آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 213697
تاریخ انتشار : 26 تیر 1396 11:3
تعداد بازدید : 1200

باج افزاری که گوشی های آندروییدی را تهدید می کند

باج افزار آندروییدی جدیدی در برنامه های فروشگاه آنلاین گوگل پلی مخفی شده که قربانیان را تهدید به ارسال اطلاعات خصوصی آنان برای افراد فهرست تماس می کند.


فارس- در حالی که اکثر برنامه های باج افزار داده های کاربران را رمزگذاری و قفل گذاری کرده و تنها در ازای دریافت پول دسترسی مجدد به آنها را ممکن می کند، این باج افزار جدید از روش جدیدی برای ترساندن افراد و اخاذی از آنها استفاده می کند.
اولین بار شرکت امنیتی مک آفی این باج افزار را که لیکرلاکر نام دارد، شناسایی کرده است.
 این باج افزار در دو برنامه موجود در گوگل پلی با نام Wallpapers Blur HD و Booster & Cleaner Pro شناسایی شده اند که هر دو برنامه از اپلیکیشن های محبوب گوگل پلی هستند و تا به حال هزاران بار بارگذاری شده اند؛ لذا به نظر می رسد افراد زیادی از جمله قربانیان این باج افزار جدید باشند.
باج افزار لیکرلاکر بعد از فعال شدن تمامی عکس ها، پیامک ها، سوابق تماس، پیام های فیس بوک، سابقه استفاده از مرورگر کروم، ایمیل ها و داده های مربوط به موقعیت مکانی را از گوشی کاربر جمع آوری و تهدید می کند که این اطلاعات را برای افرادی که نامشان در فهرست تماس گوشی هر فرد است، ارسال می کند.
LeakerLocker صفحه اصلی گوشی را قفل می کند و با توجه به سطح دسترسی بالای تعریف شده در دو برنامه فوق الذکر می تواند به راحتی داده های خصوصی کاربران را سرقت کند. LeakerLocker برای فعالیت نیازی به استفاده از آسیب پذیری های سیستم عامل آندرویید ندارد و مالکان گوشی ها را تهدید می کند ظرف 72 ساعت 50 دلار به یک شماره کارت اعتباری واریز کنند؛ در غیر این صورت داده های خصوصی آنها برای افراد موجود در فهرست تماس ارسال می شود.
گوگل می گوید از موضوع آگاه شده و در حال بررسی است. مک آفی هم به کاربران توصیه کرده از نصب این دو برنامه آلوده و دیگر برنامه های مشکوک خودداری کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :