آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 213531
تاریخ انتشار : 24 تیر 1396 10:4
تعداد بازدید : 419

پای لنگ قانون

علی شمیرانی- 1- طبعا دستگاه هایی که نام شان در فهرست نیست یا بعدا نباشد، به معنای این است که هنوز به سامانه دسترسی آزاد به اطلاعات نپیوسته اند. دبیرخانه هم اصراری ندارد که بیش از این پیگیری کند بلکه معتقدیم فشار افکار عمومی و پیگیری رسانه ها بهترین ساز و کار برای پیوستن همه دستگاه های مشمول قانون به این سامانه خواهد بود. (انتظامی، معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی)

2- شبکه ملی اطلاعات تسهیل کننده دسترسی مردم به شبکه و پلات فرم دولت برای دریافت خدمات است اما از آنجایی که سازمان ها برای اتصال به شبکه ملی طفره می روند مکانیزم و ساختار نهایی اتصال به شبکه دولت اجرایی نشده  است. (جهرمی، معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات)
مطابق پیش بینی و اظهارات معاون وزیر ارشاد، سامانه دسترسی آزاد به اطلاعات اخیرا و در حالی افتتاح شد که رسما اعلام شد صدها دستگاهی که به موجب قانون می بایست به این شبکه متصل می شدند، غایب هستند. در واقع تنها 37 نهاد به این شبکه متصل شده اند.
شبکه ملی اطلاعات هم در حالی در آستانه افتتاح است که آنطور که از اظهارات اخیر معاون وزیر ارتباطات بر می آید، ظاهرا سرنوشت متفاوت تری از سامانه دسترسی آزاد به اطلاعات ندارد.
این ها تنها دو طرح و قانون در حوزه ICT هستند که با بی توجهی صریح دستگاه های مسوول به اهداف اصلی و عالی خود دست نیافته اند وگرنه در همین حوزه از این تیپ قوانین و طرح ها که کسی توجهی به آنها ندارد، بیشتر هم پیدا می شود.
در این میان ظاهرا همه مسوولیت و کار خود را تمام شده می دانند. مجلس احتمالا قانون را وضع شده و لازم الاجرا می داند، مجریان نیز صراحتا می گویند کارمان را کرده ایم و فشار بیشتر باید از طرف افکار عمومی و رسانه ها اعمال شود! 
فشار مردم و رسانه ها به کجا، چه و چگونه باید باشد و نقش ناظران و دستگاه های قانونی در این وسط چیست، روشن نیست. اما یک چیز روشن است، قوانینی که وضع می شود یا هیچ ضمانت اجرایی و قهری ندارد یا دارد و کافی نیست. اگر چنین بود شاهد این همه قانون شکنی از طرف دستگاه های مجری و مشمول قانون نبودیم. 
البته همانطور که ذکر شد این موضوع کشف جدیدی نیست و در موارد دیگری نیز از گذشته شاهد بلاتکلیفی قوانین و پروژه های دیگری نیز هستیم. نقل این مطلب نیز از باب سرگرمی است! 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :