آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 213512
تاریخ انتشار : 24 تیر 1396 2:12
تعداد بازدید : 568

رشد تقاضا برای محصولات کامپیوتری بی ­سر­وصدا

هیس! موش ها فریاد نمی زنند

رکود بازار خرید و فروش کالاهای کامپیوتری ممکن است این تصور را نزد بسیاری به وجود آورد که خریداران کالاهای کامپیوتری توان خرید ندارند و استفاده از کالاهای قدیمی جای خود را به خرید کالاهای جدید و حرفه ای داده است.

مریم عسگری
این موضوع اگرچه در باره برخی از رده های کاربری با سطح درآمد مشخص و همچنین برخی از کالاها مانند نوت بوک و تبلت و... صحت داشته باشد؛ اما هرگز به معنی تعمیم آن به تمام کالاها و همچنین رده های کاربری نیست.
این روزها اگر سری به بازارهای کامپیوتر بزنید، متوجه درخواست های جدید و حتی گاه عجیب خریداران از فروشندگان می شوید.
از تقاضای خرید به شرط رضایت کاربری چند روزه و همچنین رشد خرید و فروش های اقساطی با چک و سفته که بگذریم، رشد تقاضا برای کالاهایی با کاربری خاص نیز در بازارهای کامپیوتر مشاهده می شود.
نمونه این اتفاق را در بازار تجهیزات جانبی مشاهده می کنیم. بررسی های بازاری مشخص کرده است که در ماه های اخیر میزان تقاضا برای ماوس و کیبوردهای سایلنت یا بی صدا 
به­ شدت افزایش یافته است.
به گفته فعالان بازار تجهیزات جانبی کامپیوتر، ابتدای امر شاهد تقاضای زیاد برای ماوس و کیبوردهای بی صدا از سوی گیمرهای حرفه ای بودیم که اعلام می کردند سر و صدای ماوس و به­ویژه کیبورد حواس آنها را هنگام بازی پرت می کند؛ اما در ماه های گذشته گروه های گوناگون کاربری از حسابداران و تدوین گران گرفته تا تایپیست ها و حتی کاربران خانگی به سراغ این ماوس و کیبوردها آمده و می توان گفت بازار این کالا یکی از بازارهای تقریبا پررونق است.
بهارلو، یکی از فعالان بازار کامپیوتر در پاساژ کامپیوتر رضا می گوید: این ماوس و کیبوردها معمولا از خانواده های سرشناس مانند ریزر، لاجیتک، مایکروسافت و سایر برندهای مطرح هستند و قیمت گران تری در مقایسه با نمونه های عادی دارند. با این حال خریداران مخاطب این محصولات هستند. وی گفت: به نظر می رسد کاربران کامپیوتر با مشکلاتی مانند نداشتن تمرکز مواجه شده اند. زیرا حتی کاربران خانگی هم اعلام می کنند که تحمل صدای مداوم کیبورد و ماوس را ندارند و این درحالی است که از زمان عرضه ماوس و کیبورد به بازار، کاربران به صدای این تجهیزات اعتراضی نداشتند.
یکی دیگر از فعالان بازار کامپیوتر هم در این­ باره می گوید: رشد تقاضا برای محصولات بی صدای کامپیوتر در حدی است که حتی خریداران چاپگر و اسکنر هم نسبت به صدای ایجاد­شده هنگام کار با این دستگاه ها اعتراض داشته و ­سراغ نمونه های بی ­سر و صداتر هستند. این موضوع را در بازار پی سی هم می توان مشاهده کرد و برخی از خریداران به صدای فن دستگاه ها به تعمیرکاران شکایت و درخواست می کنند به هر نحوی شده صدای سیستم را کاهش دهند.
کارشناسان می گویند: عرضه تجهیزات تکولوژیکی جدید به بازار موجب شده است انتظار خریداران از کالاهای کامپیوتری افزایش یابد. از سوی دیگر وجود دغدغه­ های فراوان موجب تمرکز نداشتن برخی از کاربران شده و به همین دلیل است که برخی از کاربران کالاهای کامپیوتری در پی کالاهای بی ­سر و­ صدا هستند. کارشناسان به خریداران توصیه کردند در صورتی که هزینه بیش از 120 تومان برای خرید یک ماوس بی صدا برای شان صرفه اقتصادی نداشته باشد، به جای خرید این تجهیزات از هدفون با یک ماوسیقی ملایم استفاده کنند. اگر هم جزو افرادی هستید که تحمل هیچ صدایی را ندارید، ناچارید زیر بار خیرد تجهیزات بی سر و صدا بروید.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :