آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 213479
تاریخ انتشار : 22 تیر 1396 0:44
تعداد بازدید : 861

تعدادی از سامانه های دانشگاهی هک شد

مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه ای با اعلام هک تعدادی از سامانه های دانشگاهی، اطلاعیه ای در این زمینه صادر کرد.

فناوران - مرکز ماهر اعلام کرد: پیرو گزارشات دریافتی و بررسی های انجام شده توسط این مرکز در تحلیل حملات صورت گرفته، مشخص شده است که علت اصلی رخداد ایجاد شده وجود یک آسیب پذیری در یکی از مولفه های جانبی سایت های دانشگاهی برای مدیریت و داوری همایش ها بوده است.
این مرکز ادامه داد: این آسیب پذیری منجر به بارگذاری یک صفحه توسط مهاجمین در سایت های مذکور شده است.
بررسی های مرکز ماهر نشان داده است که این رخداد موجب هیچگونه دسترسی غیر مجاز به محتوای سایت ها نشده و هماهنگی های لازم جهت تهیه وصله امنیتی انجام و اکثر سایت های دانشگاهی بروزرسانی شده و یا در حال انجام بروز رسانی است.
مرکز ماهر به همه صاحبان درگاه ها و توسعه دهندگان نرم افزار ها تاکید کرد که قبل از بارگذاری نرم افزارها و افزونه های مختلف نسبت به رعایت نکات امنیتی و آزمون های نفوذ پذیری قبل از بهره برداری توجه ویژه به عمل آورند.مرکز ماهر درباره این که کدام سامانه دانشگاهی هک شده، اظهارنظری نکرده است. با این حال اواخر خردادماه یکی از زیردامنه های متعلق به دانشگاه آزاد اسلامی هک شده بود.
پیش از این نیز در سال گذشته چند مورد زیردامنه های سایت های متعلق به واحدهای مختلف دانشگاه آزاد هک شده بود.
البته اطلاعیه مرکز ماهر به نظر می رسد موضوع جدیدی است اما از آنجا که معمولا هک در سایت های دانشگاهی دانشگاه آزاد اتفاق می افتد، بعید نیست این بار نیز هک در یکی از زیرمجموعه های این دانشگاه رخ داده باشد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :