آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 213092
تاریخ انتشار : 17 تیر 1396 1:5
تعداد بازدید : 1080

طرح های فناورانه قوه قضاییه برای جلوگیری از سرقت و تصادفات

معاون پیشگیری های وضعی قوه قضاییه گفت: در قالب طرحی جدید، پیامک از دوربین های تعیین سرعت به رانندگان متخلف ارسال می شود.

فناوران - ساوری گفت: با توجه به نقش، وزن و ضریب ایمنی تعیین کننده نقاط پرتصادف، در نگاه اول در جهت ارتقای آگاهی رانندگان نسبت به این نقاط کمک می کنیم به همین منظور از سوی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم و با هماهنگی نیروی انتظامی و پلیس راهور ناجا و مسوولین ذی ربط در وزارت راه و شهر سازی و کمیسیون ایمنی راه ها توانستیم نرم افزاری تهیه کنیم و در آن تمام هزار و ۵۸۵ نقطه اولیت دار را مشخص کنیم تا با اطلاع رسانی به موقع به راننده قبل از رسیدن خودرو به این نقاط از طریق ارسال هشدار صوتی راننده بتواند نسبت به کاهش سرعت خودرو و رعایت نکات ایمنی اقدام کند.
ساوری گفت: همچنین در این نقاط دوربین هایی که برای تعیین سرعت خودرو نصب شده پیامی به راننده ارسال می کند تا راننده نبست به رعایت نکات ایمنی اقدام کند و امیدواریم این نرم افزار بتواند به کاهش تصادفات کمک کند.
وی ادامه داد: این نرم افزار قبلا به صورت پایلوت در قالب یک طرح همپا در استان اصفهان اجرا شد که نتیجه اجرای آن بسیار مثبت بوده است.
معاون پیشگیری وضعی معاونت پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه در خصوص نصب ردیاب روی خودروهایی که دارای بیشترین آمار سرقت هستند، گفت: با توجه به اینکه سال گذشته بین ۸۰تا ۸۵ هزار فقره سرقت خودرو در کشور انجام شده که گستردگی وقوع این جرم را در کشور نشان می دهد و مشخص شد که ۸۵درصد خودروهای سرقتی متعلق به سال های ۸۵ و قبل از آن است که از ظریب ایمنی کمتر برخورددار هستند.
ساوری گفت: از طریق تعیین نوع خودروهایی که بیشتر سرقت روی آنها انجام می شود تعیین شد که ۵ دسته از خودروها ۹۵ درصد سرقت ها را به خود اختصاص داده اند که شامل پراید، سمند، پژو، نیسان و پیکان می شود.
وی گفت: ما در نظر داریم به منظور کاهش سرقت این دسته از خودروها در مرحله اول نسبت به نصب ردیاب روی ۵۰۰هزار خودرو در ۹ الی ۱۱ استان که دارای بیشترین آمار سرقت هستند اقدام کنیم و امیدواریم با اجرای این طرح شاهد کاهش سرقت خودرو باشیم.
وی گفت: نصب ردیاب ۴۰۰ تا ۶۰۰هزار تومان از سوی شرکت ها ارزیابی شده است اما با اقداماتی که انجام دادیم قرار شد با دریافت ۸۰هزار تومان از سوی مشتری نسبت به نصب ردیاب روی خودروهای پرسرقت اقدام کنیم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :