آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 213090
تاریخ انتشار : 17 تیر 1396 1:2
تعداد بازدید : 511

رسانه ها بازیچه شده اند

علی شمیرانی- وقتی تعداد رسانه ها از تعداد خبرنگاران بیشتر می شود!، کارکرد و تعریف رسانه و خبرنگار هم عوض خواهد شد. ما در ایران امروز تقریبا شاهد چنین وضعیتی هستیم.


@Shemirani
حالا از لحظه ایده راه اندازی یک سایت و ادعای تولد یک رسانه جدید، تا اجرای آن، حدود یک ساعت زمان و چندصد هزار تومان فاصله وجود دارد. درست مثل فردی که با داشتن یک موتور و ماشین که هر لحظه می تواند راهی خیابان شده و مشغول کار شود، اکنون ما با انبوهی از شبه رسانه و شبه خبرنگارانی مواجه هستیم که بدون هیچ تجربه، آموزش، سرمایه و مطالعه ای صرفا ایجاد شده اند، تا بلکه پولی و رانتی به دست آورند.
شیوع چنین پدیده ای اما فرهنگ و تعریف جدیدی از رسانه ها را نیز در کشور به وجود آورده است. بر اساس این فرهنگ جدید، رسانه بهتر یعنی رسانه ای که هر چه سریع تر هر چه به دستش می رسد، بی کم و کاست منتشر کند و کاری به صحت و سقم آن هم نداشته باشد. این فرهنگ جدید اما خوشایند بسیاری از مدیران و روابط عمومی های ایشان است. 
در این میان کم نیستند رسانه های قدیمی و رسمی که آلوده این فرهنگ و فضای جدید شده و کارکرد و خروجی آنها را تا بی ارزش ترین سطح ممکن پایین آورده است. به این ترتیب است که بین 60 تا 100 درصد محتوای برخی رسانه ها فاقد هرگونه ارزش خبری و اطلاعاتی است و اگر رسانه های واقعی هر چه سریع تر مسیر خود را از فضای مذکور جدا نکنند، از بین خواهند رفت.
از شبه رسانه ها که بگذریم، در حال حاضر بخش زیادی از رسانه های کشور به جای آنکه با اتکاء به مبانی اولیه علم ارتباطات، جریان ساز باشند، خود بازیچه جریان هایی شده اند که از سوی نهادها و اشخاص خبرساز به سمت آنها هدایت می شود. 
به زبان حرفه ای تر این بخش از رسانه ها اسیر تاکتیکی به نام "ماساژ پیام" شده اند. به این مفهوم که موج گسترده ای از حاشیه، وعده و جریان هایی که هر روز از سوی اتاق ها و کارخانه های تولید فکر اشخاص و نهادهای مسوول به بیرون می آید، آنها را به خود مشغول ساخته و حافظه تاریخی و تحلیلی آنها را رسما معدوم کرده است. 
به این ترتیب بخش عمده ای از رسانه ها به جای پیگیری، پرسشگری، تحلیل و روشنگری همچون توپ بی جانی شده اند که از این سو به آن سو شوت می شود. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :