آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 213076
تاریخ انتشار : 17 تیر 1396 0:21
تعداد بازدید : 1182

روایت رییس سازمان پدافند عامل از نظرات شورای عالی فضای مجازی:

امنیت سایبری و متولیانش، چهار تکه می شوند

رییس سازمان پدافند غیرعامل گفت: در شورای عالی فضای مجازی توافقاتی شد که بحث امنیت سایبری را به چهار حوزه ایمنی، امنیت آشکار و پنهان و دفاع دسته بندی کنیم تا متولیان هر بخش مشخص شود.


فارس - سردار غلامرضا جلالی در نشستی با فعالان سایبری آذربایجان شرقی با بیان اینکه در فضای سایبری به دلیل توسعه شتاب گونه، زیرساخت های حقوقی، قانونی، قوانین و مقررات قبل از توسعه وضع نشده و طبیعتا به این دلیل یک حالت تداخل فعالیت کار بین نهادهای قانون گذار، کار، ایمنی، کنترلی و دفاعی وجود دارد، اظهار کرد: در دنیای امروز تحقیق و توسعه پیشران توسعه بوده و دولت ها چند پله از تحقیق عقب هستند ضمن اینکه محور پیش ران اصلی تحقیق و توسعه است که به جلو می رود.
وی افزود: طبیعتا سرعت تحولات تکنولوژی در بحث سایبری بسیار زیاد بوده و هنوز خود دنیا هم در بسیاری از مسایل عقب مانده و این واقعیت است که قانون گذاران در این خصوص همیشه چند گام عقب هستند.
رییس سازمان پدافند غیرعامل با بیان اینکه در کشور و استان ظرفیت های خوبی داریم، ادامه داد: اگر مدیریت درست و یکپارچه ایجاد شود، بهره وری بسیار خوبی خواهیم داشت، البته خوشبختانه دولت و دستگاه های دیگر به فهم خوب و مشترکی دست یافته اند.وی گفت: در همه جای دنیا برخی مسوولان در بحث فناوری سایبری سواد کافی ندارند و سواد سایبری عمدتا متعلق به قشر تحصیل کرده امروزی و جوان بوده و این یک واقعیتی است که باید پیگیری و دنبال شود.
وی با تشریح تقسیم بندی های انجام شده در حوزه فضای سایبری در دنیا گفت: با توجه به این مساله در شورای عالی فضای مجازی توافقاتی شد که بحث امنیت سایبری را به چهار حوزه ایمنی و امنیت آشکار و پنهان و دفاع دسته بندی کنیم تا متولیان هر بخش مشخص شود.
رییس سازمان پدافند غیرعامل گفت: البته به دلیل درهم آمیختگی امنیت فضای سایبری و فیزیکی با هم، موضوع امنیت سایبری صرفا در شورای عالی فضای مجازی قابل حل نیست، چراکه بعضا پدیده ای در فضای سایبر شروع می شود که تبعات آن در فضای فیزیکی پدیدار می شود، این ها پدیده های جدیدی است که باید برای آن فکری شود.
وی تاکید کرد: در پدافند سایبری رویکرد ما عمدتا رویکرد پیشگیری، کاهش آسیب پذیری و مصون سازی عمدتاً قبل از بحران و درگیری است و سعی کردیم بر اساس اهدافی که مشخص شده، حرکت کنیم.
وی گفت: بحث امنیت باید اقتصادی شود تا بتوان انجام داد، تا روزی که امنیت با پول دولت انجام شود، وقتی دولت پول داشت انجام می شود و وقتی نداشت طبیعتا دچار مشکل خواهیم شد بر همین اساس باید امنیت اقتصادی شده و به بخش خصوصی بیاید.
رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور تاکید کرد: این مساله زیرساخت هایی لازم دارد، دستگاه هایی که می خواهند در این زمینه فعالیت کنند باید یک فرمت امنیتی داشته باشند و به نوعی خود را ملزم به ارایه تبادلات لازم کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :