آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 213073
تاریخ انتشار : 17 تیر 1396 0:13
تعداد بازدید : 809

نتیجه پژوهش کمیسیون ICT اتاق ایران نشان داد

فاوا در بستر بیماری

جلسه تخصصی کمیسیون فناوری اطلاعات، ارتباطات و اقتصاد رسانه اتاق ایران با حضور تمام اعضا برگزار و چکیده پژوهش های اتاق ایران درباره وضعیت ICT در کشور تشریح شد.

فناوران - در ابتدای جلسه کمیسیون فناوری اطلاعات، ارتباطات و اقتصاد رسانه اتاق ایران، محمدرضا طلایی رییس کمیسیون ضمن ارایه گزارشی از فعالیت های اخیر این کمیسیون اشاراتی به جلسه روسای کمیسیون‎های اتاق و بررسی تحولات صنعت ICT کشور داشت.
وی گفت: در راستای ماموریت های محوله به کمیسیون ICT و اقتصاد رسانه اتاق ایران، اقدام به سفارش تهیه یک پژوهش علمی در خصوص بررسی وضعیت ICT در کشور کردیم که نتایج حاصله نشان می داد وضعیت فعلی فاوای کشور در منطقه و جهان چندان مناسب نیست و نیازمند توجه بیشتر دولت به برخی موارد ازجمله مقررات زدایی و ارتباط بیشتر با کشورهای دیگر است. بر اساس این پژوهش ایران در حال حاضر در صنعت فاوا در رتبه 120 در بین 190 کشور جهان قرار دارد. 
در جلسه کمیسیون ICT اتاق ایران همچنین نماینده سامانه تدارکات الکترونیکی دولت نیز به تشریح عملکرد و مزیت های این سامانه الکترونیکی پرداخت و اعلام کرد ازاین پس تمام مزایدات و مناقصات دولتی از طریق این سامانه صورت می گیرد.
 تاسیس میز صادرات IT در سازمان توسعه و تجارت
طلایی همچنین گزارشی از جلسه روسای کمیسیون ها که روز قبل از جلسه هیات نمایندگان برپا می شود ارایه کرد و گفت: ازجمله موضوعاتی که در جلسه روسای کمیسیون ها مطرح شد، موضوع برقراری نظام مالیات بر ارزش افزوده بوده که در حال حاضر فرآیند تصویب و بررسی را در مجلس شورای اسلامی طی می کند.
طلایی افزود: در جلساتی که در کمیسیون داشتیم نظرات خود را ارایه داده ایم و در برخی از موارد این نظرات اعمال شده و امیدواریم که در مجلس به تصویب برسد. همچنین در سازمان توسعه تجارت برای بحث IT با تغییراتی که جدیدا روی چارت سازمانی سازمان توسعه تجارت داده شده، میز IT این سازمان شکل گرفته و تاسیس شده است.
طلایی افزود: مدیریت دفتر توسعه صادرات کالا و خدمات دانش بنیان نیز در سازمان توسعه تجارت تاسیس شده و زیرمجموعه این مدیریت میزهای تخصصی به وجود آمده که یکی از آن ها میز صادرات IT است. قرار است در این میز تمامی امور نمایشگاه های داخلی و خارجی، مسایل و موانع و مشکلاتی که برای صادرات IT وجود دارد بررسی شود. علاوه بر این لیستی شامل 14 مورد از موانع موجود که عمدتاً مربوط به مشکلات معافیت مالیاتی هستند عنوان شد که معاون وزیر و رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران قول داد که تا جلسه بعدی حداقل 50 درصد از موانع و مشکلات حل شود و برای حل آن ها با سازمان امور مالیاتی در این زمینه نشست هایی برگزار شود.
رییس کمیسیون ICT ادامه داد: همچنین برای صدور پروانه صادرات IT نیز اقداماتی در دست انجام است و بحث موانع و مشکلات صادرات IT نیز قرار است به شورای عالی صادرات برده شود و به آن ها رسیدگی شود. درنهایت قرار بر این شد که با هماهنگی بیشتر تشکل ها و درگیر شدن تشکل هایی که عضو کمیسیون هستند در جلسات سازمان توسعه تجارت بتوانیم بهره برداری بهتری را داشته باشیم. همچنین قرار شد در جلسات بعدی نمایندگان بخش های دولتی از وزارت ارتباطات، وزارت صنعت و وزارت فرهنگ نیز حضور داشته باشند تا بتوانند کمک کنند که موانع و مشکلات را حل کرده و بتوانیم گام مثبتی را برداریم.
 برگزاری همایش ICT در آبان ماه
در ادامه جلسه فرزاد حجازی دبیر فدراسیون ICT (وابسته به اتاق ایران) گفت: کمیسیون در نظر دارد در آبان یا آذرماه امسال همایشی با موضوع نقش ICT در اقتصاد را برگزار کنند که عمده هدف آن دعوت فعالان کسب وکار و ذی نفعان این حوزه و ارایه ظرفیت های بالقوه در آن است.
وی افزود: یکی از نیازهای شرکت های ICT ارتقای سطح دانش فنی این حوزه از طریق روابط بین الملل است تا بتوانیم با تشکل های بین المللی و با اتاق های کشورهای دیگر همکاری داشته و بتوانیم دانش فنی را به کشور منتقل کنیم. 
 وضعیت نامناسب ICT کشور 
در ادامه این جلسه امیرحسین خالقی پژوهشگر و تحلیلگر اقتصادی به ارایه نتایج تحقیقاتی که به سفارش کمیسیون ICT و اقتصاد رسانه اتاق ایران انجام شده پرداخت که بر اساس این تحقیق وضعیت فعلی صنعت ICT کشور چندان مناسب نیست و رقبای منطقه ای در این سال ها از ما به مراتب بهتر عمل کرده اند.
بر مبنای نتایج این تحقیق همچنین با توجه وجود بحران های مختلف همچون گردوخاک در خوزستان و بیکاری و بسیاری مشکلات دیگر پرداختن در سطح کلان به ICT یک اولویت اساسی برای کشور به شمار می رود و باید به آن توجه شود.
علاوه بر این زیاد بودن تعداد قوانین، مشکلات زیرساخت و پهنای باند، نبود محیط تحقیق و توسعه و حمایت کم دولت از توسعه صنعت فاوا ازجمله موانع صنعت ICT کشور هستند.
نتایج این تحقیق نشان می دهد که در زمینه تحقیق و توسعه ترکیه و عربستان بالاتر از ما قرار دارند و ایران در بین 66 کشوری که در این خصوص سنجیده شده اند رتبه آخر را از آن خودکرده است.
بر اساس یافته های این پژوهش همین طور در زمینه آمادگی شبکه ای ایران از بین 132 کشور رتبه 92 را دارد و حتی امارات متحده عربی به لحاظ این شاخص از ما خیلی جلوتر است. همچنین قطر و بحرین نیز توانسته اند به خوبی به سمت اقتصاد دیجیتالی حرکت کنند.
ازلحاظ محیط سیاسی و قانونی نیز وضع امارات متحده عربی به مراتب بهتر از ایران است و تنها چیزی که ما می توانیم کمی روی آن مانور بدهیم بحث ارزانی و در دسترس بودن فاوا است.
بر اساس چکیده یافته های این پژوهش، درزمینه شاخص توسعه فاوا که یک شاخص فنی است نیز امارات در رتبه 38 قرار داشته و کشور ما در رتبه 89 قرار دارد؛ جالب آنکه در زمینه دسترسی، ایران رتبه 79 را در اختیار دارد ولی در استفاده رتبه کشور 110 است و این یعنی علیرغم فراهم بودن زیرساخت نتوانسته ایم استفاده از فاوا را به خوبی ترویج دهیم.
از سوی دیگر کشور ما به لحاظ شاخص پهنای باند (Broad band) هم در وضعیت مناسبی در قیاس با کشورهای دیگر قرار ندارد. در خصوص شاخص تجارت الکترونیکی اما ما قابلیت رشد خوبی را داریم و برای پیشرفت در این زمینه کافی است که خرید با کارت اعتباری را در کشور متداول و رایج کنیم.
درزمینه دولت الکترونیکی با توجه به این که در کشور ما دولت بخش بزرگی را در برمی گیرد توجه به این بخش اهمیت مضاعفی پیداکرده که البته رتبه ما در این بخش نیز چندان رضایت بخش نیست. جان کلام آنکه اگر بخواهیم مجموع آمار به دست آمده در این پژوهش را در نظر بگیریم ایران در رتبه 120 بین 190 کشور جهان قرار دارد. این در حالیست که براساس نتایج این پژوهش در صورت رفع مشکلات و موانع ما می توانیم رشد خوبی در تمام زمینه های فاوا داشته باشیم و می توان به آینده فاوای کشور امیدوار بود. 
برمبنای تحقیق کمیسیون ICT اتاق بازرگانی، اگر سیاستگذاران کشور در آینده به سه موضوع مقررات زدایی، بهبود زیرساخت فنی و ارتباط با کشورهای دیگر بیشتر و جدی تر توجه کنند می توان وضعیت فعلی را به مراتب بهبود بخشید. همچنین براساس آمار بانک جهانی سرمایه گذاری روی پهن باند نیز می تواند در رشد اقتصادی کشورهای دارای رشد متوسط مثل ما اثر بخش باشد و می بایست به آن نیز توجه کرد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :