fanavaran
آخرین اخبار
   
  کد خبر : 213048
  تاریخ انتشار : 15 تیر 1396 9:59
  تعداد بازدید : 919

  بانداژی که می درخشد

  محققان سوئیسی نوعی بانداژ هوشمند ساخته اند که دارای حسگرهای فلورسانس است. پزشکان و پرستار بیمار می توانند با بررسی این حسگر فرایند بهبود زخم را کنترل کنند.

  مهر- بانداژ هوشمند Flusitex (بانداژ مجهز به حسگرهای فلورسنت) را گروهی از محققان موسسه موسسه علم و فناوری زوریخ، مرکز میکروتکنیک الکترونیک سوییس و بیمارستان دانشگاهی زوریخ ساخته اند. هنگامی که زخمی به طور معمول فرایند بهبود را طی می کند، pH مایعات آن به هشت می رسد و پس از آن در پنج یا شش تثبیت می شود. این روند ادامه می یابد و با این وجود pH بین هفت تا هشت نوسان می کند. 
  درهرحال بانداژ شامل ترکیب مولکولی خاصی از کلراید بنزالکونیوم و پیرانین (نوعی ترکیب شیمیایی) است که باکتری های خطرناک از جمله «استافیلوکوک اورئوس» را در بانداژ از بین می برد. همچنین حسگرهای فلورسانس هنگامیکه در معرض مایعی با pH منفی 7/5 قرار می گیرند، روشن می شوند. برای آنکه پزشکان بتوانند نور فلورسانس را ببینید باید از نور مافوق بنفش روی بانداژ زخم استفاده کنند. اگر کل این فرایند حاکی از روند عادی بهبود زخم بود، پزشکان می توانند بانداژ را تغییر ندهند. دانشمندان امیدوارند روزی بتوانند با کمک دوربین موبایل و یک اپلیکیشن ساده نشانگر فلورسانس را بخوانند. 


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :