آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 213035
تاریخ انتشار : 15 تیر 1396 9:31
تعداد بازدید : 520

راه های شفاف سازی نرخ اینترنت

مدت هاست کاربران اینترنت نسبت به قیمت و نحوه ارایه خدمات شرکت های عرضه کننده اعتراض دارند که در بسیاری از موارد حرفشان درست است و مقامات دولتی باید در این زمینه پاسخگو باشند. اولین کار برای شفافیت قیمت اینترنت، تفکیک قیمت پهنای باند داخلی از بین المللی است.


 رمضانعلی سبحانی فر
عضو کمیسیون صنایع مجلس

باید سیستمی طراحی شود که قیمت اینترنت زمانی که از پهنای باند داخلی استفاده می کند، با زمانی که از پهنای باند بین المللی بهره می برد قابل تفکیک باشد و هزینه هر کدام را به صورت جداگانه برای مشترک محاسبه شود. در این صورت کاربر هزینه اضافی برای اینترنت نمی پردازد، اما این عدم تفکیک، مشکلاتی را برای مردم که این روزها از اینترنت استفاده بیشتری دارند، به وجود آورده است.
یکی دیگر از اقداماتی که وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و شرکت های زیرمجموعه باید انجام دهند، ایجاد شبکه ملی اطلاعات است. از سوی دیگر باید در نظر داشت که همه اطلاعات مربوط به محاسبه اینترنت و مدت زمان ارایه شده و حجمی که مورد استفاده قرار می گیرد، باید در دسترس کاربر باشد تا بتواند بسته مورد نظر را انتخاب کند. همچنین محدودیت زمانی برای استفاده از حجم نیز کاربران را متضرر خواهد کرد. به این دلیل که مصرف 5 گیگابایت در مدت زمان کوتاه شاید عملی باشد، اما در محاسبه با بلندمدت ضرر زیادی به کاربر می رسد و به دلیل پرداخت های کمتر به ظاهر ارزان است. بر این اساس باید محدودیت زمانی برای استفاده از حجم برداشته شود. نکته دیگری که می توان به آن اشاره کرد، نبود شفافیت در ارایه اطلاعات و محدودیت بسته های اینترنتی است که این موضوع نشان می دهد سازمان تنظیم مقررات رادیویی به وظیفه نظارتی خود در این زمینه به خوبی عمل نمی کند. سازمان تنظیم مقررات رادیویی باید یک قیمت مصوب را برای اینترنت تعیین کند و فرمول های محاسبه را برای کاربران در سایت خود درج کند تا مشترکان به راحتی بتوانند محاسباتی را انجام دهند و بهترین انتخاب را در این زمینه داشته باشند.
برخی شرکت های خدمات دهنده اینترنت بسته های متفاوتی را معرفی می کنند تا مخاطبان زیادی را جذب کنند، اما محدودیت های این بسته ها را بازگو نمی کنند و سازمان تنظیم مقررات رادیویی باید نسبت به این گونه بسته های تشویقی اهتمام بیشتری داشته باشد.
منبع:جام جم


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :