آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 212977
تاریخ انتشار : 14 تیر 1396 10:59
تعداد بازدید : 648

صدور جواز تاسیس واحدهای فنی مهندسی، الکترونیکی شد

با توجه به تکالیف تعیین شده برای توسعه دولت الکترونیک، شفاف سازی امور و تسهیل ارایه خدمات به متقاضیان این حوزه، فرآیندهای ثبت الکترونیکی درخواست و صدور جواز تاسیس و پروانه بهره برداری واحدهای دارای فعالیت فنی مهندسی راه اندازی شد.

فناوران - تاکنون درخواست های صدور جواز تاسیس و پروانه واحدهای دارای فعالیت فنی و مهندسی از سوی متقاضیان به سازمان های صنعت، معدن و تجارت استان ها به صورت فیزیکی ارایه می شد و عملیات صدور این مجوز ها نیز به صورت دستی در سازمان ها انجام می گرفت که با هماهنگی معاونت آموزش ، پژوهش و فناوری و همچنین دفتر آموزش و پژوهش وزارت صنعت، معدن و تجارت از این پس فرآیند صدور جواز تاسیس و پروانه واحدهای بهره برداری به صورت الکترونیکی انجام خواهد شد.
بنا بر اطلاعیه صادر شده از سوی دفتر آمار و فرآوری داده های وزارت صنعت، معدن و تجارت از ۱۳ تیرماه ثبت درخواست از سوی متقاضی صرفا از طریق سامانه بهین یاب انجام خواهد شد و از ۱۷ تیرماه درخواست هایی که به صورت فیزیکی و خارج از فرآیندهای مذکور در سازمان های صنعت، معدن و تجارت استان ها بررسی و مجوزی برای آنها صادر شود، از درجه اعتبار ساقط است. بر همین اساس ضروری است ضمن توقف عرضه فرم های فیزیکی، اطلاع رسانی لازم از سوی سازمان های صنعت، معدن و تجارت استانی نیز صورت پذیرد.
همچنین از ۱۷ تیرماه امکان ثبت اطلاعات مجوزهای فیزیکی که تاکنون به صورت دستی در سامانه وزارت صنعت، معدن و تجارت ثبت شده است، وجود نداشته و مسوولیت فقدان ثبت مجوز در سامانه بر عهده سازمان های صنعت، معدن و تجارت استانی خواهد بود و تنها مجوزهایی که تا قبل از این تاریخ به صورت فیزیکی صادر شده است، قابلیت ثبت دستی در سامانه وزارت صنعت، معدن و تجارت را خواهند داشت.
دسترسی به فرم ثبت درخواست برای متقاضیان از طریق ورود به بخش فناوری و لینک های «صدور جواز تاسیس واحد فنی مهندسی» و همچنین «صدور پروانه فنی مهندسی» در سامانه بهین یاب امکان پذیر خواهد بود.
براساس اطلاعیه صادرشده، پس از ثبت درخواست از سوی متقاضی، کارکنان سازمان های صنعت، معدن و تجارت استان ها باید با مراجعه به فرآیند مربوطه در سامانه هماهنگ، برای بررسی درخواست و صدور مجوز بر اساس گام های تعیین شده اقدام کنند که ایجاد دسترسی فرآیند مذکور و ارایه آموزش های لازم برای کارکنان استانی مشابه دیگر فرآیندهای سامانه هماهنگ از طریق ادمین های استانی انجام می گیرد و در این زمینه معین های هر استان در دفتر، آماده پاسخگویی به سوالات احتمالی خواهند بود.
دفتر آمار و فرآوری داده های وزارت صنعت در اطلاعیه صادره خود بیان کرد که فرآیند الکترونیکی صدور مجوزهای تحقیق و توسعه نیز در حال پیاده سازی است که پس از عملیاتی شدن در این زمینه اطلاع رسانی لازم صورت می گیرد.
بر اساس این گزارش از این ماه گزارش مجوزهای جواز تاسیس و پروانه واحدهای فنی و مهندسی به صورت سیستمی و فرآیندی در گزارش های روزانه، ماهانه و دوره‎ای وزارت صنعت، معدن و تجارت به تفکیک هر استان منتشر می شود و دیگر نیازی به ارایه گزارش های مکتوب برای عملکرد صدور مجوز در این حوزه نیست. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :