آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 212964
تاریخ انتشار : 14 تیر 1396 10:38
تعداد بازدید : 839

مدیر گروه بانکداری اسلامی پژوهشکده پولی و بانکی عنوان کرد

ساختار موسسات اعتباری؛ مانع اعمال نظارت بانک مرکزی

مدیر گروه بانکداری اسلامی پژوهشکده پولی و بانکی گفت: ساختار بسیاری از موسسات اعتباری به گونه ای است که به حرف بانک مرکزی و حتی دولت هم گوش نمی کنند؛ بنابراین مداخله سازنده نهادهای فراقوه ای در این میان ضروری است.

ایرنا - کامران ندری افزود: رخدادهای اخیر در حوزه بانکی در راستای ساماندهی موسسات مالی غیر مجاز بود، الان هم بانک مرکزی هر موسسه غیر مجاز را ساماندهی کند، ممکن است این مسایل پیش بیاید.
به گفته وی، چه بسا مسوولیت سه قوه و نهادهای فراقوه ای فراتر از مسوولیت بانک مرکزی باشد. ندری معتقد است: با وجود آنکه نقش بانک مرکزی بیشتر است اما اگر همه مسوولیت را متوجه این نهاد کنیم، بی انصافی است. 
وی اظهار داشت: با توجه به مسوولیتی که در حوزه بانکی کشور دارم، می دانم که بانک ها مشکل دارند اما این مشکلات آن اندازه که ایجاد هراس کند، نیست البته باید مشکلات بانک ها را جدی گرفت، اما جای نگرانی برای مردم نیست.
عضو هیات علمی دانشگاه امام صادق تاکید کرد: درباره موسسه های مالی اعتباری که مجوز دارند، جای نگرانی نیست.
ندری گفت: اما باید مشکل بانک ها را جدی گرفت و همه قوا برای حل این مشکلات با هم همکاری کنند. حتی نهادهای فراقوه ای باید در این زمینه به یاری بیایند.
مدیر گروه بانکداری اسلامی پژوهشکده پولی و بانکی گفت: روندی برای گسترش اخبار نادرست در فضای مجازی باز شده که موج بانک هراسی در اذهان عمومی شکل بگیرد. 
ندری افزود: از آنجایی که اطلاعات ساده و شفاف به مردم ارایه نمی شود و سیاست ارتباطی نادرستی برای گسترش اخبار غلط در فضای مجازی باز شده که منشا درستی ندارد، همه این عوامل سبب شده که بانک هراسی در مردم ایجاد شود.
وی یادآور می شود: چند ماهی است که برخی موسسات مالی غیر مجاز که مجوز خود را از وزارت تعاون در دولت نهم گرفته اند، دچار مشکل شده اند و مردم نمی توانند سپرده های خود را وصول کنند.
بر اساس این گزارش موسسه اعتباری کاسپین (این روزها این موسسه بیش از سایر موسسات با اعتراض سپرده گذاران مواجه است) در اسفند ماه 1394 با ادغام هشت تعاونی اعتباری غیرمجاز شامل فرشتگان، الزهراء، دامداران و کشاورزان کرمانشاه، عام کشاورزان مازندران، حسنات اصفهان، پیوند مشهد، بدر توس و امید جلین از شورای پول و اعتبار مجوز گرفت.
در یک سال گذشته هیات های تسویه این تعاونی ها و بانک مرکزی مشغول شناسایی دارایی ها و صورت حساب های آنها بودند تا بانک مرکزی به تناسب دارایی های شناسایی شده، خط اعتباری برای تعیین تکلیف سپرده های مردم در اختیار کاسپین قرار دهد.
در نهایت از 28 اردیبهشت ماه امسال مرحله نخست تعیین تکلیف حساب های کمتر از 100 میلیون ریال (10 میلیون تومان) سپرده گذاران فرشتگان آغاز شد و آنها می توانستند تا هشت خرداد 90 درصد موجودی حساب های خود را دریافت کنند. در گام بعدی که از 9 خرداد آغاز شد و تا 17 خرداد ادامه یافت، نوبت تعیین تکلیف حساب های زیر 200 میلیون ریال (20 میلیون تومان) بود تا به این ترتیب 90 درصد از سپرده گذاران تعیین تکلیف شوند. تعاونی فرشتگان 458 هزار و 826 سپرده گذار دارد و با انجام مرحله سوم و تعیین تکلیف حساب های زیر 500 میلیون ریال که پیش از عید سعید فطر آغاز شد، 93 درصد از سپرده گذاران تعیین تکلیف می شوند. تعیین تکلیف حساب ها به معنی تسویه قطعی با مشتریان نیست؛ بلکه بر اساس برنامه ریزی انجام شده بخشی از سپرده های خود را به صورت نقدی دریافت می کنند و موسسه کاسپین متعهد می شود تا در یک بازه زمانی، مبالغ باقیمانده را با توجه به دارایی هایی که بانک مرکزی شناسایی می کند، تسویه کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :