آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 212959
تاریخ انتشار : 14 تیر 1396 10:26
تعداد بازدید : 1342

سیم کارت های ارزان و پرونده های روی دست پلیس فتا

هک کاربران در شبکه های اجتماعی پیام رسان موبایلی این روزها بخشی از پرونده های پلیس فتا را تشکیل می دهند. هکی که کاربران ادعا دارند فردی به شبکه اجتماعی آن ها دست یافته است و با اکانت فعال شده آن ها برای دوستان و آشنایانش پیام ارسال می کند و حتی باعث هتک حیثیت و جرائم دیگر شده است. اما واقعیت های این هک چیست؟ نکته اینجاست که با توجه به ارزان بودن سیم کارت های تلفن همراه و سیم کارت های هدیه ای که از سوی اپراتورها به کاربران اهدا می شود شاهد تشکیل این گونه پرونده ها در پلیس فتا هستیم.

پلیس فتا - پرونده هایی که در آن شاکی نمی داند سیم کارت خود را چه کرده و یا گوشی وی به سرقت رفته یا مفقود شده است. در این خصوص سرهنگ دوم علی نیک نفس رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری پلیس فتاناجا گفت: هکی در کار نیست و دسترسی به این سیم کارت در پی مفقودی یا سلب امتیاز می تواند باعث دسترسی دیگران به شبکه های اجتماعی فعال شده با شماره این سیم کارت ها باشد.
وی ادامه داد: متأسفانه با توجه به نرخ پایین سیم کارت ها شاهد هستیم برخی شهروندان به راحتی اقدام به خرید سیم کارت کرده در حالی که در نگهداری آن دقت لازم را ندارند و با گم شدن آن اقدامات لازم و قانونی برای غیرفعال کردن سیم کارت انجام نمی دهند. این عدم پیگیری کاربر برای غیرفعال کردن این مشکلات را به وجود می آورد.رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری پلیس فتا ناجا گفت: به عنوان مثال فردی گوشی خود را گم می کند و یا به سرقت می رود این فرد در کنار مراحل قانونی که شکایت می کند، باید نسبت به غیرفعال کردن سیم کارت خود هم اقدام کند و اما با پشت گوش انداختن این موضوع شاهد آن هستیم که سارق یا یابنده گوشی تلفن همراه با فعالیت در شبکه های اجتماعی نصب شده از طریق این شماره سیم کارت دردسرهایی را برای صاحب اصلی سیم کارت به وجود می آورد.
وی ادامه داد: پرونده هایی در این خصوص در پلیس فتا تشکیل شده است که در پی مفقودی سیم کارت یا گوشی، یابنده با فعالیت در شبکه های اجتماعی نصب شده از طریق این شماره برای صاحب اصلی سیم کارت دردسرهایی را درست کرده است.
سرهنگ نیک نفس یکی از دلایل این مشکل را عدم انجام مراحل امنیتی ورود به شبکه های اجتماعی دانست و گفت: تائید دومرحله ای ورود در شبکه های اجتماعی و پیام رسان یک لایه ثانویه امنیتی را اضافه می کند تا کاربران مطمئن شوند هیچ فردی نمی تواند با استفاده از شماره تلفنشان به حساب کاربری آن ها دست یابد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :