آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 212952
تاریخ انتشار : 14 تیر 1396 10:13
تعداد بازدید : 1210

پهپاد تمامی کسب‌وکارها را متحول خواهد کرد

4 روش برای به دام انداختن پرنده شانس

پهپادها در آینده نزدیک، حتی خیلی نزدیک تر از آنچه بتوان آینده نامید- نقشی راهبردی در تمامی صنایع به عهده خواهند گرفت. از خدمات رفاهی بگیر تا خرده فروشی و صنعت ساختمان، همه از پهپاد سود خواهند برد. اما آیا همه برای این تغییر گسترده و پذیرش پهپادها بالای سر خود و کسب و کارشان آماده اند؟

ترجمه: آرین درخشان
منبع: TECHPRO RESEARCH
این ناآمادگی مختص ایران و کشورهایی مثل ایران هم نیست؛ حتی کشورهای پیشرو هم دغدغه هایی دارند و در برنامه ریزی و قانون گذاری دیر عمل می کنند.
برای مثال رگولاتوری ایالات متحده را در نظر بگیرید. دستورالعمل های نظارتی این نهاد برای پهپادها همچنان ارایه نشده؛ چون مسوولان مصرانه می خواهند راهی بیابند که بین تامین امنیت و تشویق نوآوری تعادل برقرار شود. اما این تاخیر در قانون گذاری نباید موجب شود که شرکت ها دست روی دست بگذارند. لااقل باید هر شرکتی سیاست های توسعه کسب و کار با استفاده از پهپاد را برای خودش تدوین کند.
همان گونه که گفته شد، فواید پهپادها، منحصر به چند صنعت خاص نیست و بسیار متنوع است. شرکت های بیمه و ضابطان قضایی می توانند از پهپادها برای مستندسازی صحنه های وقوع جرم و تصادف استفاده کنند، خدمه سازمان های بهداشتی و نیروهای مقابله با حوادث طبیعی پهپادها را برای ارایه خدمات اورژانسی به آسیب دیدگان در مناطق دور از دسترس به کار می گیرند، شرکت های لجستیکی و خرده فروش ها می توانند برای مشتریان خوب شان سرویس های تحویل در محل ویژه با پهپاد در نظر بگیرند، صنعت کشاورزی و معدن برای نقشه برداری و شناسایی خاک در مناطق پرخطر به پهپاد نیاز خواهند داشت، صنعت ساختمان و بنگاه های املاک برای شناسایی وضعیت سایت های ساخت و ساز و مدیریت ملک از این پرنده های بی سرنشین استفاده خواهند کرد و ...
به طور خلاصه، تقریبا همه افراد و کسب و کارها می توانند نقشی استراتژیک برای پهپاد در کار و شرکت خود در نظر بگیرند؛ موضوعی که تقریبا همه آن را تا کنون در طرح توسعه کسب و کارشان نادیده گرفته اند.
یک مشاور فناوری هواپیماهای بدون سرنشین می گوید: اغلب می بینم افراد می آیند و پهپاد می خرند که در شرکت بررسی اش کنند. این تمایل در کسب وکارها هست؛ اما درباره اینکه چگونه یک هواپیمای بدون سرنشین یا ناوگان هواپیماهای بدون سرنشین می تواند به کسب و کارشان کمک کند، آنقدر که باید فکر و برنامه ریزی نکرده اند.
مثلا یک شرکت تحقیقاتی کوچک را در نظر بگیرید. مدیر دفتر یا مسوول فنی پیشنهاد می کند که برای گرفتن عکس های هوایی از یک منطقه بهتر است از پهپاد استفاده شود. دستار فنی شرکت باتری پهپاد را چک می کند، پهپاد به پرواز درمی آید و عکس های لازم را طبق برنامه می گیرد. اما کسی وضعیت وزش باد را چک نکرده؛ پهپاد در جدال با باد شدید، باتری تمام می کند و سقوط می کند.
کویت گالاگر، مدیرعامل شرکت Simulyze که نرم افزار مدیریت پهپاد ارایه می کند، می گوید: کاربران تازه کار پهپاد فکر می کنند که کافی است پهپادی بخرند و هوایش کنند؛ اما در عمل مسایل مهمی همچون تجهیزات و تاسیسات روی زمین (مثل سازه های نظامی و امنیتی)، ترافیک هوایی و البته وضعیت جوی وجود دارد که باید از آن آگاهی داشته باشند.
به این ترتیب، برای تدوین یک استراتژی مناسب برای استفاده از پهپاد 4 اصل مهم را باید در نظر گرفت:
1- برای چه کاری و به چه تعداد پهپاد نیاز دارید؟
آیا یک پهپاد برای فروشگاه تان کافی است یا تصویر شما از آینده کسب و کارتان، استفاده از ناوگانی متشکل از صدها یا هزاران پهپاد است؟ اگر پیش بینی می کنید که یک ناوگان به کار بگیرید، از همین الان به فکر یک اتاق کنترل مرکزی برای مدیریت پروازهای روزانه باشید. همچنین باید چندین اپراتور پهپاد نیز استخدام کنید یا آموزش بدهید.
2- آیا به نرم افزار و پرسنل مدیریت پهپاد نیاز دارید؟
شرکت هایی مثل Simulyze که نام برده شد، نرم افزارهایی به این منظور دارند که می تواند از منابع مختلفی به جمع آوری کلان داده ها بپردازد، بنابراین می توانید با این نرم افزارها به مشاهده مسیر پروازی، بررسی سیستم های مختلف بر اساس عملکرد حسگرهای پهپاد، اطمینان از وضعیت باتری، وجود پرنده یا موانع در مسیر پرواز، شتاب باد و سایر شرایط جوی و از این قبیل بپردازید.
3- مساله پهنای باند را چگونه مدیریت می کنید؟
پهپادها به طور بی سیم و با استفاده از کانال های ارتباطی عمومی ارتباط برقرار می کنند. بنابراین برای جلوگیری از قطع یا تاخیر در ارسال و دریافت داده ها به پهپاد، نیازمند پهنای باند مناسب هستید؛ موضوعی که در کنترل بسیاری از شرکت ها نیست. یک راه این است که داده ها موقتا در پهپاد ذخیره و در بازگشت، دریافت شود و راه دیگر این است که از یک کانال ارتباطی سوم و ذخیره داده های ارسالی روی ابر یک شرکت ارایه دهنده این گونه خدمات استفاده کنید.
4- آیا به موارد قانونی در رابطه با پهپادها مسلط و آگاه هستید؟
در تمام دنیا، قواعد استفاده از پهپادها در حال تهیه و تکمیل یا در حال رایزنی است. آنچه می دانیم این است که پهپادها در آمریکا در ارتفاع 400 فوتی از سطح زمین پرواز می کنند، به این دلیل که سازمان هوانوردی آمریکا می خواهد جلوی تداخل پهپادها با مسیرهای پروازی هواپیماها را بگیرد. البته همین 400 فوت بالاتر از سطح زمین هم مشکلات قانونی خود را دارد. قانون می گوید که صاحبان زمین حق استفاده کامل از ملک خود را دارند و تا 400 متر بالاتر از زمین هم ملک همان شخص محسوب می شود. حالا معلوم نیست اگر مثلا یک پهپاد در مسیر خود از بالای سر ملک شخصی کسی رد شود، آیا حریم قانونی ملک آن شخص را نقض کرده است یا نه.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :