آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 212899
تاریخ انتشار : 13 تیر 1396 10:35
تعداد بازدید : 665

دوربین مداربسته از این برندها نخرید

مدتی است که یک سایت اینترنتی به نشانی insecam.org تصاویر زنده دوربین های مداربسته را از سراسر جهان در معرض دید همگان قرار داده است.

فارس- دوربین های مورد نظر که ساخت شرکت های Defeway،Vivotek وAxis هستند، با تنظیمات پیش فرض نصب شده اند و کلمه عبور ندارند؛ درنتیجه تصاویر ضبط شده به راحتی در سراسر جهان قابل مشاهده است.
سایت یاد شده تصاویر صدها دوربین مدار بسته در ایران را نیز به نمایش گذاشته است. این دوربین های بدون امنیت در تهران و دیگر شهرهای کشور نصب شده اند و با کلیک روی تصاویر آنها می توان به جزییات بیشتری درباره محل نصب هر دوربین، شرکت سازنده آن و موارد دیگر دست یافت.
دوربین های مداربسته مربوط به ایران تصاویر متنوعی از بزرگراه ها، خیابان ها، پیاده روها، انبارهای شرکت های خصوصی، محیط های اداری، انواع مغازه ها و فروشگاه ها، رستوران ها، فضای داخل منازل و ویلاها را در تهران، قم، اهواز، شیراز، ورامین، نجف آباد، قوچان، زنجان، اصفهان، تبریز، کرج، رشت، شهر کرد، همدان، مشهد، ملارد، سنندج، بیرجند، یزد، اراک  و اردبیل نمایش می دهند.
اگر چه بیشتر این دوربین ها تنها محیط خالی را نشان می دهند، اما در برخی از آنها چهره افراد یا پلاک ماشین ها، به وضوح مشخص است یا می توان جزییات اشیا یا کالاهای موجود را به خوبی تشخیص داد.
بی توجهی به نکات امنیتی که منجر به مشاهده تصاویر این دوربین ها از طریق اینترنت می شود، مخصوص ایران نیست؛ در حالی که تعداد دوربین های قابل دسترس از طریق این سایت در ایران کمتر از صد نمونه است، این رقم در آمریکا به نزدیک شش هزار دوربین و درباره ژاپن، ایتالیا و فرانسه به بیش از 1100 دوربین می رسد.
کاربران می توانند تصاویر دوربین های امنیتی را به تفکیک کشور، اماکن، شرکت سازنده دوربین، شهرها یا موقعیت زمانی مشاهده کنند. مدیران این سایت می گویند: در صورتی که مالکان دوربین آدرس لینک را ارسال کنند، تصاویر مربوطه را پاک می کنند، اما این کار موجب حذف دسترسی به این تصاویر در اینترنت نمی شود و تنها راه حل مشکل اختصاص کلمه عبور به دوربین های مداربسته است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :