آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 212880
تاریخ انتشار : 13 تیر 1396 10:12
تعداد بازدید : 1560

در دوازدهمین کنگره اتحادیه پستی آسیا و اقیانوسیه اعلام شد

توسعه کسب وکار های الکترونیکی اولویت پست ایران است

دوازدهمین کنگره اتحادیه پستی آسیا و اقیانوسیه روز گذشته به میزبانی تهران برگزار شد.


فناوران- وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در آیین گشایش کنگره، با بیان اینکه امروزه هیچ ملتی نمی تواند منزوی باقی بماند افزود: سرویس های پستی حلقه ارتباطی ایجاد می کند که امیدواریم این اتحادیه به ایجاد این حلقه برای تعامل ذی نفعان کمک کند.
محمود واعظی افزود: پست ایران بر این باور است تا با اتخاذ رویکردهای نوآورانه و ابتکاری و همچنین فناوری های پیشرفته به ویژه فناوری اطلاعات و نیروی انسانی متعهد و متخصص بر بسیاری از محدودیت ها غلبه کند. 
وی با بیان برگزاری بیست و ششمین کنگره پستی جهانی استانبول گفت: سال گذشته در جریان برگزاری این کنگره جمهوری اسلامی ایران به عضویت شورای راهبری درآمد که این رویداد بزرگ می تواند به پیشرفت پست ایران کمک کند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه در عصر کنونی افراد جامعه از سبک زندگی متفاوتی برخوردارند، عنوان کرد: به کارگیری فناوری های نوین در زندگی روزمره به سرعت به سمت هوشمندسازی سوق یافته و بخش پست نیز مستثنی نیست. 
وی با بیان اینکه باید از فرصت های فناوری که منجر به تغییرات می شود، به بهترین نحو استفاده کرد گفت: دولت ها تعاملات خود را از طریق فناوری و دولت الکترونیکی محقق کرده اند و این مهم فرصت بزرگی است تا پست ایران نقش خود را به عنوان پل ارتباطی دولت و شهروندان استمرار بخشد. 
واعظی با یادآوری اینکه مدل های کسب و کار تحت تاثیر اقتصاد دیجیتال دستخوش تغییرات عمده ای شده اند، افزود: امروزه تجارت الکترونیکی به سرعت در حال گسترش است و پست می تواند در سرعت بخشی به توسعه این بخش نقشی تعیین کننده ایفا کند. 
وی آزاد سازی و خصوصی سازی را در تغییر کسب و کار پستی بسیار موثر خواند و گفت: در بسیاری از کشورها شاهد این دو بوده ایم و در ایران ساختار جدید شرکت پست به عنوان یک شرکت ملی مباحث حاکمیتی را دنبال می کند و در مناطقی که ارایه خدمات برای بخش خصوصی صرفه اقتصادی نداشته باشد، خدمت رسانی می کند.
واعظی با بیان رویکردهای کنگره استانبول گفت: اکنون بر عهده کشورهای عضو است در راستای توسعه مبتنی بر نوآوری درجهت ارایه خدمات جدید اقدام کنند. 
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات پیشنهاد کرد: در همین ارتباط سه محور مهم توسعه سطح دسترسی، نوآوری و یکپارچه سازی برای خدمات در ابعاد سه گانه فیزیکی، الکترونیکی و مالی در مباحث کنگره مد نظر قرار گیرد.  
وی با بیان اینکه امروزه هیچ ملتی نمی تواند منزوی باقی بماند، یادآور شد: سرویس های پستی حلقه ارتباطی نزدیکی میان مردم ایجاد می کند که امیدواریم اتحادیه پستی آسیا و اقیانوسیه به ایجاد این حلقه و پیشبرد همکاری و تعامل میان ذی نفعان ادامه دهد.
معاون وزیر ارتباطات و رییس هیات مدیره شرکت پست نیز در این مراسم، با بیان اینکه دوازدهمین کنگره Appu موجب گسترش اتحاد میان کشورها است، افزود: استراتژی پست ایران تقویت کسب و کارهای الکترونیکی و با کیفیت است.
حسین مهری افزود: ظهور فناوری های نوین تحول گرا نظیر شبکه های اجتماعی و همه گیرشدن اینترنت و تلفن همراه، در کنار مقررات زدایی و آزادی رقابت در عرصه پست تاثیر عمیقی بر سازمان های پستی داشته است.
وی با بیان اینکه ادارات پست در این شرایط ناگزیرند از بخشی از فعالیت سنتی خود چشم پوشی کرده یا حضور خود را در این عرصه کاهش دهند، گفت: در مقابل، عرصه های جدیدی از فعالیت به روی بازار پستی گشوده شده است.
معاون وزیر فرصت ها و تهدیدهای پیش روی پست را در عصر حاضر بسیار خواند و ضمن مقایسه فضای پستی کنگره پیشین و فعلی تهران گفت: در زمان کنگره هشتم اتحادیه پستی آسیا و اقیانوسیه در تهران، کسب و کارهایی که بر بازار حاکم بودند اکنون یا اثری از بسیاری از آنها باقی نمانده یا به شرکت های درجه دو تبدیل شده اند.
وی با بیان اینکه بیش از نیمی از رقبا و شرکای پستی ما در حال حاضر، دو دهه پیش وجود خارجی نداشتند گفت: وجه اشتراک کنگره هشتم تهران و این کنگره، این است که در آن دوره ما به عنوان نهادهای پستی وجود داشتیم و اکنون هم با صلابت حضور داریم و  این دستاورد بزرگی در عرصه پرتلاطم کسب وکار پستی به شمار می رود.
رییس هیات مدیره شرکت ملی پست با بیان اینکه عوامل بسیاری موجب دوام سازمان های پستی شده است، عنوان کرد: البته اگر بخواهیم تنها یک عامل را برشماریم، می توان به اتحاد و همکاری پستی میان کشورها پرداخت که این اتحادیه نمادی از آن است.
رییس هیات مدیره شرکت ملی پست با بیان اینکه  عرصه فناوری اطلاعات چه به عنوان یک فرصت و چه به عنوان یک تهدید بزرگ از اهمیتی حیاتی برای ادارات پست برخوردار است، یادآور شد: ما نباید این فناوری و پیامدهای آن را نادیده گیریم؛ چراکه آینده پست وابسته به رویکرد این صنعت در قبال گستره وسیع فناوری است.
وی افزود: در عرصه فناوری اطلاعات، پست باید آنچه را که می تواند ابداع کند تا به شبکه ای پویا، چالاک، مقاوم و حساس به خواسته های مشتریان و جامعه تبدیل شود.
مدیرعامل شرکت ملی پست با بیان اینکه از زمان کنگره هشتم، پست ایران شاهد تحولات چشمگیری بوده و این کشور نظیر سایر نهادهای پستی در تلاش برای سازگاری با تغییرات محیط و بهبود خدمات خود برای جامعه ایرانی و جهانی بوده است، تصریح کرد: استراتژی پست ایران در چند سال اخیر این بوده که به موازات سایر اقدامات، کسب وکار الکترونیکی قوی و مولد را  ایجاد کرده و آنچه را که در شبکه سنتی پستی در حال انجام  است، قوی تر و باکیفیت تر ارایه دهد.
معاون وزیر توسعه سیستم یکپارچه مبادله و توزیع مرسولات پستی، توسعه سیستم همراه نامه رسان، توسعه سامانه مدیریت تجارت الکترونیکی پست و راه اندازی صندوق های هوشمند پستی معابر را  بخشی از اقدامات همسو با این استراتژی در سال های اخیر برشمرد و گفت: همچنین برای بهبود بستر قانونی و هماهنگ با مقتضیات روز برای فعالیت های پستی، با پشتیبانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، در سال گذشته قانون شرکت ملی پست به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید.
علاوه بر واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، بشار حسین دبیر کل اتحادیه پستی جهانی، لین دبیر کل اتحادیه پستی آسیا و اقیانوسیه، آنانت نارایان ناندا معاون وزیر در امور پست دولت هندوستان، مسوولان ارشد پستی ۳۲ کشور عضو اتحادیه پستی آسیا و اقیانوسیه و جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در این رویداد حضور داشتند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :