آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 212843
تاریخ انتشار : 12 تیر 1396 11:20
تعداد بازدید : 1012

628 برابر

محققان دانشگاه کالیفرنیا در سن دیه گو آمریکا موفق به طراحی یک حسگر گرمایی شدند که برای کار کردن به کمترین انرژی ممکن نیاز دارد.


ایسنا- این حسگر حرارتی که تحت نظارت هو وانگ  ( Hui Wang) از محققان این دانشگاه ساخته شده، برای کارکردن تنها به 113 پیکو وات (113 در 10 به توان منفی 12 وات) انرژی نیاز دارد. میزان انرژی مورد نیاز در این حسگر به قدری پایین است که می توان با یک باتری بسیار کوچک برای چندین سال با آن کار کرد. برای تولید این حسگر منحصر به فرد، تیم تحقیقاتی تلاش کرد تا در دو زمینه نیاز به مصرف انرژی در این حسگر را کاهش دهد. 
نکته قابل توجه در این روش ها این است که یکی از پدیده هایی که محققان در این زمینه تلاش می کنند از آن رهایی یابند، نشتی گیت در ترانزیستورهاست و بر خلاف معمول در تولید این حسگر از این پدیده استفاده شده است. با کوچک شدن ابعاد ترانزیستورها، بخشی از الکترون هایی که در داخل آن در حال حرکتند، به بیرون نشت می کنند و تیم تحقیقاتی دانشگاه کالیفرنیا سن دیه گو با استفاده از انرژی همین الکترون های نشتی، انرژی مورد نیاز حسگر را تامین کرده اند. 
این حسگر می تواند از دمای منفی 20 تا 60 درجه سانتی گراد کار کند و همچنین در لوازم پوشیدنی، محیطی، داخل منازل و ساختمان ها استفاده شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :