آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 212810
تاریخ انتشار : 12 تیر 1396 10:27
تعداد بازدید : 1426

اپ‌استور همچنان پیشتاز می‌ماند

بازار اپلیکیشن ها 6 تریلیون دلاری می شود

ظهور بازار اپلیلکیشن ها و فروشگاه های اینترنتی به سال 2008 و عرضه آیفون برمی گردد.

فناوران - درست یک سال پس از عرضه آیفون به بازار موبایل دنیا، اپل نخستین فروشگاه مجازی دنیا را به نام اپل استور راه اندازی کرد. در آن زمان تمام اپلیکیشن هایی که روی این فروشگاه قرار گرفت، رایگان بود و کم کم اپ های پولی به این فروشگاه ها راه یافتند. در آن زمان کمتر کسی تصور می کرد که فروش اپلیکیشن با موفقیت همراه شود و طراحی و تولید اپلیکیشن به راهی برای درآمد زایی و به نوعی کسب و کار تبدیل شود، اما امروز شاهد رشد این فروشگاه ها هستیم تا جایی که پیش بینی می شود تا چهار سال آینده ارزش بازار اپلیکیشن های موبایلی به 6/3 تریلیون دلار برسد.
براساس گزارش App Annie تا سال گذشته ارزش بازار اپلیکیشن ها 1/3 تریلیون دلار برآورد شد و این رقم تا سال 2021 به 6/3 تریلیون خواهد رسید.
App Annie گزارش داده که در حال حاضر مجموع کاربرانی که از اپلیکیشن ها استفاده می کنند، بیش از 4/3 میلیارد نفر برآورد شده است. در این گزارش آمده است که تا سال ۲۰۲۱ کاربران حدود 5/3 تریلیون ساعت وقت صرف استفاده از اپلیکیشن ها می کنند، این در حالی است که پارسال کاربران 1/6 تریلیون ساعت از زمان خود را صرف استفاده از اپلیکیشن ها کردند.
برآورد شده است که هم اکنون 4/3 میلیارد کاربری که از اپلیکیشن ها استفاده می کنند، در طول سال گذشته هر کاربر 379 دلار هزینه خرید اپلیکیشن کرده است. این رقم تا سال ۲۰۲۱ به ۱۰۰۸ دلار به ازای هر کاربر افزایش خواهد یافت.
البته این رقم برای کشور های مختلف متفاوت است. مثلا هر کاربر در ژاپن طی سال ۲۰۱۶، هر ساعت حدود 14 دلار برای خرید اپلیکیشن هزینه کرده است. بر این اساس برآورد شده است که کاربران ژاپنی در سال ۲۰۱۶ بیش از ۶۸ میلیارد ساعت صرف کار با اپلیکیشن های موبایلی کرده اند. در کشور های آمریکا و چین، هر کاربر به ازای هر ساعت به ترتیب 2/36 دلار و 2/01 دلار هزینه کرده است.
کارشناسان یکی از دلایل افزایش استفاده از اپلیکیشن ها را جایگزینی گوشی های موبایل به جای روش های سنتی می دانند. مثلا شرکت علی بابا اعلام کرده که حدود 79 درصد از کل تراکنش های مالی در چین توسط این فروشگاه انجام می شود که این رقم در مقایسه با سال قبل 65 درصد افزایش یافته است.
در حالیکه مردم چین تا این حد به استفاده از تراکنش های مالی روی گوشی های موبایل شان روی آورده اند، اما در کشورهای آسیایی این موضوع بسیار کمرنگ تر است؛ چرا که هنوز هم در کشورهای جهان سومی استفاده از سیستم های بانکی، روش های پرداخت، خرید غذا و سایر کارهایی که می توان به صورت آنلاین و با استفاده از اپلیکیشن انجام داد، به صورت سنتی انجام می شود.
بر این اساس پیش بینی می شود که درآمد این حوزه به ازای هر کاربر، تا سال 2021 به ۹۴۶ دلار خواهد رسید. این موضوع البته برای بازار آسیا با رشد بیشتری همراه خواهد بود به این ترتیب پیش بینی می شود که تا چهار سال آینده ارزش بازار اپلیکیشن ها به 2/3 تریلیون دلار برسد. 
بعد از آسیا، ارزش بازار اپلیکیشن ها در آمریکا به 1/7 تریلیون دلار خواهد رسید و پس از آن اروپا، خاورمیانه و آفریقا در مجموع بازاری به ارزش یک تریلیون دلار خواهند داشت.تحلیلگران پیش بینی می کنند که اپ استور اپل همچنان بزرگ ترین فروشگاه اینترنتی باقی خواهد ماند و ظرفیت آن به بیش از ۶۰ میلیارد دلار افزایش پیدا خواهد کرد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :