آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 21281
تاریخ انتشار : 18 دی 1391 10:15
تعداد بازدید : 643

مدیرکل طرح و توسعه شرکت زیرساخت:

مرکز پاسخ گویی به رخدادهای رایانه ای در شرکت زیرساخت ایجاد می شود

مدیرکل طرح و توسعه شرکت ارتباطات زیرساخت گفت: تجهیزات مرکز پاسخ گویی به رخدادهای فوریتی رایانه ای این شرکت خریداری شده و در مرحله نصب است.

خبرگزاری فارس- مجید حقی با بیان این مطلب افزود: پروژه مرکز CERT شرکت ارتباطات زیرساخت با برگزاری مناقصه اجرایی می‌‌شود.
مدیرکل طرح و توسعه شبکه دیتا شرکت ارتباطات زیرساخت افزود: CERT مخفف (Computer Emergency Response Team) به معنی تیم پاسخ‌گویی‌ به رخدادهای فوریتی رایانه‌ای است که در فارسی “گوهر” (گروه واکنش هماهنگ رخداد) معنی شده است؛ این مرکز در مواجهه با رخدادهای امنیتی وارد شده به شبکه زیرساخت، وارد عمل می‌شود و متناسب با این رخدادها، دستورالعمل، توصیه، پیشنهاد و راهکار مقابله ارایه می‌کند.
وی افزود: هر دارنده شبکه‌ای باید یک مرکز CERT مخصوص به خود داشته باشد؛ شرکت ارتباطات زیرساخت نیز برای شبکه‌ای که متولی آن است، متناسب با استانداری که برای همه لازم‌‌الاجراست، مرکز CERT خود را ایجاد می‌کند.
وی در خصوص ارتباط مرکز CERT با مرکز امنیتی SOC که قبلا در شرکت زیرساخت تشکیل شده بود، گفت: SOC نیز یکی دیگر از پازل‌های امن‌سازی شبکه است و در برخی تشکیلات SOC و CERT یک مجموعه‌ هستند.
حقی گفت: SOC مرکزی است که به صورت فعال عمل می‌کند و در جا به حملات پاسخ می‌دهد و CERT مرکزی است که در خصوص حملاتی که قبلا تجربه نشده‌اند به مرکز SOC مشاوره و توصیه می‌دهد.
مدیرکل طرح و توسعه شبکه دیتا شرکت ارتباطات زیرساخت افزود: CERTها معمولا در یک شبکه جهانی به هم ‌متصل‌اند و با تبادل این رخدادها، یکدیگر را به‌روز می‌کنند.
وی گفت:‌ CERTها مراکزی هستند که حتی در مواجه با رخدادهای جدید وظیفه تحلیل بدافزار در آزمایشگاه خود برای استفاده در شبکه داخلی و نیز انعکاس به دیگر CERTها را بر عهده دارند.
حقی گفت: CERT سطح بالادستی SOC است که به عنوان یک پایگاه دانش علاوه بر نظارت، به SOC توصیه نیز ارایه می‌دهد.
وی افزود: هم‌اکنون تجهیزات این پروژه خریداری و وارد شده و در مرحله نصب است؛ ضمن اینکه CERT علاوه بر پیاده‌سازی بازه‌ای نیز به عنوان زمان راهبری دارد.
مدیرکل طرح و توسعه شبکه دیتا شرکت ارتباطات زیرساخت گفت: مرکز “ماهر” CERT سازمان فناوری اطلاعات CERT و CERT ملی است که مجموعه تمام CERTها (گوهرها) در کشور با مرکز ماهر ارتباط دارند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :