آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 212801
تاریخ انتشار : 12 تیر 1396 10:7
تعداد بازدید : 1535

با وعده اتصال همه دانشگاه‌های کشور در آینده نزدیک

نسل سوم شبکه علمی کشور به بهره برداری رسید

با حضور وزرای ارتباطات و علوم نسل سوم شبکه علمی کشور راه اندازی شد.

فناوران - شبکه علمی کشور که در سال های گذشته فازهای نخست و دوم آن به بهره برداری رسیده بود، با افتتاح نسل سوم این شبکه امکان تبادلات علمی بین دانشگاه ها و مراکز علمی کشور به یکدیگر و همچنین مراکز علمی بین المللی ایجاد می شود.
براساس این گزارش قرار است توسعه این شبکه با اتصال بیشتر دانشگاه های کشور در استان ها به سرعت انجام شود.
 تفاوت های نسل سوم
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در این مراسم گفت: شبکه علمی کشور باید به مراکز مهم بین المللی علمی متصل شود تا دو طرف از یافته های هم استفاده کنند.
محمود واعظی افزود: امروزه نقش دانشگاه ها تغییر کرده و به مراکز تولید ثروت تبدیل شده اند.
وی ادامه داد: نسل سوم علمی کشور نگاهی نوین به دو نسل قبلی در عرصه خدمات دارد. در این شبکه به طور اساسی روش provider/customer حذف شده و هیچ نقطه متصلی در شبکه صرفا یک خدمت گیرنده تام نبوده و تمام نقاط متصل به شبکه گاه خدمت گیرنده و گاه خدمت دهنده هستند.
واعظی درباره اهمیت راه اندازی شبکه علمی کشور گفت: بسیاری از دانشگاه ها به همراه مراکز رشد و فعالیت های جانبی آن به عنوان بنگاه بزرگ ظاهر شده و ضمن تامین نیاز دانشگاه، در راستای توسعه فناوری شهر و کشور هم گام بر می دارند که شبکه علمی کشور باید در خدمت این هدف باشد.
وی ادامه داد: با راه اندازی این شبکه در تولید محتوای علمی هم افزایی می شود و با پروانه های اخذ شده می توانیم به سرعت همه دانشگاه های کشور را به این شبکه متصل کنیم. 
واعظی با بیان اهمیت اتصال شبکه علمی کشور به مراکز جهانی علمی گفت: باید بار اقتصادی را از روی دانشگاه ها برداریم و نگاه به شبکه علمی کشور نگاه انتفاعی نیست.
 تفسیر واعظی از تذکر رهبر انقلاب
واعظی در این مراسم همچنین به سخنان مقام معظم رهبری در دیدار با مسوولان طی هفته های گذشته پرداخت و گفت: ایشان در این دیدار درباره شبکه ملی اطلاعات تذکر دادند و گفتند باید با سرعت بیشتری پیش برود. 
وی افزود: در پی این امر، بعضی رسانه ها که اطلاعی از امور ندارند، اخباری در این زمینه منتشر کردند که درست نبود. 
وزیر ارتباطات گفت: آنچه مقام معظم رهبری تذکر دادند، درباره محتوا و اطلاعات است و در واقع باید محتوای فاخر در کشور تولید شود تا شبکه به بهره برداری برسد.
وی با بیان راه اندازی فاز اول و دوم شبکه ملی اطلاعات و رونمایی از فاز سوم  گفت: تامین محتوای شبکه ملی اطلاعات وظیفه همه سازمان ها و نهادهاست و همانطور که امروز وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با راه اندازی شبکه ملی علمی کشور انتشار محتوای فاخر را در اینترنت محقق کرد، امیدواریم سازمان های دیگر نیز در این زمینه گام بردارند و وزارت ارتباطات تنها باید زیرساخت های این شبکه را راه بیندازد.
 دلایل ناکارآمدی نسل دوم شبکه علمی
رییس سازمان فناوری اطلاعات نیز در این مراسم با بیان اینکه تصور می شد نسل سوم شبکه علمی کشور زودتر آغاز شود، گفت: شبکه علمی کشور در گام نخست به تجدید مجوز نیاز داشت که به رگولاتوری مراجعه و مجوز اختصاصی برای نظام آموزش عالی صادر شد. 
نصرالله جهانگرد ادامه داد: نسل دوم شبکه علمی به دلیل اینکه مهندسی، مجری و مدل اقتصادی درستی نداشت، عملیاتی نشد و کاربرد پیدا نکرد. همچنین دانشگاه ها به پایداری و خدمات شبکه اعتراض داشتند. 
وی افزود: همزمان با تلاش ها برای اخذ مجوز و تامین زیرساخت ها بستر اصلی شبکه اطلاعات ملی به بلوغ خوبی دست یافت و امروز دسترسی به همه نقاط ممکن است. 
جهانگرد گفت: بر این بستر شبکه اختصاصی طراحی کردیم که سرویس های ویژه ای ارایه دهیم. 
وی با بیان نظام تعرفه گذاری ترجیحی گفت: تعرفه ترجیحی علاوه بر نظام تعرفه تخفیفی برای محتوای داخل کشور تعریف شده است. ضمن اینکه برای نظام آموزش عالی تعرفه ترجیحی بهتری را طراحی می کنیم و سرویس های جدید و اختصاصی برای این بخش در نظر داریم.
 موازی کاری و هدررفت منابع
مدیر عامل شرکت مخابرات ایران نیز در این مراسم گفت: شرکت مخابرات از ابتدای تاسیس شبکه علمی کشور در سال 1377 و در سه نسل این شبکه ها سه نقش داشته است.
رسول سراییان ادامه داد: شرکت مخابرات در نسل اول صرفا تامین کننده نیاز ارتباطی دانشگاه ها بود.
در نسل دوم از سال 1386 به بعد علاه بر اینکه روی شبکه امکاناتی را تامین کردیم، فیبر نوری هم اضافه شد و تجهیزات را دانشگاه ها خود آماده می کردند.
سراییان گفت: شرکت مخابرات در این دو نسل تامین کننده سرویس بود و صورت حساب صادر می کرد اما در نسل سوم به عنوان تامین کننده زیرساخت بستر فضا و اتصالات مربوط در الگوی تجاری تسهیم درآمد مشارکت کرده ایم. 
مدیرعامل شرکت مخابرات با بیان برتری های چنین الگویی گفت: همه مشارکت کنندگان در این الگو از درآمد سهم دارند و بازیگران مختلف منتفع هستند بنابراین بهتر است از این الگو برای گسترش شبکه های مختلف استفاده کنند.
مدیرعامل شرکت مخابرات گفت: ایجاد یک شبکه موازی برای راه اندازی شبکه علمی کشور در کنار شبکه فعلی شرکت مخابرات ایران از نظر به روزسانی و نگهداری باعث استفاده ناکارآمد از تجهیزات و منابع می شود.
وی با ارایه پیشنهادی درباره زیرساخت فنی شبکه علمی کشور گفت: در راه اندازی این شبکه مقرر شده که تجهیزات اکتیو مستقل نصب و بهره برداری شود. این در حالی است که شبکه شرکت مخابرات ایران در بخش تجهیزات اکتیو بسیار به روز و پر ظرفیت است و ایجاد یک شبکه موازی از نظر به روزرسانی و نگهداری مسایل مخصوص به خود را دارد. 
براساس این گزارش در پایان این مراسم که در ساختمان امور دانشجویی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد، دو تفاهم نامه بین شرکت مخابرات ایران و شرکت سیمرغ سامانه (بخش خصوصی مشارکت کننده) و تفاهم نامه دیگری بین سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران و پژوهشگاه دانش های بنیادی امضا و تبادل شد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :