آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 212668
تاریخ انتشار : 9 تیر 1396 23:36
تعداد بازدید : 477

سریع ترین و ارزان ترین حافظه فلش جهان تولید می شود

یک شرکت ژاپنی موفق به تولید اولین حافظه فلش جهان با سلول ۴ بیتی از نوع QLC شده است که ذخیره اطلاعات را به صورت چهارلایه و با فشردگی بالا ممکن می کند.

مهر- شرکت توشیبا که این حافظه را تولید کرده ، یادآور شده است دستاورد یادشده می تواند صنعت ساخت حافظه های فلش را به صورت بنیادین دگرگون کند؛ زیرا از این طریق می توان حافظه های پرظرفیت تازه ای با هزینه کم تولید کرد.
حافظه های فلش فعلی متشکل از مجموعه ای از ترانزیستورها هستند که با تعلق صفر یا یک به بیت های آنها به کار گرفته می شوند. بلوک های حافظه های فلاش یا به صورت دوبعدی (planar NAND) یا با کارآیی بیشتر و به صورت سه بعدی (3D NAND) نصب شده و استفاده می شوند.
برای افزایش ظرفیت ذخیره سازی اطلاعات در هر یک از این دو نوع حافظه های فلش باید بتوان بلوک های موجود را به بخش های بیشتری تقسیم کرد تا توان ظرفیت داده در آنها بیشتر شود. تا به حال تولید حافظه فلش با ظرفیت دو و سه بیت برای ذخیره سازی اطلاعات ممکن شده است. این نوع حافظه ها MLC و TLC نام گرفته اند.
تولید حافظه های QLC در این زمینه یک گام دیگر به پیش محسوب می شود. در این روش هر سلول حافظه به ۱۶ سطح با چهار لایه تقسیم می شود و در نهایت می توان ۴ بیت اطلاعات را در هر سلول ذخیره کرد. 
حفظ اطلاعات با ثبات، دقت و پایداری لازم در این روش ذخیره سازی به شدت فشرده کار دشواری است و تحقق این هدف کار ساده ای نبوده است.
توشیبا می گوید: با استفاده از روش جدید می توان ۷۶۸ گیگابایت اطلاعات را در فضایی که برای ذخیره سازی ۵۱۲ گیگابایت اطلاعات به کار می رود، ذخیره کرد. همچنین از این طریق راه تولید حافظه های چند ده ترابایتی ارزان قیمت نیز هموار می شود. هنوز زمان عرضه انبوه و تجاری این تراشه ها به بازار اعلام نشده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :