آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 212655
تاریخ انتشار : 9 تیر 1396 23:14
تعداد بازدید : 708

رییس کمیسیون اینترنت سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران:

برخی شرکت های اینترنتی به زیان دهی افتاده اند

رییس کمیسیون اینترنت سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران با بیان اینکه شبکه ملی اطلاعات باعث شد بسیاری از افزایش پهنای باند مورد نیاز در این شبکه انجام شود، گفت: کل چرخه کاهش قیمت پهنای باند باید در کنار هم بازبینی شود تا شرکت های خصوصی دچار ضرردهی نشوند.

ایسنا - محمدرضا کریمی کاهش سوددهی شرکت های خصوصی را یکی از مشکلات دانست و افزود: همواره ما با این مواجه بودیم که سوددهی بخش خصوصی در سال های گذشته با توجه به کاهش متعدد قیمت های کاربران نهایی، به شدت پایین آمده و حتی در برخی شرکت ها به ضرردهی رسیده است. ما این موضوع را به وزارت ارتباطات انتقال دادیم و امیدواریم با تغییر مدل قیمت گذاری یا به نحو دیگر این مساله جبران شود.
وی با بیان اینکه یکی از دلایل کاهش سوددهی شرکت ها، قیمت اینترنت بین الملل در مقایسه با اینترنت داخل است، گفت: تعیین قیمت نهایی اینترنت مانند مسایل دیگر متشکل از چند عامل است که در کنار هم قرار گرفته اند. 
در سال های گذشته در بسیاری از مواقع افزایش قیمت داشتیم. نیروی انسانی هر سال به طور متوسط ۱۴ تا ۱۵ درصد افزایش می یابد. در بسیاری از موارد مانند انرژی نیز نرخ قیمت ها در مقایسه با سال های گذشته افزایش یافته است. ما اگر بخواهیم برای کاهش قیمت کاربر نهایی، این کاهش قیمت را صرفا در بخش پایین این زنجیره که بخش خصوصی است، اعمال کنیم، مشکل ساز خواهد شد.
او ادامه داد: کمیسیون تنظیم مقررات هم تا حدی به این مساله توجه داشته است. شرکت زیرساخت به عنوان یکی از متولیان این موضوع، قیمت اینترنت را کاهش داده است تا شرکت ها نیز بتوانند قیمت را کاهش دهند، اما مساله اینجاست کاهش قیمتی که شرکت زیرساخت برای قیمت نهایی شرکت ها اعمال کرده است، تمام آن را نمی پوشاند و این باعث می شود شرکت ها به این سمت بروند که عملا نتوانند تمام هزینه های خود را پوشش بدهند و دچار مشکل شوند.
کریمی افزود: اگر قرار است کاهش انجام شود، در کل چرخه اتفاق بیفتد گاهی افزایش ندادن قیمت خودش نوعی کاهش قیمت است. ما با این مساله  مواجهیم که نرخ اکثر سرویس های خدماتی در سال های گذشته افزایش داشته است و وقتی یک نرخ در مقایسه با بقیه ثابت می ماند، به نوعی کاهش قیمت داریم. کاهش بیش از حد نیز باعث می شود آن صنعت دچار مشکل شود. 


نظر شما



نمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :