آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 212653
تاریخ انتشار : 9 تیر 1396 23:13
تعداد بازدید : 603

سود هنگفت فروش برای باتری های یدکی نوت بوک

باتری یدکی و شارژر از تجهیزات جانبی پرفروش نوت بوک در بازار کامپیوتر هستند؛ تجهیزاتی که این روزها به دلیل رشد تقاضا در مقابل کاهش واردات، بازاری به شدت آشفته دارند.

مریم عسگری
بررسی های بازاری مشخص کرده است که در حال حاضر باتری یدکی و آداپتورهای نوت بوک با قدرت آمپرهای متفاوت و قیمت هایی که به شدت سلیقه ای اعمال می شوند، در بازار به فروش می رسند و ارگان های مربوطه نیز فقط به قاچاق کالاهای گران قیمت و برخی کالاهای مطرح توجه دارند و از بازار تجهیزات جانبی غافل شده اند.
اگر برای خرید باتری و شارژر سری به مراکز خرید و فروش کامپیوتر بزنید، از اختلاف قیمت بین فروشگاه های عرضه کننده این کالا متعجب می شوید؛ چرا که این کالا با قیمتی بین 45 تا 90 هزار تومان به بازار عرضه می شود و فروشندگان علت این اختلاف قیمت را قدرت آمپر دستگاه عنوان می کنند. درحالی که بین باتری هایی با مشخصات یکسان هم یک اختلاف قیمت محسوس مشاهده می شود که نشان از بی نظمی قیمت در این بازار پرمخاطب است؛ به عنوان مثال قیمت یک باتری 4200 آمپری برای نوت بوک ایسوس بین 45 تا 65 هزار تومان متغیر است.
نکته جالب این است که همه این باتری ها چینی هستند و با گارانتی 2 تا 6 ماهه در بازار به فروش می رسند که در بیشتر موارد شرکت گارانتی کننده بی نام و نشان است.
نمونه های 4800 آمپری هم با قیمتی بین 70 تا 90 هزار تومان در بازار خرید و فروش می شوند. این درحالی است که برخی از منابع آگاه قیمت واقعی این باتری ها را حدود نصف قیمت فروش آنها در بازار ایران اعلام کردند.
آنچه مسلم است باتری های یدکی که مشخص نیست از چه طریقی وارد کشور شده اند، بدون هیچ نظارت و کنترلی در بازارهای کامپیوتر به فروش می رسند و خریدار که ناچار به خرید است، زیر بار خرید باتری ولو بدون گارانتی یا با گارانتی متفرقه می رود. کارشناسان می گویند: با توجه به این موضوع که خریداران قدرت خرید نوت بوک را ندارند، به ناچار به خرید تجهیزات جانبی نوت بوک و ارتقای سیستم های قدیمی روی آورده اند که این موضوع موجب رونق بازار این تجهیزات شده است؛ به صورتی که در حال حاضر سود کسبه بازار تجهیزات جانبی بیش از فروش کالاهایی مانند نوت بوک و تبلت است.
به گفته آنها همین سود بالا موجب شده است در بازار این کالا شاهد قیمت گذاری های سلیقه ای و زیاد شدن دست شویم. به همین دلیل این بازار به ساماندهی نیاز دارد که ساماندهی بازار این کالا وظیفه اتحادیه صنف فناوران رایانه است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :