آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 212649
تاریخ انتشار : 9 تیر 1396 23:12
تعداد بازدید : 708

تشخیص فرصت

چگونه یک ایده برای شروع کسب و کار خودم پیدا کنم؟ دقیقا همین جاست که تشخیص فرصت –که در واقع مرحله ای است که ایده از آن متولد می شود- معنی پیدا می کند. می خواهیم قدم به قدم جواب را پیدا کنیم.

صدرا امامی*
@emamisadra

1- تفکر کارآفرینانه
مثل همیشه اولین نقطه، فکر و نگرش شماست. وقتی قدم در راه کارآفرینی گذاشته اید باید فکر شما برای این مسیر آماده باشد. اما این نگرش کجا خود را نشان می دهد؟
ذهنیت
شما برای ادامه این مسیر احتیاج دارید تا 3 ویژگی را در خودتان حفظ کنید:
بخواهید که پیروز شوید، خواهان استقلال باشید و تمرکز خود را بر روی موضوع اصلی نگه دارید.
انگیزش
مساله بعدی انگیزش است، شما باید کنجکاو شناخت بیشتر باشید، بیشتر بدانید، بیشتر کشف کنید، بیشتر بفهمید و در این راه که ابهام های زیادی دارد، خسته نشوید.
رفتار کارآفرینانه
شما باید رفتاری متناسب با این فضا داشته باشید. بتوانید با افراد ارتباط برقرار کنید، تعارض ها را بفهمید و تا حدودی کنترل شان کنید و در نهایت بتوانید به گروهی از آدم ها اعتماد کنید.
2-نگاه کارآفرینانه
عینکی که یک کارآفرین دنیا را با آن می بیند چه خصوصیاتی دارد؟ 
یک کارآفرین وضعیت صنعتی که می خواهد در آن فعالیت کند را بررسی می کند. فرض کنید شما می خواهید وارد صنعت چاپ کشور شوید. باید بتوانید پاسخ دهید تقاضا چقدر است، آیا با توجه به تغییرات فناوری تا 10 سال دیگر هم تقاضا برای این محصول زنده است، فرصت های ورود و موانع ورود به این صنعت چیست؟ آیا سرمایه زیادی می خواهد؟ رقبا دارای توانایی های خاصی هستند؟ بعد از پاسخ به این سوالات باید سعی کنیم کمی از بالاتر هم موضوع را ببینیم. تغییرات سنی جامعه در 10 سال آینده چگونه است؟ اگر ما به سمت یک جامعه مسن می رویم آیا محصول/خدمت ما می تواند برای جامعه مسن تر هم خوب باشد؟ یا برعکس فرصتی برای ارائه محصول و خدمت به یک جامعه مسن وجود دارد؟ روند تغییرات اقتصادی چگونه است؟ اگر ما به سمت انقباض اقتصادی می رویم، کالاهای لوکس مشتریان کمتری خواهند داشت و ایده هایی که بر روی بازار دست دوم کار می کنند، می توانند موفق شوند. در مقاله های بعدی سعی می کنیم که ادامه مسیر را تا خلق ایده با هم بررسی کنیم.
*مدیرعامل شرکت گام اول تحول


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :