آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 21237
تاریخ انتشار : 17 دی 1391 10:42
تعداد بازدید : 686

رییس سازمان توسعه تجارت اعلام کرد:

مذاکره با بانک مرکزی برای اختصاص ارز مبادله ای به اولویت 9

رییس سازمان توسعه تجارت از مکاتبه با بانک مرکزی برای اختصاص ارز مبادله ای به کالاهای اولویت 9 خبر داد.

فناوران- حمید صافدل که هفته گذشته اعلام کرده بود هر کالایی که ثبت سفارش شود، ارز مبادلاتی خواهد گرفت، روز گذشته در گفت‌وگو با ایسنا با نقض ادعای هفته گذشته خود اعلام کرد با بانک مرکزی برای اختصاص ارز مبادلاتی به گروه 9 مکاتبه خواهد کرد.
صافدل هفته گذشته گفته بود: اولویت‌های سه تا 9 مانند یکدیگر هستند و تنها در شکل ظاهری آنها که قطعه خام، ماده اولیه یا محصول ساخته شده است تفاوت وجود دارد و بر همین اساس دسته‌بندی شده‌اند. به طور مثال تلفن همراه یک محصول ساخته شده است و نیاز ضروری جامعه امروزی است اما به دلیل ساختار اولویت‌بندی کالاهای 10‌گانه تلفن همراه در اولویت‌های پایین‌تر (اولویت 9) قرار گرفته است.
حمید صافدل در پاسخ به این سوال که تکلیف کالاهای اولویت 9 برای دریافت ارز مبادله‌ای چه شد؟‌ گفت: در چند روز گذشته مکاتباتی با بانک مرکزی داشتیم تا سازوکارهای لازم برای ارایه ارز مبادلاتی به کالاهای اولویت 9 در نظر گرفته شود.
رییس سازمان توسعه تجارت همچنین با اشاره به اینکه تمامی کالاهای موجود در اولویت‌های سه تا 9 برای واردات مشمول دریافت ارز مبادله‌ای هستند، گفت: هیچ تغییر جدیدی در اولویت‌بندی‌های 10گانه رخ نداده است و کماکان اولویت‌های یک و دو برای واردات ارز مرجع می‌گیرند. وی افزود: این شایعه که گفته می‌شود کالاهایی که با ارز مرجع ثبت سفارش شده‌اند، اگر تا پایان اردیبهشت ماه سال آینده وارد نشوند باید با ارز مبادله‌ای وارد شوند، صحت ندارد.
به گفته معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اگر ثبت سفارش واردات کالاهای اولویت‌های یک و دو طولانی هم شود، باز هم به آنها ارز مرجع داده می‌شود و این امر برای کالاهای اولویت سه تا 9 که با ارز مبادله‌ای وارد می‌شوند نیز صادق است.
براساس این گزارش این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که پیشتر نیز وزیر صنعت، معدن و تجارت در گفت‌وگو با ایسنا توقف ثبت سفارش کالاهای اولویت 9 را تکذیب کرده و گفته بود که این گروه از کالاها هم ارز مبادله‌ای می‌گیرند.
او در عین حال اذعان کرده بود در صورتی که تولیدکنندگان تضمین‌های لازم را درباره تامین نیاز بازار بدهند امکان بررسی توقف ثبت سفارش کالاهای اولویت 9 وجود دارد.
از سوی دیگر معاون مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت نیز گفته بود که کالاهای اولویت 9 ثبت سفارش می‌شود اما فعلا بانک مرکزی این اولویت را مشمول دریافت ارز مبادله‌ای نشناخته است و واردکنندگان می‌توانند از ارز متقاضی مانند ارز بازار آزاد برای واردات این کالاها استفاده کنند.ساسان خدایی در پاسخ به این سوال که چه کالاهایی در اولویت 9 قرار دارند؟ گفته بود که کالاهای مصرفی که تولید داخل کفاف نیاز بازار داخلی آنها را نمی‌دهند در این اولویت قرار گرفته‌اند.
اولویت 9 را می‌توان برزخ واقعی کالاها دانست. اولویتی که فعلا برای واردات نه ارز مرجع دریافت می‌کند و نه ارز مبادله‌ای و در عین حال هر لحظه ممکن است کالایی از اولویت 9 به اولویت 10 سقوط کند که باعث توقف ثبت سفارش آن نیز می‌شود.
برخی از واردکنندگان کالاهای موجود در اولویت 9 مانند موبایل و نوت‌بوک بعضا از توقف ثبت سفارش این دسته از کالاها خبر داده‌اند. موضوعی که معاون مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت آن را رد کرده و گفت که ثبت سفارش واردات خودروهای با ارزبری پایین، موبایل و نوت‌بوک آزاد است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت در مراسم امسال روز ملی صادرات ارزش واردات کالاهای موجود در اولویت‌های 9 و 10 را به ترتیب 1/5 و 8/3 میلیارد دلار اعلام کرد.
در تازه‌ترین اظهارنظر نیز سخنگوی مرکز مبادلات ارزی کشور اعلام کرد که در زمینه تامین ارز به نرخ مبادله‌ای عمده تقاضای بازار عملا توسط سیستم بانکی کشور پوشش داده شده است و تنها گروه‌های 9 و 10 کالایی و همچنین برخی اقلام باقیمانده دیگر توسط شبکه صرافی‌های مجاز پوشش داده می‌شود.
به گفته صمد کریمی تنها گروه‌های 9 و 10 کالایی و همچنین برخی اقلام باقیمانده دیگر توسط شبکه صرافی‌های مجاز پوشش داده می‌شوند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :