آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 21223
تاریخ انتشار : 17 دی 1391 10:21
تعداد بازدید : 1877

آلودگی هوا و اهمیت راهکارهای دورکاری

با فرا رسیدن فصول سرد سال و بروز پدیده وارونگی هوا، مجددا شاهد افزایش نگران کننده آلودگی هوا هستیم که باعث تعطیلی مراکز اداری و آموزشی در بعضی از شهرهای بزرگ کشور می شود. این وضعیت نه فقط باعث نزول کیفیت و به خطر افتادن زندگی ساکنان این شهرها شده، بلکه به سبب تحمیل تعطیلی های مکرر چند روزه مراکز اداری و آموزشی، زیان های هنگفت اقتصادی را نیز بر هر دو بخش دولتی و خصوصی تحمیل کرده است.

شاهرخ انوشیروانی

برای حل این معضل ملی، می‌توان با در پیش گرفتن راهکارهای اساسی و اصولی همچون ارتقای کیفیت سوخت خودروها، منازل و صنایع، جایگزین کردن انرژی‌های پاک‌تر، از رده خارج کردن خودروهای فرسوده و دودزا، ساماندهی واحدهای صنعتی آلاینده، گسترش فضای سبز شهری، روان‌سازی ترافیک با توسعه جاده‌ها، بهبود شبکه حمل و نقل عمومی و کاهش جمعیت با فراهم کردن زمینه مهاجرت به شهرهای دیگر اقدام کرد. اما عملی شدن این راهکارها، بسیار پرهزینه و زمانبر است و تحقق آنها به زمان طولانی احتیاج دارد. بنابراین باید در میان مدت، تدابیری اندیشیده شود که از میزان خسارت سنگین اقتصادی ناشی از تعطیلی اجباری و توقف فعالیت مراکز اداری و آموزشی، کاسته شود؛ خسارتی که با تعیین چند شعبه کشیک بانک، قابل جبران نیست و با توقف کامل امور اداری و آموزشی، امور روزمره شهروندان و تمام برنامه‌ریزی‌های قبلی را مختل می‌کند.
برنامه‌ریزی برای ترکیب اتوماسیون اداری به همراه دورکاری کارمندان ادارات دولتی بر بستر فناوری اطلاعات و ارتباطات می‌تواند ضمن کاهش ضرورت سفرهای درون شهری شهروندان برای مراجعه به ادارات و سازمان‌ها، از توقف فعالیت این مراکز در روزهای آلوده سال، جلوگیری کرده و با از بین بردن تماس فیزیکی بین کارمند و ارباب رجوع، احتمال بروز هر نوع اعمال نفوذ خارج از ضابطه و قانون را و فساد اداری را نیز به صفر برساند.
همچنین با بهره‌مندی از مجموعه‌های آموزش از راه دور، می‌توان شرایط ادامه یادگیری دانش‌آموزان را، حتی در شرایط تعطیلی مدارس و مراکز آموزشی، فراهم
کرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :