آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 21222
تاریخ انتشار : 17 دی 1391 10:20
تعداد بازدید : 541

ابلاغ ضوابط جدید استانداردسازی پورتال‌های دولتی تا ماه آینده

پورتال های دولتی تحت نظارت و پایش قرار می گیرند

معاون سازمان فناوری اطلاعات از ابلاغ آیین نامه ضوابط فنی درگاه دستگاه های دولتی تا یک ماه آینده خبر داد. این آیین نامه با هدف ساماندهی پورتال های خدمات رسان دستگاه های دولتی از نظر افزایش میزان دسترسی و استانداردسازی در کارگروه فاوای دولت تصویب شده است.

خبرگزاری مهر- علی‌اصغر انصاری با بیان اینکه دستورالعمل مربوط به اجرای آیین‌نامه درگاه‌ها و پورتال‌های دستگاه‌های دولتی و اجرایی حداکثر تا یک ماه آینده از سوی سازمان فناوری اطلاعات به دستگاه‌ها ابلاغ خواهد شد، گفت: بر این اساس دستگاه‌های اجرایی ملزم خواهند شد براساس این ضوابط نسبت به ایجاد یک پورتال استاندارد و یکپارچه اقدام کنند.
وی با تاکید بر اینکه براساس این بخشنامه، یک تیم نظارتی نیز این ضوابط را نظارت و پایش خواهد کرد، افزود: نتایج این اقدام از سوی سازمان فناوری اطلاعات ایران به معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رییس‌جمهوری گزارش داده می‌شود.
انصاری با بیان اینکه مشکلات فنی پورتال‌های دستگاه‌های اجرایی را آسیب‌های امنیتی، گرافیکی و عدم یکپارچگی تشکیل می‌دهند، گفت: با ابلاغ این دستورالعمل و برای تامین امنیت وبسایت‌های دستگاه‌های اجرایی، تمامی این سایت‌ها در قالب یک چارچوب عمل کرده و اطلاعاتی که به موتورهای جست‌وجو می دهند از یک فرمت تبعیت می‌کند.
وی استانداردسازی پورتال‌های دستگاه‌های دولتی را از دیگر مزیت‌های این دستورالعمل عنوان کرد و گفت: این استانداردسازی می‌تواند در یکپارچگی ارایه خدمات دولت الکترونیکی موثر واقع شود.
معاون سازمان فناوری اطلاعات با بیان اینکه ابلاغ دستورالعمل ضوابط فنی براساس بند الف آیین‌نامه ساماندهی درگاه‌های خدمات دولت الکترونیکی صورت می‌گیرد، افزود: در بند ج این آیین‌نامه نیز ضوابط دامنه و میزبانی وب‌سایت‌های اجرایی دیده شده است. به این معنی که دستگاه‌های دولتی ملزم به انتقال میزبانی سایت‌ها خود به داخل کشور و استفاده از پسوند و نام دامنه GOV.IR برای وب‌سایت‌های خود هستند.
به گفته وی، این دستورالعمل در چند سطح‌بندی و زمان‌بندی براساس اولویت‌های وزارت‌خانه‌ها، سازمان‌ها، ادارات و شرکت‌های تابعه و سازمان‌های استانی و نهادهای خارج از دولت و دستگاه‌های وابسته ابلاغ و اجرایی خواهد شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :