آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 21217
تاریخ انتشار : 17 دی 1391 10:14
تعداد بازدید : 662

تغییر نگرش به اینترنت در ایران

در هفته های اخیر اتفاقاتی در حوزه وب ایرانی رخ داد که قطعا مهم ترین آنها ایجاد صفحه ای منتسب به رهبر انقلاب در شبکه اجتماعی فیس بوک بود. این موضوع واکنش های گسترده ای در رسانه های خارجی و داخلی در پی داشت و نکته قابل تامل آنکه تقریبا تمامی نظرات پیرامون رویداد مذکور مثبت بود. صریح ترین واکنش را هم رسانه ای نشان داد که شاید کمترین از سویش می رفت. روزنامه اصولگرای رسالت راه افتادن صفحه فیس بوك توسط دفتر نشر آثار رهبر انقلاب را نه تنها اقدامی هوشمندانه خواند بلكه آن را بهانه ای دانست تا از مسوولان بخواهد سیاست های فیلترینگ خود را -البته با تاكید بر فیلتر كردن كامل و دایم تمامی سایت های غیراخلاقی- دوباره مورد بازبینی جدی قرار دهند.در کنار این واکنش، از شورای عالی فضای مجازی هم پالس های مثبتی به گوش رسید. دبیر این شورا شیوه فیلترینگ برخی سایت ها را زیر سوال برد و نسبت به بازنگری در رویه فعلی وعده هایی داد. جدیدترین اظهارنظر نیز از سوی فرمانده نیروی انتظامی ابراز شد که گفت: “با کنترل هوشمند شبکه های اجتماعی علاوه بر اینکه از مضرات آنها جلوگیری می شود، مردم می توانند از بخش های مفید آن بهره مند شوند.”

علی شمیرانی

مجموع این اتفاقات و اظهارات گویای نوعی تغییر نگرش به مقوله فیلترینگ سایت‌های اینترنتی است. این در حالی است که در میان برخی مسوولان نگاه صرفا تهدیدآمیز به اینترنت وجود داشته و دارد اما در حال حاضر گویا فرصت‌ها و ظرفیت‌های اینترنت بیش از پیش مد نظر قرار گرفته است. اگرچه در فضای وب هستند کاربرانی که رفتار متعارفی ندارند، اما اکثریت مطلق کاربران اینترنت را افرادی تشکیل می‌دهند که با هویت واقعی خود به استفاده صحیح از این ابزار ارتباطی می‌پردازند.
بدیهی است این اکثریت نباید به خاطر تخلف عده‌ای معدود، از فرصت‌ها و امکانات موجود در خدمات اینترنتی محروم شوند، لذا با اتفاقات اخیر،‌ اظهارات مسوولان و شواهد موجود انتظار یک تغییر نگرش اساسی به اینترنت در ایران می‌‌رود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :