آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 21216
تاریخ انتشار : 17 دی 1391 10:13
تعداد بازدید : 685

وزارت ارتباطات همچنان بلاتکلیف

محرابیان می آید؟

اگر گمان می کردید تایید مصوبه مجلس برای ممنوعیت ادغام، پایان ماجراهای دنباله دار وزارت ارتباطات است، این وزارت خانه و زیرمجموعه اش همچنان در بلاتکلیفی به سر می برد. از سویی با مصوبه مجلس، این وزارت خانه بی وزیر، بی سرپرست هم خواهد شد و از سوی دیگر، با وجود وعده معاون اول رییس جمهور که گفته بود هر کارشناسی در این وزارت خانه، می تواند وزیر باشد، شنیده ها حکایت از انتخاب سرپرستی از بیرون وزارت خانه تخصصی ارتباطات و فناوری اطلاعات دارد.

 نیکزاد در آخر خط ارتباطات
سرپرستی علی نیکزاد، وزیر راه و مسکن و شهرسازی، که آمده بود تا فرآیند ادغام ارتباطات در راه و مسکن هموار شود، عملا دولت مستعجل  بود و با تایید مصوبه مجلس، سرپرستی نیکزاد بر وزارت ارتباطات غیرقانونی شده است.
طبق قوانین حضور سرپرست در وزارت‌خانه‌ها در نهایت برای مدت 100 روز ممکن است و حال علی نیکزاد در حالی به نیمه این مهلت قانونی نزدیک شده که قانون مصوب مبنی بر منع سرپرستی یک وزیر بر وزارت‌خانه دیگر به تصویب رسیده است.
روز دوازدهم دی ماه امسال شورای نگهبان پس از بررسی‌های خود قانون جدیدی تصویب کرده و بر اساس آن اعلام کرد از تاریخ تصویب این قانون هرگونه ادغام و انحلال وزارت‌خانه‌های موجود و انتزاع و جابه‌جایی و انحلال موسسات و سازمان‌ها و واحدهای زیرمجموعه وزارت‌خانه‌ها که به موجب قانون، تاسیس آنها تصریح شده، متوقف می‌شود.
همچنین اعلام شد هرگونه انحلال، ادغام و تاسیس وزارت‌خانه‌ها و نیز انحلال، انتزاع، ادغام و تاسیس سازمان‌ها و واحدهای مذکور منوط به تصویب مجلس شورای اسلامی باشد و سرپرستی وزارت‌خانه فاقد وزیر توسط وزیر دیگر ممنوع شود و البته در این زمینه به طور صریح هم به وزارت ارتباطات اشاره شده و این‌گونه اعلام شده است که این حکم در مورد وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز مجری است.
رییس کمیته فناوری‌های نوین مجلس در این خصوص گفت: از زمان تایید قانون ممنوعیت ادغام وزارت‌خانه‌ها بدون مصوبه مجلس در شورای نگهبان و ابلاغ آن از سوی رییس مجلس به رییس‌جمهور، وی حداکثر 15 روز برای معرفی جایگزین نیکزاد فرصت دارد.
محمد سلیمانی در پاسخ به این سوال که دولت چه مقدار زمان برای معرفی جایگزین آقای نیکزاد در وزارت ارتباطات مهلت دارد، گفت: روال این است که شورای نگهبان تصمیم خود را به رییس مجلس اعلام و سپس رییس مجلس قانون را برای اجرا به رییس‌جمهور اعلام می‌کند. سپس رییس‌جمهور قانون را برای اجرا به تمامی دستگاه‌های اجرایی ابلاغ خواهد کرد.رییس کمیته فناوری‌های نوین مجلس افزود: از زمان اعلام رییس مجلس به رییس‌جمهور، وی حداکثر 15 روز برای معرفی جایگزین نیکزاد فرصت دارد. البته با توجه به رسانه‌ای شدن موضوع این قانون و اطلاع نیکزاد، حق دخالت در امور تاثیرگذار و امضا در مدت این 15 روز را ندارد.
  وزیر از خارج می‌آورند
از سوی دیگر به اعتقاد یک نماینده مجلس، تحرکات معاونان این وزارت‌خانه برای کسب کرسی این وزارت‌خانه بی‌فایده است.
محسن بیگلری، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اشاره به تایید مصوبه مجلس شورای اسلامی توسط شورای نگهبان مبنی بر ممنوعیت ادغام وزارت‌خانه‌ها گفت: به زودی باید وضعیت سرپرستی و یا وزارت وزارت‌خانه ارتباطات و فناوری اطلاعات مشخص شود.وی در خصوص تحرکاتی از سوی برخی از معاونان وزیر سابق این وزارت‌خانه برای کسب کرسی وزارت، افزود: این تحرکات بی‌فایده است.
وی با تاکید بر اینکه بهتر است سرپرستی این وزارت‌خانه به کسی واگذار شود که متخصص و از بدنه وزارت‌خانه باشد، گفت: هر کسی باشد بهتر از آن است که یک نفر سرپرستی سه وزارت‌خانه راه، مسکن و ارتباطات را به عهده بگیرد.
بیگلری گفت: بر اساس قانون زمان معینی برای انتخاب وزیر تعیین نشده، ولی آنچه مسلم آن است که وضعیت سرپرستی این وزارت‌خانه باید طی دو هفته آینده توسط رییس‌جمهور مشخص شود.
 وزیر تعویضی
اما کسی که از خارج وزارت‌خانه برای تصدی پست وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات می‌آید کیست؟
برخی گمانه‌زنی‌ها از احتمال مهاجرت آخرین وزیر وزارت ادغام شده صنایع به وزارت ارتباطات می‌گوید.
برخی شنیده‌ها از وزارت ارتباطات حاکی است نام علی‌اکبر محرابیان، وزیر سابق صنایع و معادن برای سرپرستی این وزارت‌خانه به جای علی نیکزاد مطرح شده است.نام علی اکبر محرابیان البته به عنوان گزینه رییس‌جمهور برای معاون اولی مطرح شده بود که احمدی نژاد رسما بر آن خط بطلان کشید. حال از وزارت ارتباطات خبر می‌رسد که نام این وزیر سابق برای سرپرستی وزارت ارتباطات نیز مطرح است.
چند تن از مسوولان وزارت ارتباطات در این رابطه می‌گویند: چند وقتی است نام محرابیان برای سرپرستی وزارت ارتباطات مطرح شده است.
در عین حال صحبت‌هایی در خصوص بی‌میلی محرابیان برای رفتن به وزارت ارتباطات شنیده می‌شود. بنابراین در حالی که محرابیان جدی‌ترین و پررنگ‌ترین گزینه تصدی وزارت ارتباطات است، این گزینه هم هنوز نهایی نشده است.گفتنی است، پس از ادغام دو وزارت بازرگانی و وزارت صنایع و معادن و تشکیل وزارت صنعت، معدن و تجارت، رییس‌جمهور بین غضنفری و محرابیان، غضنفری را برای تصدی وزارت جدید انتخاب کرد و محرابیان از دولت کنار گذاشته شد. او هم‌اکنون مسوول اجرای طرح‌های مهر ماندگار در دولت احمدی‌نژاد است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :