آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 212094
تاریخ انتشار : 29 خرداد 1396 10:29
تعداد بازدید : 645

دست‌های پنهان برای ماهیگیری از آب گل‌آلوده موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز

اسیر شایعات نشوید؛ وضعیت بانک ها باثبات است

فعالیت موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز به عنوان یکی از مشکلات مزمن حوزه بانکداری با افزایش شدید بی انضباطی های مالی در دولت های نهم و دهم به شدت تقویت شد و به مثابه یک میراث نامبارک به دولت یازدهم رسید. اما بانک مرکزی در دولت یازدهم با باز گرداندن انضباط مالی به حوزه سیاست های مالی و پولی این معضل را مدیریت کرده که از نظر کارشناسان اقتصادی و بانکی، اقدامی در خور قدردانی است. در عین حال ورشکسته شدن تعداد اندکی از هزاران موسسه مالی فاقد مجوز و شکل گیری برخی اعتراضات از سوی سپرده گذاران بی پناه و مال باخته این موسسات فضا را برای شایعه سازی آماده کرده و این روزها برخی هم در پی ماهیگیری از این آب گل آلود هستند.

اگر شایعاتی درباره ورشکسته شدن برخی بانک ها شنیده اید، باور نکنید. وضعیت بانک ها و موسسات مالی دارای مجوز از بانک مرکزی از این نظر باثبات است و خطری متوجه آنها نیست. مساله ادغام این بانک ها هم ربطی به سپرده های مردم ندارد و برخی کارشناسان آن را به نفع سپرده گذاران می دانند. نکته مهم در این میان اسیر نشدن در تور موسسات مالی غیرمجاز است. 
پایگاه اطلاع رسانی دولت- مقامات بانک مرکزی اعلام کرده اند که هیچ بانک و موسسه مالی دارای مجوز از بانک مرکزی در مرز ورشکستگی نیست و درباره غیرمجازها هم اقدامات مناسبی انجام شده است. بانک مرکزی دولت یازدهم اصل و سود سپرد ه های مردم در همه بانک ها و موسسات مالی مجاز را تضمین می کند و مردم در این زمینه کوچک ترین نگرانی نداشته باشند. درباره غیرمجازها هم با وجود اینکه براساس اصول اساسی اقتصادی بانک مرکزی وظیفه ای برای پاسخگویی ندارد؛ اما برای عمل به وظیفه کلان تر خود یعنی حفظ آرامش و ثبات در بازار پولی و مالی کشورمان در این حوزه هم با اقتدار وارد میدان شده و  در حال مدیریت این معضل است.
  شایعه های مخرب را باور نکنید
یکی از مسائلی که در روزهای اخیر برخی نگرانی ها را برای سپرده گذاران پدید آورده، شایعاتی است که در فضای غیررسمی رسانه ای درباره ورشکستگی برخی موسسات و بانک های مجاز دست به دست می شود و برخی رسانه های رسمی هم به آن دامن می زنند. این در حالی است که براساس اعلام بانک مرکزی بانک ها و موسسه های مالی مجاز با وجود برخی مشکلات ساختاری در حوزه بانکی از وضعیتی باثبات برخوردار هستند و هیچ بانک و موسسه مالی مجازی در معرض خطر ورشکستگی قرار ندارد. یکی از موضوعاتی که به افزایش اثرگذاری این شایعات منجر شده، مساله ادغام بانک ها و موسسه هاست. این در حالی است که در حال حاضر مساله ادغام در بانک مرکزی در حال بررسی است و هنوز اقدام عملی در این حوزه انجام نشده و از سوی دیگر بارها رییس کل بانک مرکزی و سایر مقامات این بانک اعلام کرده اند در صورتی هم که ادغامی در نظام بانکی صورت بگیرد، هیچ ارتباطی به سپرده های مردم پیدا نمی کند و قراردادهای سپرده و تسهیلات آن بدون هیچ تغییری پابرجا خواهد بود.
  خط اعتباری ویژه متناسب با دارایی های شناسایی شده
 با اتکا به این پشتوانه قانونی، بانک مرکزی با هدف سلامت مالی و پایداری هرچه بیشتر شبکه بانکی کشور، بهبود روش های بانکداری، نظارت دقیق تر بازار پول و درنهایت صیانت از سپرده های هموطنان، موضوع را با جدیت پیگیری کرده و خواهد کرد. به طور قطع ادامه فعالیت در امور پولی و بانکی بدون مجوز و نظارت بانک مرکزی قابل قبول نیست.  سیف در این باره گفت «خوشبختانه اکنون همراهی و هماهنگی مناسبی میان بانک مرکزی، قوه قضاییه، نیروی انتظامی و سایر نهادهای ناظر برای ساماندهی بازار غیرمتشکل پولی وجود دارد اما متاسفانه، برخی، موضوع را سیاسی کرده اند و اظهارنظرهایی می کنند که موانعی را بر سر راه ساماندهی به وجود می آورد.» البته مشکل از آنجا ناشی می شود که این افراد اطلاعات کافی درباره ساماندهی و تعیین تکلیف ندارند و با اغراض سیاسی، سعی می کنند موضوع را به گونه ای دیگر جلوه دهند.» سیف گفت: «بانک مرکزی با ورود به موضوع و جلوگیری از فعالیت غیرمجازها تلاش می کند جلوی ضرر و خسارت بیشتر را به هر نحو ممکن بگیرد و از سپرده هایی که حاصل زندگی هموطنان است و با عملیات خلاف و ندانم کاری هایی از سوی مدیران و مسوولان موسسات غیرمجاز با مشکل مواجه می شوند، صیانت کند. در این خصوص می توان به خطوط اعتباری پرداخت که بانک مرکزی در ساماندهی برخی از این موسسه های غیرمجاز در سال های اخیر اختصاص داده است. در جریان انحلال موسسه ثامن الحجج و برای حل این مشکل ۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان از منابع بانک مرکزی پرداخت کردیم و حدود ۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان دیگر را تعهد کردیم که پرداخت کنیم. همچنین در موضوع تعاونی منحله فرشتگان نیز تاکنون متناسب با دارایی های شناسایی شده این تعاونی، مبالغی را برای سپرده گذاران به صورت خط اعتباری در نظر گرفتیم. اختصاص این خطوط اعتباری با هدف تسریع در پرداخت سپرده سپرده گذاران انجام شده است.» به گفته سیف این پرداخت ها در قبال دارایی های شناسایی شده موسسات منحله است و بانک مرکزی نمی تواند بدون ضابطه و پشتوانه، منابعی را برای این موضوع تخصیص دهد؛ چرا که هر گونه اقدامی از این دست از سوی بانک مرکزی، به افزایش نقدینگی و تورم منجر شده و هزینه ای سنگین بر شهروندان تحمیل می کند. بنابراین بانک مرکزی مجاز به چنین کاری نیست. این اقدام با توجه به مشکلات تورمی که به همراه دارد، بر زندگی و رفاه تک تک مردم کشور اثرگذار است. قانون نیز در این خصوص به بانک مرکزی اجازه نمی دهد پرداخت خارج از ضابطه داشته باشد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :