آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 212091
تاریخ انتشار : 29 خرداد 1396 10:23
تعداد بازدید : 690

از کتابخوان‌های الکترونیکی تا تجهیزات کامپیوتری جواهرنشان

کالاهایی که از بازار کامپیوتر ایران حذف شده اند

تشدید رکود حاکم بر بازار کامپیوتر در ماه های گذشته پیامدهای منفی بسیاری در فضای بازار و همچنین کاربری داشته است.

مریم عسگری
از کاهش شدید تقاضا و خروج سرمایه از این بازار جوان و همچنین رشد قاچاق که بگذریم، خروج برخی از کالاها که تا پیش از این در بازار کامپیوتر محبوب بودند، از پیامدهای منفی تداوم رکود و کاهش قدرت خرید مصرف کنندگان کالاهای کامپیوتری است. البته از نظر کارشناسان ورود محصولات جدید و حرفه ای تر به بازار دیجیتال و کامپیوتر در کنار کاهش قدرت خرید مصرف کنندگان از دلایل خروج برخی از کالاها از بازار ایران است. 
کتابخوان های الکترونیکی یا همان ای بوک ریدرهای معروف، قاب عکس های دیجیتال، دوربین های عکاسی حرفه ای و تجهیزات عکاسی مدرن، انواع پخش کننده حرفه ای موسیقی، کنسول های بازی، تجهیزات کامپیوتری لوکس نظیر تبلت های مزین به جواهرات برندهای مطرح که البته به صورت محدود در بازار موجود بود، برخی از کالاهایی هستند که این روزها در بازار کامپیوتر و دیجیتال به ندرت یافت می شوند و حتی برخی از کالاها در بازار نایاب شده اند.
به گفته فعالان بازار کالاهای دیجیتال، علت اصلی خروج این کالاها رشد قیمت و کاهش قدرت خرید است؛ چرا که هم اکنون خریداران برای تامین نیاز خود از بازار با مشکلات مالی بسیاری مواجه هستند و نمی توان انتظار داشت که آانها برای خرید کالاهای غیرضروری اقدام کنند. این موضوع موجب شده است با هم به بازار کالاهایی که بیشترین میزان کاهش تقاضا در بازار داشته اند، نگاهی بیندازیم.

 کالاهای فانتزی و لوکس
قاب عکس های دیجیتال یکی از جذاب ترین کالاهای دیجیتال بودند که تا همین دو سال قبل در بازار موجود بودند. این کالاها اما در یکی دو سال اخیر به کلی در بازار نایاب شده اند. فعالان بازار کاهش شدید تقاضا را عامل اصلی نایاب شدن این کالاها در بازار می دانند؛ اما کارشناسان می گویند: این کالا در بازارهای جهانی نیز محبوبیت کمی دارند و شرکت های تولیدی نیز خط تولید قاب عکس های دیجیتال را کاهش داده اند. اما این موضوع به معنی نایاب شدن قاب عکس های دیجیتال در بازارهای جهانی نیست. در کنار این کالاف انواع تبت و نوت بوک با طراحی فانتزی و تجهیزاتی مانند هدست هایی با طراحی خاص نیز به شدت در بازار کمیاب شده اند که از نظر کارشناسان علت این اتفاق کاهش حجم واردات و تقاضاست.

 کتاب خوان های الکترونیک
برخلاف قاب عکس های دیجیتال، کتاب خوان های الکترونیک در بازارهای جهانی مخاطبان بسیاری دارند و این کمیاب و حتی درباره برخی از برندها نایاب شدن کتابخوان های الکترونیک در ایران به شدت محسوس است.
کارشناسان می گویند: در کنار کاهش قدرت خریداران، نبود اطلاعات کافی درباره کارایی کتابخوان های الکترونیک و کمبود محتوای باکیفیت و مخصوص این کالا در بازار ایران عامل کاهش موجودی کتابخوان های الکترونیک در بازار ایران است.
به گفته آنها متاسفانه هنوز این تصور که تبلت ها به خوبی از عهده انجام وظایف کتابخوان های الکترونیکی برمی آیند، وجود دارد و همچنان برخی تصور می کنند محدودیت های کاربری این کالا نسبت به تبلت، حتی نمونه های ارزان قیمت و ابتدایی، خرید ای بوک ریدرها را توجیه نمی کند.

 دوربین و تجهیزات حرفه ای عکاسی و فیلمبرداری
کاهش شدید تقاضا برای دوربین های حرفه ای و تجهیزات عکاسی موجب شده است توجه بسیاری از کاربران به سمت نمونه های کارکرده جلب شود. 
این موضوع درباره تجهیزات حرفه ای عکاسی محسوس تر است. البته در بازار دوربین های عکاسی کامپکت و دوربین های فیلمبرداری نیز شاهد بروز چنین اتفاقی هستیم. اما گرایش بازار حرفه ای ها به سمت نمونه های کارکرده محسوس تر است.
به گفته فعالان بازار دوربین های عکاسی حرفه ای، رشد قیمت در کنار افزایش کیفیت دوربین های موبایلی از عوامل کاهش تقاضا برای دوربین های حرفه ای و تجهیزات حرفه ای عکاسی است. هم اکنون بیشترین کاربرانی که از این کالاها استفاده تجاری می کنند به سراغ این کالاها رفته که در بیشتر موارد آنها متقاضی خرید نمونه های کارکرده هستند تا نو.

 تجهیزات سرگرمی
تا پیش از این (حدود سه سال قبل) بازار تجهیزات سرگرمی ایران مملو از کالاهایی بود که نه تنها کودکان، بلکه گروه های مختلف سنی را به وجد می آورد. 
حالا شرایط تغییر کرده است و بازار تجهیزات سرگرمی دیجیتال ایران بسیار فقیر و خالی از کنسول و تجهیزات بازی و سرگرمی به روز است. می توان گفت که این بازار به شدت سفارشی شده است و ورود کنسول های جدید به بازار ایران بسیار کند شده است. 

  سیستم های صوتی حرفه ای خانگی
کاهش شدید تقاضا برای سیستم های صوتی خانگی نیز در بازار لوازم صوتی و تصویری ایران کاملا محسوس است. 
به گفته فعالان بازار، در برهه ای از زمان ورود دستگاه های سینمای خانگی بر روند تقاضا برای سیستم های صوتی حرفه ای خانگی تاثیر گذاشت؛ اما حالا ساندبارها سینماهای خانگی را نیز به عقب رانده اند. به گفته آنها، در حال حاضر بازار سیستم های صوتی حرفه ای خانگی نیز سفارشی و حجم واردات بسیار کم است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :