آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 212083
تاریخ انتشار : 29 خرداد 1396 10:7
تعداد بازدید : 927

اپل با 235 میلیارد دلار دوم است

گوگل؛ باارزش ترین برند تجاری جهان

براساس آخرین ارزیابی ها، شرکت گوگل با ارزش برند ۲۴۵ میلیارد دلار، باارزش ترین نشان تجاری جهان است. در میان ۱۰۰ نشان برتر جهان پنج نشان نخست مربوط حوزه تجارت الکترونیکی و جهان کامپیوتر هستند.

فناوران- در سال ۲۰۱۷ حدود 7 درصد بر ارزش تجاری گوگل افزوده شده است. این شرکت در سال گذشته فعالیت خود را در زمینه خودروهای خودران و هوش مصنوعی شتاب داده است و در حوزه سخت افزار هم در حال پیشرفت است.
پس از گوگل نشان تجاری اپل قرار دارد. این نشان ۱۰ میلیارد دلار ارزش کمتری نسبت به گوگل دارد و ۲۳۵ میلیارد دلار می ارزد. شرکت اپل در سال گذشته علاوه بر توسعه نرم افزار هایش در زمینه سخت افزاری هم توسعه قابل توجهی یافته است و در بخش های از بازار به خصوص در زمینه گوشی های هوشمند نبض بازار را در اختیار دارد. این شرکت به تازگی فعالیت های خود را در زمینه هوش مصنوعی و خودروهای خودران هم افزایش داده است. اپل همچنین برنامه گسترده ای برای لوازم خانگی هوشمند دارد.
مایکروسافت سومین برند با ارزش جهان محسوب می شود. این شرکت البته از دو رقیب عرصه تکنولوژی و کامپیوتر یعنی اپل و گوگل فاصله بسیار زیادی دارد. به طوری که اگر فاصله اپل از گوگل 10 میلیارد دلار است، فاصله مایکرو سافت از اپل کمی کمتر از ۱۰۰ میلیارد دلار است.
برند مایکروسافت در آخرین ارزیابی ها ۱۴۳ میلیارد دلار ارزش دارد. این شرکت طی سال گذشته سعی کرده در زمینه سخت افزار قدرتمند ظاهر شود تا بتواند فاصله خود را با اپل کم کند. این شرکت همچنین سعی دارد با گسترش نسخه های مختلف ویندوز سیطره خود را در بازار کامپیوتر افزایش دهد هم اکنون حدود نیمی از رایانه های جهان از سیستم عامل ویندوز هفت استفاده می کنند و بر آورد می شود بیش از ۷۰ درصد تمام رایانه های جهان دارای سیستم عامل های ویندوزی هستند.
آمازون غول دنیای تجارت الکترونیک هم در مکان چهارم قرار دارد. برند آمازون هم اکنون ۱۳۹ میلیارد دلار قیمت دارد. این شرکت که جهش خیره کننده ۴۱ درصدی را در ارزش برند خود شاهد است، علاوه بر فروش کالا وارد دنیای رسانه هم شده است و هم اکنون در حال توسعه هوش مصنوعی و دستیار صوتی الکساست.
در مکان پنجم فیس بوک قرار دارد. با وجود اینکه این شرکت در سال گذشته میلادی با بحران اخبار غلط و گسترش آن روبه رو شده بود، باز این غول دنیای تکنولوژی توانسته است ارزش برند خود را حفظ کند و حدود ۲۷ درصد افزایش دهد. این برند هم اکنون ۱۳۰ میلیارد دلار ارزش دارد. با این همه برخی کارشناسان معتقدند فیس بوک برای رونق به کسب وکار خود باید یک تحول جدی ایجاد کند؛ چراکه شرکت های رقیب در حال گرفتن کاربران این شرکت هستند.
شرکت مخابراتی AT&T با رشد هفت درصدی توانسته به ارزش ۱۱۵ میلیارد دلاری دست پیدا کند.
این شرکت بزرگ ترین شرکت مخابرات تلفن ثابت، ارایه دهنده اینترنت، اشتراک تلویزیون اینترنتی و دومین اپراتور شبکه تلفن همراه آمریکاست و هم اکنون در حال گسترش شدید فعالیت هایش است که سبب شده با رشد ارزش برندش روبه رو شود.
هفتمین برند باارزش جهان ویزاست. هم اکنون بانک های بیشتری با این برند همکاری می کنند به گونه ای که ارزش این برند با ۱۰ درصد افزایش به ۱۱۱ میلیارد دلار رسیده است.
با شنیدن نام هشتمین برند با ارزش جهان شاید تعجب کنید. شرکت تنسنت حالا به عنوان یک شرکت چینی خود را در میان باارزش ترین برند های جهان جای داده است. حتی بالاتر از شرکت علی بابا، معروف ترین فروشگاه الکترونیکی چین که در مکان چهاردهم قرار دارد. این شرکت یک هولدینگ اینترنتی چینی است که در زمینه ارایه خدمات شبکه های اجتماعی، رسانه های گروهی، پورتال های وب، تجارت الکترونیک، آنتی ویروس ها، مرورگر وب، بازی های آنلاین و خدمات ارزش افزوده مخابرات فعالیت می کند.
هم اکنون در چین بسیاری از شرکت های جهانی مانند گوگل یا فیلتر هستند یا ممنوع و جای این شرکت ها را نمونه های چینی آنها گرفته اند. بازار بزرگ و رو به رشد چین هم به تنهایی می تواند یک نشان را از زمین به آسمان ببرد. این نشان چینی هم اکنون با یک جهش ۲۷ درصدی در ارزش برندش ، حدود ۱۰۸ میلیارد دلار ارزش دارد. در مکان نهم شرکت قدیمی حضور دارد که از تمام شرکت های کامپیوتری قدیمی تر است و شاید اگر اشتباهات تاریخی اش نبود، هم اکنون باید در مکان اول جای می گرفت. ارزش تجاری نشان IBM هم اکنون ۱۰۲ میلیارد دلار است.
اما در میان 10 برند باارزش دنیا تنها دهمین نشان تجاری در حوزه کامپیوتر و تکنولوژی دیجیتال و مخابرات نیست. دهمین برند با ارزش دنیا مک دونالد است. این برند ۹۷ میلیارد دلار ارزش دارد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :