آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 212058
تاریخ انتشار : 28 خرداد 1396 11:40
تعداد بازدید : 969

اشیای چاپ شده ای که تغییر شکل می دهند

گروهی از محققان موسسه فناوری جورجیای آمریکا راهی یافته اند که با آن می توان اشیایی ساخت که به طرز قابل توجهی قابلیت تغییر شکل و بسط دارند.


ایسنا - محققان موسسه فناوری جورجیا روشی ابداع کرده اند که با استفاده از پرینترهای سه بعدی اشیایی با ساختار کششی و فشردگی و قابلیت تغییر شکل بسازند. محققان امیدوارند روزی بتوان از اشیای تغییرشکل دهنده در عملیات های فضایی و دستگاه های پزشکی استفاده کرد. ساختار سیستم های کش بستی به شدت سبک و در عین حال قوی هستند که آنها را برای استفاده در کاوش های فضایی بسیار کاربردی می سازد.
سیستم های کش بستی یا ساختارهای کششی و فشردگی (سازه تنسگریتی)Tensegrity  واژه ای ابداعی است که از ترکیب دو واژه Integrity و Tension ساخته شده است و به این معنی است که یکپارچگی این گروه از ساختارها، بسته به تعادل کشش های داخلی است.
ساختار تنسگریتی جزایری از فشار در داخل دریایی از کشش هستند. تنسگریتی یک سیستم سازه ای است که به خاطر عناصر فشاری متمایز که داخل یک شبکه کششی شناور است، شناخته شده است.
سازه های تنسگریتی امکان حرکت با حداقل هزینه، انرژی و بدون از دست دادن پایداری و مقاومت را فراهم می کند. وسیله ابداعی محققان موسسه فناوری جورجیا نیز از فناوری و خاصیت تنسگریتی بهره می برد. این وسیله از سامانه ای با میله ها و کش های متراکم و به هم فشرده شده ساخته شده است که که دائما در حال کشمکش هستند.
در ساخت این وسیله از میله های پلیمری استفاده شده است که در دمای بالا از هم باز نشود و ساختار را به هم نریزد.
امروزه بسیاری از سازمان ها و موسسات فضایی به دنبال مطالعه و بررسی و گسترش این فناوری برای استفاده در کاوش های فضایی هستند. درواقع آنها به دنبال ساخت وسایلی هستند که با وجود بزرگی و دارا بودن کاربردهای مختلف، فضای کمی اشغال کند.
روش ابداعی محققان موسسه فناوری جورجیا طوری طراحی شده تا اشیای توخالی و با دهانه ای باریک باشند که در صورت لزوم تا شده و تخت شوند. سر و ته همه میله ها به سیم های کشسان متصل است. محققان به سرعت در حال توسعه و گسترش این فناوری هستند، چراکه معتقدند این ساختارها کلیدی برای ورود به آینده هستند.


نظر شما



نمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :