fanavaran
آخرین اخبار
   
  کد خبر : 212043
  تاریخ انتشار : 28 خرداد 1396 11:25
  تعداد بازدید : 526

  طبق بررسی‌های بین‌المللی:

  مشکل کسب و کارهای ایرانی دیوانسالاری است

  دسترسی به منابع مالی، تورم و دیوانسالاری دولتی ناکام را می توان بر اساس بررسی های بین المللی به عمل آمده عمده مشکلات ایران در حوزه شروع کسب و کار دانست.

  ایسنا- آمارهای سالانه مجمع جهانی اقتصاد بخشی را به مشکلات موجود در زمینه کسب و کارها اختصاص داده و با نظرسنجی از مدیران اجرایی بنگاه های اقتصادی در کشورهای مختلف از آنها خواسته است از میان ۱۶ عامل موثر در این زمینه پنج عاملی که در کشور آنها نقشی پررنگ تر را به خود اختصاص داده اند، مشخص کنند. 
  بر این اساس در ایران طی سال ۲۰۱۶ میلادی اولین عاملی که به عنوان مانع شروع کسب و کارها شناخته شده، دسترسی به منابع مالی است که به استناد نظرات شرکت کنندگان در این نظرسنجی امتیاز آن ۱۴.۸ ارزیابی شده که البته این امتیاز در سال  ۲۰۱۵ میلادی حدود ۱۹.۶ بوده است. 
  تورم با اختصاص امتیاز ۱۲.۲ در رده دوم این جدول قرار گرفته که در قیاس با سال ۲۰۱۵ که این رقم ۱۱.۷ بوده، گویا مشکل بیشتری برای صاحبان مشاغل به همراه داشته است. 
  دیوانسالاری دولتی ناکارآمد با امتیاز ۱۲.۱ در فاصله ای اندک با تورم قرار گرفته و این امتیاز در سال ۲۰۱۶ در مقایسه با سال ۲۰۱۵ میلادی ۰.۱ افزایش را نشان می دهد. 
  بی ثباتی سیاست ها نیز به عنوان چهارمین عامل بازدارنده در این بخش شناخته شده و امتیازی معادل ۱۰.۹ را به خود اختصاص داده است که البته این امتیاز در قیاس با سال ۲۰۱۵ که امتیاز این بخش ۱۲.۹ بوده، به نظر شرایطی بهتر ایجاد شده است. 
  اما شاید بیشترین افزایش امتیاز در مدت یک سال میلادی به بحث فساد مربوط شود که در سال ۲۰۱۶ امتیاز آن در مقایسه با سال ۲۰۱۵ چهار امتیاز افزایش یافته و از شش به ۱۰ رسیده است. 
  نامناسب بودن زیرساخت ها ششمین عامل بازدارنده کسب و کارها در سال ۲۰۱۶ شناخته شده و امتیازی معادل ۹.۲ را به خود اختصاص داده است که البته این رقم در مدت یک سال ۲.۲ امتیاز کاهش داشته است. 
  رتبه هفتم جدول موانع کسب و کار به مقررات ارزی مربوط می شود و پس از آن نرخ های مالیات، کمبود نیروی کار تحصیل کرده و فقر اخلاقی کاری در نیروی کار در رده های هشتم تا یازدهم این جدول قرار می گیرند. 


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :