آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 212032
تاریخ انتشار : 28 خرداد 1396 11:13
تعداد بازدید : 1365

در دانشکده پست و مخابرات

سامانه های روباتیک هوشمند زیر آب طراحی می شود

عضو هیات علمی دانشکده پست و مخابرات، با اعلام انجام پروژه طراحی و ساخت سامانه های روباتیک هوشمند زیر آب (ROV) گفت: با انجام این پروژه برای نخستین بار امکان پایش و سلامت سنجی تاسیسات بستر دریا مانند کابل های فیبرنوری، اشیا و شناورهای غرق شده در کشور فراهم شد.


وزارت ارتباطات - هدایتی با بیان اینکه از سامانه روباتیک هوشمند زیر آب امکان پایش بستر دریا برای سازمان های داخلی و خارجی از جمله مالزی، سریلانکا و سوریه ساخته و تحویل داده شده است، گفت: برای سال جاری، طراحی و ساخت نمونه پیشرفته ای از این سامانه جهت انجام عملیات پایش و خدمات مهندسی زیر آب در دستور کار قرار دارد. وی با بیان اینکه فیبر پنجره براگ برای نخستین بار در ایران جهت کاربری در مخابرات در بخش (FTTX ) و پایش وضعیت سازه های مختلف به عنوان حسگر دقیق ارتعاشات و حرارت طراحی و ساخته می شود، گفت: مرحله بعدی این پروژه پیاده سازی سامانه های پایش و مانیتورینگ سازه های مهم با استفاده از حسگرهای FBG است که تا کنون چندین پروژه در این راستا انجام دادیم که از جمله آن می توان از همکاری با سازمان بنادر و کشتیرانی نام برد.
هدایتی با اعلام تولید نمونه های سامانه های خورشیدی فوتوولتاییک و روشنایی PV گفت: در کنار این پروژه طراحی و ساخت میکرو توربین های بادی جهت تولید انرژی الکتریکی از انرژی باد را در دست انجام داریم که به همراه سامانه سرمایشی خورشیدی می تواند انرژی مورد نیاز مجموعه مخابراتی در مکان های دور افتاده را تامین کند.
هدایتی در ادامه از دیگر پروژه های خود به برنامه ریزی در جهت ایجاد مراکز آموزش کارآفرینی به منظور آموزش فاوا به دانش آموزان در مناطق دورافتاده پرداخت و گفت: در تابستان به عنوان پایلوت در منطقه دربند خانه کارآفرینی ICT ایجاد می کنیم.
وی تولید انبوه ربات های آموزشی برای مدارس و دبیرستان ها را توسط دانشجویان از دیگر پروژه هایی برشمرد که توسط دانشجویان انجام شده و گفت: با توجه به تعطیلات تابستانی پیش رو، ربات های آموزشی گزینه مناسبی برای گروه های مختلف سنی است تا همزمان همراه با بازی در زمینه علم الکترونیکی دانش کسب کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :