آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 212029
تاریخ انتشار : 28 خرداد 1396 11:9
تعداد بازدید : 963

دولت واشنگتن شرکت‌های Hp، AMD، کری، IBM، اینتل و ان‌ویدیا را فراخواند

تلاش آمریکا برای ساخت کامپیوتر فوق قدرتمند

دولت ایالات متحده آمریکا یک سرمایه میلیون دلاری را در اختیار شش غول کامپیوتری گذاشته است تا ابرکامپیوتری بی نظیر بسازند.


آنا- ساخت ابرکامپیوترهایی که بتوانند به توانمندی مغز انسان نزدیک شوند و سرعت تحلیل داده های ما را افزایش دهند، نبردی است که هنوز برنده ای نداشته است. در دو سال گذشته شرق آسیا مهد کامپیوترهای قدرتمندی شده که توان پردازش و سرعت عمل آنها شگفت انگیز است و در این بین اکنون این کشور چین است که صاحب قدرتمندترین و سریع ترین ابرکامپیوتر جهان به شمار می رود. 
پروژه ساخت «کامپیوتر مافوق قدرتمند» متعلق به دولت آمریکاست. دولت ایالات متحده دیروز اعلام کرد که بودجه ای 258 میلیون دلاری در اختیار شش شرکت بزرگ فعال در حوزه ابرکامپیوترها گذاشته تا قبل از چین و هرکشور دیگری یک ماشین با توانایی تحلیل مغز انسان و سرعت بالا و حجم کم بسازند. شرکت های Hp، AMD، کری، IBM، اینتل و ان ویدیا، غول های بخش خصوصی هستند که در این فراخوان مخاطب بودجه دولت آمریکا قرار گرفته اند. 
هیچ کدام از این شرکت ها وابستگی دولتی ندارند و به طور کامل به بخش خصوصی متکی هستند اما در این پروژه در صورتی بودجه دریافت می کنند که خود حداقل 40 درصد از بودجه موردنیاز را تأمین کرده باشند. برآوردها نشان می دهد که سهم بخش خصوصی در این پروژه، 430 میلیون دلار خواهد بود که به همراه بودجه دولت آمریکا رقمی نزدیک به 700 میلیون دلار را تشکیل می دهد. 
هدف این پروژه این است که تا سال 2021 کامپیوتری بسازد که توانایی پردازش یک میلیارد میلیارد داده در لحظه را داشته باشد و به توانایی مغز انسان نزدیک شود. این بودجه شامل تمامی بخش های کار از سخت افزار و نرم افزار و اپلیکیشن گرفته تا ایده هایی برای ذخیره اطلاعات می شود. شرکت HP در این بین مسئول ساخت مرکز حافظه ای مبتنی بر مرکز حافظه پیشرفته خود است. 
این مرکز حافظه توانایی جایگزین کردن «مزرعه حافظه» با یک کامپیوتر به اندازه یخچال فریزر معمولی را دارد. چین به عنوان اصلی ترین رقیب این پروژه، قبلا اعلام کرده بود که تا سال 2020 از ابرکامپیوتر مافوق قدرتمند خود رونمایی و بهره برداری خواهد کرد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :