آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 212027
تاریخ انتشار : 28 خرداد 1396 11:7
تعداد بازدید : 1266

تولیدکنندگان چینی در آستانه عبور از اپل و سامسونگ

هوواوی مدعی است که دسامبر ۲۰۱۶ از نظر میزان فروش گوشی ، اپل را پشت سر گذاشته است. ویوو و اوپو نیز اکنون در لیست 5 تولیدکننده بزرگ دنیا قرار گرفته اند، شیائومی هم موفقیت زیادی در جلب نظر کاربران داشته است. این خبرهایی است که نشان می دهد شرکت های چینی در حال رشد هستند، آن هم نه آهسته و کم کم، بلکه با سرعتی باورنکردنی. تا آنجا که دیگر خبری از سونی و اچ تی سی و موتورولا و ال جی در لیست برترین تولیدکنندگان موبایل دنیا نیست.

ساحره چمنی
بر اساس آمارهایی که به تازگی منتشر شده است، سهم هوواوی در بازار موبایل دنیا به 2/13 درصد رسیده است. این در حالی است که در همین بازه زمانی سهم اپل 12 درصد برآورد شده، بنابراین هوواوی هم اکنون به تهدیدی جدی در بازار موبایل دنیا برای اپل تبدیل شده است. شیائومی به سرعت در حال پیش روی در بازارهای مختلف است و به این ترتیب نه تنها سهمش را در بازار افزایش می دهد، بلکه در حال جذب مشتریان بیشتر در بازارهای مختلف دنیاست. اوپو و ویوو گوشی هایی با طراحی های خاص و منحصربه فرد تولید می کنند.
زمانی چینی ها را به عنوان کپی کار می شناختند و غیر از عده ای که استطاعت مالی خرید گوشی از برندهای اصلی را نداشتند، بقیه سراغ گوشی های چینی نمی رفتند، اما همین چینی های کپی کار به قطب قدرتمندی در بازار موبایل دنیا تبدیل شد ه اند. 
کمتر کسی است که داستان نوکیا را نشنیده باشد؛ غول بزرگ بازار موبایل دنیا! چه کسی تصور می کرد نوکیا که 14 سال حاکم مطلق بازار موبایل دنیا بود روزی شکست بخورد، از بازار موبایل دنیا حذف شود و هیچ نامی از آن باقی نماند.
اما این اتفاق افتاد؛ نوکیا به دلیل استراتژی های غلطی که در پیش گرفت و از سوی دیگر همسو نشدن با روند بازار، باعث شد شکست سختی بخورد و در کوتاه ترین زمان ممکن از بازار موبایل دنیا حذف شود؛ بنابراین ممکن است خیلی از بزرگان بازار موبایل دنیا هم به چنین سرنوشتی دچار شوند.
اپل به عنوان دومین تولیدکننده بزرگ موبایل و سودآورترین شرکت موبایلی دنیا در فصل گذشته به لحاظ میزان فروش بعد از هوواوی قرار گرفت و این موضوع ممکن است تداوم پیدا کند و در آینده ای نه چندان دور شاهد سقوط اپل از رده های بالایی جدول باشیم. همین قضیه چه بسا ممکن است دامن سامسونگ را هم بگیرد.
اگر نگاهی به عملکرد شرکت های موبایل در طول یک سال گذشته بیندازیم، می بینیم که از 5 تولیدکننده بزرگ موبایل دنیا، 3 شرکت چینی هستند و در میان لیست 10 تولیدکننده برتر موبایل، غیر از هوواوی، اوپو و ویوو، وان پلاس و شیائومی قرار گرفته اند. هر کدام از این شرکت ها حالا با تولید محصولات باکیفیت چه به لحاظ نرم افزاری و چه سخت افزاری دست کمی از محصولات بالارده و پرچمداران شرکت های کره ای و آمریکایی ندارند. حتی در مواردی از آیکون ها و قطعاتی در محصولات شان استفاده می کنند که آنها را در رده بالاتری از محصولات سامسونگ و اپل قرار می دهد. این موضوع باعث شده تا مردم اعتماد بیشتری به برندهای چینی داشته باشند و اگرچه زمانی نام برند برای کاربران مهم بود، کم کم بازار به سمت و سویی پیش می رود که مردم دیگر به برند خاصی اهمیت نمی دهند و به جنبه های سابقا منفی دست گرفتن گوشی با برند چینی توجه نمی کنند، بلکه این قدرت نرم افزاری و سخت افزاری گوشی است که حرف اول را در بازار موبایل دنیا می زند.
بنابراین خیلی دور از انتظار و تعجب نیست که در آینده ببینیم که کمپانی های چینی در رده های بالایی جدول قرار گرفته اند و کم کم سامسونگ و اپل را به پله های پایینی جدول می رانند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :