آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 212026
تاریخ انتشار : 28 خرداد 1396 11:5
تعداد بازدید : 619

مشاور معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور اعلام کرد:

حمایت از ۶۰ مرکز نوآوری و شتاب دهی در ۳ سال گذشته

مشاور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری گفت: از سال ۹۳ تاکنون معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از ۶۰ مرکز نوآوری و شتاب دهی در کشور حمایت کرده است.

معاونت علمی ریاست جمهوری - پرویز کرمی گفت: مراکز نوآوری و کارآفرینی بخش مهم و بنیادین هدایت و شکل دهی توانمندی علمی نیروی انسانی تحصیل کرده به سوی ایده های نوآورانه، شکل گیری کسب و کارهای نوپا و در نهایت حرکت به سوی پی ریزی اقتصادی مبتنی بر دانش، نوآوری و فناوری هستند که با حمایت معاونت علمی و فناوری روند اثربخشی و فعالیت آن ها شتابی مضاعف گرفته است.
وی حمایت معاونت علمی از مراکز رشد و شتاب دهنده ها را گامی در جهت ترویج و گسترش نفوذ کسب وکارهای فناورانه و برآمده از دل دانشگاه ها و مراکز علمی در پیکره اقتصاد دانست و افزود: رشد کسب و کارهای دانش بنیان نوپا در سال های اخیر نشان داده است ظرفیت خارق العاده مراکز علمی و دانشگاهی کشور برای حرکت در مسیر اقتصاد دانش بنیان، اکنون در حال شکوفایی و تحقق اقتصادی پویا مبتنی بر توانمندی های انسانی است.
کرمی این مراکز را یکی از عناصر اصلی تحقق اقتصاد دانش بنیان ارزیابی کرد و گفت: در پازل چینی و شکل دهی زمینه های لازم برای کسب و کارهای فناور، محرک ها و مقوم هایی مورد نیاز است که بر اساس همین ضرورت، مراکز نوآوری و شتاب دهنده های فناوری به عنوان یکی از هدایتگران و تداوم بخش ایده های نو و کسب و کارهای نوپا نقشی کلیدی ایفا می کنند.
وی گفت: مراکز نوآوری و کارآفرینی بخش مهم و بنیادین هدایت و شکل دهی توانمندی علمی نیروی انسانی تحصیل کرده به سوی ایده های نوآورانه، شکل گیری کسب و کارهای نوپا و در نهایت حرکت به سوی پی ریزی اقتصادی مبتنی بر دانش، نوآوری و فناوری هستند که با حمایت معاونت نوآوری و تجاری سازی فناوری معاونت علمی و فناوری روند اثربخشی و فعالیت آن ها شتابی مضاعف می گیرد.
مدیر مرکز روابط عمومی معاونت علمی و فناوری با بیان اینکه بدیهی است نوآوری، جایگاهی محوری در پویایی و رشد کشورهای موفق در مسیر توسعه ایفا می کند، اظهار کرد: بر همین مبنا ایجاد زیست بومی مساعد که بتواند راه رشد اقتصاد و پپیشرفت کشور را بر مبنای سرمایه‎های فکری و دانشی هموار کند، از سوی معاونت علمی و فناوری مدنظر قرار گرفته است.
کرمی با بیان توجه ویژه معاونت علمی و فناوری به کارکرد ویژه مراکز نوآوری، شتاب دهنده ها و مراکز کارآفرینی گفت: این مراکز در حقیقت با کارکردهای متنوع در زمینه کمک به ایجاد، رشد، توسعه و شکوفایی شرکت های نوپا به شمار می روند و معاونت علمی برای شکل دادن به حلقه های مفقوده عرصه علم تا کسب و کار، زمینه توسعه و تسهیل روند فعالیت این مراکز را فراهم آورده است.
کرمی ادامه داد: مراکز شتاب دهی ضمن ایجاد کردن فضایی مساعد برای باروری و رشد نوآوری و کارآفرینی که عموم نقش آفرینان آن نیروی انسانی جوان و تحصیل کرده کشور هستند، به  توسعه یافتن محصول از مرحله آزمایشگاهی به بازار نیز کمک می کنند.
وی، افزایش تعامل ها و ارتباطات اثربخش و شبکه سازی میان جوامع نوآوری و کارآفرینی را یکی از گام های دیگر برای کسب و کارهای نوپا برشمرد و گفت: مراکز نوآوری و شتاب دهی برای کمک به کسب و کارهای فناورانه از طریق برگزاری نشست ها، کارگاه های تخصصی و رویدادهای کارآفرینی زمینه تعامل میان نخبگان، مستعدین و فعالان این عرصه را فراهم می کنند؛ همچنین ضمن فراهم آوردن بستری به منظور تأمین مالی(vc) و سرمایه گذاری برای ایده های جدید خدمات مشاوره، راهبری و یادگیری های کارآفرینانه در ابعاد عمومی و مردمی را دنبال می کنند.
مشاور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با بیان اینکه معاونت علمی و فناوری از سال ۹۳ روند تاسیس و پشتیبانی از مراکز نوآوری و شتابدهی فناوری را در دستور کار خود قرار داده است، افزود: تاکنون در مجموع از راه اندازی، توسعه نقش آفرینی بیش از ۶۰ مرکز نوآوری و شتابدهی فناوری در عرصه ملی حمایت شده است و این روند ادامه خواهد یافت.
وی افزود: در قالب این برنامه، تاکنون از مراکز نوآوری و شتابدهی مراکز دانشگاهی وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، پارک های علم و فناوری و مراکز رشد، مراکز پژوهشی و فعالان بخش خصوصی در قالب اعطای کمک و تسهیلات حمایت مادی و معنوی به عمل آمده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :