آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 212025
تاریخ انتشار : 28 خرداد 1396 11:4
تعداد بازدید : 650

گزارش فناوران از وضعیت تقاضا در هفته گذشته

رم بیشترین و کنسول های بازی کمترین فروش را دارند

بازار خرید و فروش کالاهای کامپیوتری در آستانه فصل تابستان همچنان سرد و بی رونق است و با وجود ثبات نسبی نرخ دلار آزاد روی رقم 3 هزار و 730 تومان از رشد تقاضا در بازار کامپیوتر و تجهیزات جانبی خبری نیست.


مریم عسگری
این درحالی است که کارشناسان پیش بینی کرده بودند در صورت ثبات نرخ دلار آزاد، از اواخر خرداد ماه با افزایش نسبی تقاضا در بازار مواجه شویم. با این حال بازار همچنان در بدترین شرایط از لحاظ تقاضا به سر می برد.
علی بهرامی، یکی از فعالان بازار کامپیوتر پایتخت در این زمینه می گوید: در شرایط فعلی تنها تقاضا از بازار کامپیوتر مربوط به برخی از قطعات کامپیوتری مانند رم است و در مقابل نوت بوک، تبلت و کامپیوترهای آلین وان فروش چندانی ندارند. به گفته وی، اما در این میان کالاهایی مانند کنسول های بازی، دوربین های دیجیتال حرفه ای با قیمت بالاتر از یک و نیم میلیون تومان و کالاهایی از این دست هیچ تقاضایی در بازار ندارند و از نظر برخی این کالاها در حال خروج از بازار ایران هستند.
این فعال بازار افزود: نکته قابل توجه این است که حتی نمونه های کارکرده کنسول های بازی و دوربین های دیجیتال نیز مخاطب ندارند و این موضوع نشان دهنده کاهش شدید قدرت خرید مردم و همچنین عدم محبوبیت این کالاها نزد خریداران است؛ چرا که عمده خریداران در تامین نیاز اساسی خود از بازار کامپیوتر ناتوان هستند؛ چه برسد به تامین تجهیزات سرگرمی.
یکی دیگر از  فعالان بازار کامپیوتر هم با تایید گفته های همکارش گفت: اگر چه بازار کالاهای کامپیوتری به شدت بی رونق است و حتی نمونه های کارکرده از برخی از رده های کاربری هم مخاطب ندارند؛ اما این امیدواری وجود دارد که پس از پایان امتحانات دانشگاه ها و مدارس بازار جانی تازه گیرد.
با این حال کارشناسان می گویند: خریداران در انتظار کاهش بیشتر قیمت دلار آزاد هستند و تا زمانی که این خواسته محقق نشود، از رونق بازار خبری نیست.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :