آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 212022
تاریخ انتشار : 28 خرداد 1396 10:40
تعداد بازدید : 555

اپل برای آینده آماده نیست

همانطور که آمار و ارقام گزارش های مالی اپل نشان می دهد، این شرکت در دهه گذشته بیش از حد در توسعه مالی و فناوری خود به آیفون تکیه کرده است، اما تجربه نشان می دهد که این وابستگی پیامد خوبی برای اپل نخواهد داشت.

شیرا اوویده*
@ShiraOvide

در ده سال گذشته، وظیفه اصلی مهندسان و مدیران اپل این بوده است که سالانه راهی برای افزایش جذابیت و گیرایی آیفون بیابند. این گفته شاید ساده انگارانه به نظر برسد، اما با توجه به اینکه فروش آیفون دو سوم درآمد سالانه اپل را تشکیل می دهد، چندان دور از واقعیت نیست. همین آیفون، اپل را به پرارزش ترین شرکت دنیا تبدیل کرده است. 
مهندسان و مدیران اپل هنوز هم مشغول به کار هستند؛ اما جادوی آنها دیگر مانند گذشته اثر ندارد. واضح است که تکنولوژی حال و آینده، گجت ها نخواهند بود، بلکه تکنولوژی خواهد بود که با پس زمینه ترکیب می شود تا زندگی و کار را بهتر کند.
آینده متعلق به نوعی تکنولوژی است که دستیاری هوشمند به کاربر درخصوص وقت دکتر و ترافیک شدید هشدار می دهد؛ یعنی هوش مصنوعی. آینده به نوعی تکنولوژی تعلق دارد که به فرد اجازه می دهد تصویر مجازی کاناپه را در اتاق ببیند و سپس اقدام به خرید کند؛ یعنی واقعیت افزوده. آینده به نوعی تکنولوژی تعلق دارد که داده های سال های قبل را آنالیز می کند تا کمبود محصول در انبار را پیش از آنکه اتفاق بیفتد، پیش بینی کند و به مدیر اجرایی اطلاع دهد؛ یعنی کلان داده. آینده ای که نرم افزار و سخت افزار هوشمند به هر مولکول زندگی گره خورده اند، به سرعت فرا می رسد. اپل برای این آینده آماده نیست.
شاید این گفته ها به یک ارزیابی شخصی تعبیر شود، اما افراد زیادی این عقیده را دارند. در صنعت تکنولوژی، پنداشت همگان این است که اپل در زمینه های حیاتی همچون پردازش ابری و هوش مصنوعی که اساس تکنولوژی هایی همچون خودروهای خودران، پیش بینی داده های پیچیده و تکنولوژی های ترکیب شده با زندگی و کار را تشکیل می دهد، ضعف محسوسی دارد. حتی بهترین و جذاب ترین آیفون تولیدشده نیز نمی تواند این مشکل وجودی اپل را حل کند.
مساله ای که در این میان پیش آمده، این است که اپل همیشه فناوری ابداع کرده و منتظر مانده است تا دیگران به او برسند؛ اما به تازگی این روند عوض شده است، دیگر شرکت ها فناوری ابداع می کنند و اپل سعی می کند خود را به آنها برساند.
*ستون نویس بلومبرگ


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :