آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 212019
تاریخ انتشار : 28 خرداد 1396 10:38
تعداد بازدید : 1405

معاون سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی:

دستورالعمل شفاف سازی نرخ دسترسی به سایت های داخلی تدوین می شود

معاون سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی گفت: دستورالعمل شفاف سازی نرخ دسترسی به سایت های اینترنتی داخلی بر بستر شبکه ملی اطلاعات در حال تدوین است و به زودی به اپراتورهای اینترنتی ابلاغ می شود.


مهر - حسین فلاح جوشقانی این دستورالعمل را راهکار مناسبی برای محاسبه میزان مصرف اینترنت در شبکه ملی اطلاعات عنوان کرد و گفت: از این طریق اپراتور می تواند مصرف کاربر را در مراجعه به سایت های داخلی و خارجی شفاف سازی و هزینه استفاده از اینترنت را از این طریق مشخص کند.
معاون نظارت و اعمال مقررات سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی درباره گلایه کاربران از شفاف نبودن قیمت و تفکیک اینترنت داخلی از اینترنت بین الملل گفت: اپراتورهای ارتباطی مطابق با روش های مختلفی در حال اعمال مصوبه قیمت شبکه ملی اطلاعات هستند که ممکن است از روش فنی برای مشترک ملموس نباشد.
وی با بیان اینکه چنانچه مشترکی به سایت های داخلی مراجعه کند، هزینه اینترنت وی نصف می شود، افزود: البته اینکه مشترک احساس کند هر سایت فارسی شامل این مصوبه شده است، درست نیست. در حال حاضر این مصوبه برای حدود ۱۰۰ تا ۲۰۰ سایت پربازدیدی که از سوی هر اپراتور اعلام شده است، اجرایی می شود و این سایت ها به عنوان سایت های واجد شرایط درنظر گرفته شده اند.
فلاح جوشقانی گفت: به زودی با ابلاغ دستورالعملی، معنای ترافیک داخلی واجد شرایط را برای اپراتورهای ارایه دهنده خدمات اینترنت اعلام می کنیم؛ چراکه این موضوع ابعاد مختلف دارد. برای مثال ممکن است کاربر به یک سایت داخلی مراجعه کند اما این سایت یک لینک به یک سایت بین المللی داشته باشد. این ها باید کاملا تفکیک شود.
معاون نظارت رگولاتوری توضیح داد: وقتی سایت داخلی لینک بین الملل دارد، ترافیک بین الملل برای کاربر محاسبه می شود اما ممکن است کاربر فکر کند که باید هزینه سایت های داخلی را بپردازد. از سوی دیگر تغییر دایمی آی پی آدرس های سایت های ایرانی یکی از مشکلاتی است که سبب شده تفکیک سایت های اینترنتی به راحتی صورت نگیرد و باید برای آن راه حل فنی پیدا کرد. این قبیل موارد نیازمند بررسی دقیق تر است و ابعاد مختلف آن در این دستورالعمل اعلام خواهد شد.
وی اظهار امیدواری کرد که در این دستورالعمل، روشی برای استعلام میزان استفاده کاربران از اینترنت داخلی مبتنی بر شبکه ملی اطلاعات و تفکیک آن با اینترنت بین الملل به کار گرفته شود.
فلاح جوشقانی گفت: تاکنون بالغ بر ۴۰ جلسه هم اندیشی با حضور اپراتورهای اینترنت در رگولاتوری برای رسیدن به یک راهکار نهایی و دستورالعمل مدون درخصوص ترافیک سایت های واجد شرایط داخلی برگزار شده است و به زودی این دستورالعمل یکپارچه برای شناسایی ترافیک واجد شرایط ابلاغ می شود تا اپراتورها بتوانند به صورت شفاف تر، مصوبه قیمت دسترسی به شبکه ملی اطلاعات را اجرایی کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :