آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 211993
تاریخ انتشار : 27 خرداد 1396 9:54
تعداد بازدید : 915

وضعیت فناوری بعد از فرمان «آمریکایی بخر» ترامپ

بعضی از کامپیوترها در آمریکا مونتاژ می شوند، اما نه خیلی از آنها. همین تعدادی هم که در آمریکا مونتاژ می شوند شامل کامپیوترهای شرکت لنوو می شود که در کارخانه ای واقع در ایالت کارولینای شمالی ساخته می شوند. مک پروهای اپل نیز درکارخانه ای در آستین در تگزاس مونتاژ می شود، اما بسیاری دیگر از محصولات پردازشی به ویژه محصولات اپل در خارج از آمریکا تولید می شوند.

فناوران- این در حالی است که اواخر ماه فروردین، رییس جمهوری آمریکا در راستای تقویت حمایت ها از کالاهای ساخت این کشور و اصلاح برنامه روادید برای کارگران خارجی، یک فرمان اجرایی جدید امضا کرد. دونالد ترامپ به کارگزاری های فدرال دستور داد که در برنامه صدور روادید موقت برای کارگران خارجی ماهر، مقررات سختگیرانه تری وضع کنند.
ترامپ در این فرمان اجرایی که مقامات کاخ سفید آن را فرمان «آمریکایی بخر و آمریکایی استخدام کن» نامیده اند، در تلاش است تا با اعمال تغییراتی در سیاست های دولتی، خرید محصولات آمریکایی در قراردادهای فدرال را تقویت کند. اما بعد از گذشت چند ماه می خواهیم بدانیم که با این روال جدید، شرکت های فناوری به کجا رسیده اند؟
برخی تحلیلگران معتقدند که ممکن است پس از اجرای فرمان اخیر ترامپ، لنوو و اپل در فروش کامپیوترهای شخصی در آمریکا پیشتاز شوند. زیرا همانطور که گفته شد، این دو شرکت در خاک آمریکا کارخانه سازنده دارند و بخشی از محصولات شان را در خاک آمریکا تولید می کنند. در واقع، شرکت هایی که محصولات خود را در آمریکا مونتاژ می کنند، احتمالا به رقبای خود ترجیح داده می شوند. 
فرمان ترامپ ممکن است فشار بیشتری در رابطه با استخدام در قرارداد های ایالتی و پروژه های سرمایه گذاری شده توسط ایالت ها وارد کند. بسیاری از پروژه های فناوری اطلاعات با توجه به نیاز به ارایه گواهی سو پیشینه امنیتی توسط نیروی کار خارجی از دست این قشر گرفته شده است. جنبه «آمریکایی بخر» فرمان ترامپ ممکن است شرکت ها و سازمان های ایالتی دارای نیروهای کار با ویزای (H-1B) را مجبور کند که به جای آنها، کارگران آمریکایی استخدام کنند. کاتل تیلمن، تحلیلگر گارتنر در این مورد می گوید: اگر بخواهیم فقط به بخش نرم افزارها نگاهی بیندازیم، باید بگویم که نرم افزارهای بسیار زیادی همانند لینوکس به صورت متن باز در سازمان های دولتی آمریکا به کار می روند. چطور ممکن است بخشی از کد را که آمریکایی است، از بقیه کدها تشخیص دهیم؟ این کار کاملا غیرعملی است. دولت از فناوری اطلاعاتی استفاده می کند که در واقع نمی تواند به تنهایی فقط از داخل خاک آمریکا تامین شود.  یکی دیگر از تبعات این فرمان بالا رفتن قیمت تمام شده این محصوللات است. زیرا ممکن است تولید کنندگان محصولات فناوری اطلاعات توسط دولت ترامپ تحت فشار قرار بگیرند که بعضی از محصولات خود را به جای کشور ارزانی مثل چین، در آمریکا تولید کنند.  به گفته تیلمن، آمریکا ممکن است با معافیت محصولات فناوری اطلاعات کاری نداشته باشد، ولی اگر تغییری صورت بگیرد، تولیدکنندگان باید به دنبال روشی جدید برای وارد کردن محصولات خود به بازار باشند. همچنین باید مشخص شود که «ساخت آمریکا» تحت دستور صادرشده توسط دولت ترامپ به چه معناست. آیا صرفا کافی است محصول در آمریکا مونتاژ شود یا باید به طور کامل در آمریکا ساخته شده باشد؟


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :