آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 211976
تاریخ انتشار : 27 خرداد 1396 9:22
تعداد بازدید : 353

یک قفل و چهل کلید

وحید حجه فروش- در همه جای جهان، هر قفل را همان کلیدی باز می کند که قفل اش کرده است. در همه جای جهان، البته جز ایران!

@hajjehforoosh

مدعی العموم از یک استارت آپ شکایت می کند، سایت این کسب وکار فیلتر می شود، مرجع قضایی به ماجرا وارد و پس از دو هفته بررسی مشخص می شود که مجموعه مذکور از اتهام وارده مبراست. در حالت طبیعی، سایت فیلتر شده باید دوباره در دسترس قرار گیرد، اما کمیته تعیین مصادیق مجرمانه که تصمیم گیرنده فیلتر و رفع فیلتر کردن سایت ها در ایران است روال های غیرطبیعی را بیشتر می پسندد. اکنون مدیران این استارت آپ باید از 12 مرجع مختلف تاییدیه دریافت کنند تا کمیته دوباره به آن ها اجازه فعالیت بدهد. 12 مرجع که اکثر آن ها حتی معمولی ترین مکاتبات خود را هم محرمانه تلقی می کنند و عملاً امکان پی گیری روال پیش رفت دریافت تاییدیه در آن نهادها وجود ندارد.
چند جوان دانشجو یا در بهترین حالت تازه فارغ التحصیل که در رویدادهای استارت آپی حمایت شده توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با نمایش خوش آب و رنگ شتاب دهنده های مختلف، انگیزه یافته اند به جای ترک کشور به خلق یک خدمت در ایران بپردازند و با تلاش شبانه روزی موفق به راه اندازی سرویس خود شده اند، انتظار هر تهدیدی را از سوی بازار، رقبا و تغییر تکنولوژی دارند مگر تهدید تعطیلی فعالیت شان به دست نهادهای قانونی کشور؛ نهادهایی که نه تنها درک درستی از ماهیت این کسب وکار خاص ندارند، بلکه توجهی هم به تغییر پارادایم تولید ثروت در جهان و به تبع آن ایران نمی کنند. نظام نوینی که در آن نه زمین، نه سرقفلی مغازه دور میدان اصلی شهر، نه امتیاز انحصاری مبادلات تجاری خاص، که دسترسی آزاد به دانش و بهره برداری از آن در خدمت رسانی به عموم مردم ثروت آفرینی می کند.
با گسترش فعالیت استارت آپ ها در زمینه های مختلف و متنوعی که بسیاری از آن ها تا قبل از این وجود خارجی نداشته اند، شکاف سوءتفاهم میان ارزش آفرینان و نهادهای نظارتی بیشتر و عمیق تر هم می شود. آیا زمان آن نرسیده که قانون کمی خود را به تحولات معاصر (نه آینده) نزدیک کند؟ یا هم چنان باید نشست و سرخوردگی جوانان خلاق ایرانی را نظاره کرد؟ شاید بهتر است کمی متفاوت به این ماجرا نگاه کنیم: مغزها فرار نمی کنند، مجبور به فرارشان می کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :