آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 211971
تاریخ انتشار : 27 خرداد 1396 9:4
تعداد بازدید : 986

اسناد تازه فاش شده نشان می‌دهد

سازمان سیا روترهای وای فای را هک می کرده است

اسناد فاش شده حاکی از آن است که سازمان سیا سال ها روترهای بی سیم خانه ها، ادارات و مکان های عمومی را هک کرده و از شهروندان جاسوسی می کرده است.

CNet- اسناد تازه فاش شده، بخشی از اسنادی است که توسط وب سایت ویکی لیکس منتشر شده است و به خوبی نشان می دهد که سیا با کمک نخبگانی که در یک واحد هک با نام «گروه توسعه مهندسی» جمع کرده، مبادرت به جاسوسی از شهروندان کرده است.  از نظر فنی روترها را می توان به منزله دروازه ورودی برای تمام شبکه ها در نظر گرفت که دسترسی کامل را به کاربر می دهد و فقط به چند مورد قابلیت امنیتی برای جلوگیری از حملات از راه دور مجهز هستند. اگر روتر یک شخص حقیقی یا حقوقی را در اختیار بگیرید، در واقع می توانید تمامی فعالیت های آنلاین و تحت شبکه را کنترل کنید.  از میان این اسناد فاش شده، ده ها فایل مربوط به کاربر و نصب و راه اندازی و نقشه های شبکه و چارت هایی است که چندین ابزار هک را در شبکه منتشر می کند. این برنامه ها به سازمان سیا امکان می دهد که از شبکه ها و کامپیوترهای کاربران به صورت هدفمند بهره برداری کند. 
یکی از این ابزارها «شکوفه گیلاس» (Cherry Blossom) نام دارد که به سیا امکان می دهد تمام فعالیت های کاربر مشخصی را مانیتور کند، اطلاعات مرورگر او را به سایت های دیگر که مدنظر این سازمان است، ارسال کند، آدرس های ایمیل و شماره تلفن های او را اسکن و از نرم افزارهای سیستم او بهره برداری کند. 
جالب است که در بین روش های نصب این ابزارها یا بهتر بگوییم میان افزارها، به عبارت «عملیات زنجیره تامین» نیز اشاره شده است. یعنی سازمان سیا توانسته است قبل از رسیدن دستگاه به کاربر نهایی، آن را تغییر دهد و نسخه آماده جاسوسی را در بازار توزیع کند. در این اسناد از ابزاری به نام Claymore نیز یاد شده است.
مشخص نیست کاربرد این ابزار تا چه حد گسترده بوده است، چون در راهنمای آن بیشتر به اهداف مشخص اشاره شده است تا نظارت عمومی، اما بعید نیست که سازمان امنیت ملی (NSA) نیز چنین ابزارهایی را در اختیار دارد و از آن برای جاسوسی در مقیاس گسترده استفاده می کند.
این سند، بخشی از مجموعه محتوای انتشار یافته در مورد ابزارهای جاسوسی و نفوذ سازمان سیا به شمار می رود که پیش از این موارد مشابهی در مورد محصولات اپل یا تلویزیون های هوشمند سامسونگ را نیز در برمی گرفت. همچون قبل، تاریخ این اسناد به سال 2012 بر می گردد و مشخص نیست طی پنج سال اخیر، چه تغییراتی در آنها ایجاد شده و به چه سطحی رسیده است.
بر اساس این اسناد، از اواسط 2012 سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا بیش از 25 روتر از 10 شرکت معروف را هک کرده است. در این سند منتشر که به سال ها پیش بازمی گردد، روترهای ایسوس، بلکین، دی-لینک، لینک سیس و نت گییر، موتورولا، بوفالو، دل، یو اس روباتیکز و سنائو در این لیست دیده می شوند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :