آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 211959
تاریخ انتشار : 27 خرداد 1396 0:36
تعداد بازدید : 707

واکنش رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای به خبر تشکیل اتحادیه کسب و کارهای اینترنتی

نصر، تنها متولی ساماندهی و صدور مجوز کسب و کارهای رایانه ای است

به گفته رییس سازمان نظام صنفی رایانه ای، تمام فعالانی که کسب و کار آنها تنها مبتنی بر رایانه است، طبق قانون مجلس باید مجوز خود را از سازمان نظام صنفی رایانه ای دریافت کنند.

فناوران- ناصرعلی سعادت، رییس سازمان نظام صنفی رایانه ای در واکنش به موضوع تشکیل اتحادیه کسب و کارهای اینترنتی، به تشریح جایگاه قانونی سازمان و همچنین مفاد قانون نظام صنفی کشور در ماده2 و 87 پرداخت و  بر لزوم عضویت همه فعالان رایانه ای مطابق قانون در سازمان نظام صنفی رایانه ای تاکید کرد.
به گفته رییس سازمان نظام صنفی رایانه ای، براساس ماده 2 قانون نظام صنفی کشور، صنوفی مانند فعالان رایانه ای که قانون خاص مصوب مجلس شورای اسلامی دارند، از شمول قانون نظام صنفی مستثنی هستند. این در حالی است که سازمان نظام صنفی رایانه ای به عنوان یک صنف خاص که در کتاب قانون اصناف کشور به آن پرداخته شده، از تیرماه سال 1384 براساس قانون مصوب مجلس (مورخ 4/10/1379) و آیین نامه مصوب هیات وزیران (مصوب 24/4/1383) فعالیت خود را آغاز کرده و در 13 سال اخیر هیچ اختلاف و تداخلی در این زمینه وجود نداشته است. براساس اعلام رییس سازمان نظام صنفی رایانه ای، هر کسب و کاری که با قطع وب سایتش (به دلیل قطع اینترنت یا فیلترینگ) فعالیتش تعطیل شود، مطابق قانون تحت پوشش سازمان نظام صنفی رایانه ای است و باید از این سازمان مجوز فعالیت بگیرد؛ چراکه اساس درآمد کاری آن از فناوری اطلاعات است؛ اما کسب و کارهایی که رایانه مبنای درآمدشان نیست و با قطع وب سایت، کسب و کارشان تعطیل نمی شود، به اتحادیه حوزه خودشان مرتبط هستند.
 تاکید بر لزوم تبعیت از قانون
سعادت با انتقاد از اظهارنظرهای پراکنده و ناآگاهانه درخصوص تشکیل اتحادیه کسب و کارهای اینترنتی  گفت: حق تفسیر قوانینی که مجلس تصویب کرده، فقط و فقط با مجلس است و هیچ شخص یا انجمنی نمی تواند بدون مطالعه قوانین و آگاهی لازم براساس دیدگاه خود آن را تفسیر کند. رییس سازمان نظام صنفی رایانه ای افزود: از همه دوستان دعوت می کنیم که در برخورد با چنین مواردی، به جای اظهارنظرهای غیرکارشناسی، به نص صریح قانون و قانون گذار مراجعه کنند. درنهایت اگر هر فرد صنفی نسبت به این قانون معترض است، قطعا باید موضوع را از طریق مجلس به عنوان مرجع قانون گذار تشکیل سازمان نظام صنفی رایانه ای و قانون اصناف، استفسار و پیگیری کند. 
 فعالان حوزه رایانه از قانون اصناف مستثنی هستند 
رییس سازمان نظام صنفی رایانه ای درخصوص ماده 2 قانون نظام صنفی کشور و اصلاحات آن در سال 92 نیز گفت: طبق اصلاح صورت گرفته ، براساس ماده 2 این قانون و تبصره کلی اش، صنوفی که مانند فعالان رایانه ای قانون خاص مجلس شورای اسلامی را دارند، از شمول قانون نظام صنفی کشور مستثنی هستند؛ این صنف شامل تمام فعالان حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات و فضای مجازی است.
او درباره فعالیت افراد در فضای مجازی مطابق این ماده قانونی  ادامه داد: در ماده 87 قانون نظام صنفی کشور، فعالیت افراد صنفی در فضای مجازی (سایبری) مستلزم اخذ پروانه کسب از اتحادیه مربوطه است .
رییس سازمان نظام صنفی رایانه ای در این رابطه  توضیح داد: در حقیقت  ماده 87 قانون نظام صنفی کشور، شامل حال صاحبان کسب و کاری می شود که در حوزه های مختلف تجارت، بازرگانی و صنعت، فعالیت مشخص دارند و پروانه های کسب خود را از اتحادیه های مربوطه دریافت کرده اما حال علاقه‎مندند که علاوه بر کسب و کار خود در اماکن، از ابزار تکنولوژی های فضای مجازی مانند شبکه اینترنت هم به منظور توسعه فعالیت خود بهره بگیرند.
 مجلس شبهات را برطرف کند
رییس سازمان نظام صنفی رایانه ای با بیان اینکه در ماده 87 قانون، هدف از لفظ اتحادیه مربوطه  مشخص نشده، گفت: مطابق ماده 87 قانون نظام صنفی کشور این کسب و کارها به عنوان فرد صنفی باید از اتحادیه مربوطه مجوز بگیرند که متاسفانه قانون گذار مشخص نکرده منظور از اتحادیه مربوطه چیست؛ آیا هدف اتحادیه ای است که مجوز اصلی کسب و کار فیزیکی را صادر کرده یا مقصود اتحادیه کسب و کارهای مجازی است. سعادت در این رابطه گفت: معتقدم که در این باره شبهه برانگیز، مجلس شورای اسلامی به عنوان قانون گذار باید ورود و شفاف سازی کند که منظور از اتحادیه مربوطه چیست؟ آیا تشکیل اتحادیه جدید است یا همان اتحادیه صادرکننده مجوز اصلی فعالیت هر کسب و کار.
 سازمان مسوول نظم بخشی  صنعت فاواست
رییس سازمان نظام صنفی رایانه ای درخصوص نقش مجوز سازمان در رابطه با فروشگاه های عرضه مستقیم محصولات رایانه ای گفت: همان طور که مجوزهای وزارت بهداشت به عنوان یک مجوز زیرساختی برای اطمینان از بهداشت و سلامت یک محل کسب لازم است، مجوز سازمان نظام صنفی رایانه ای نیز ضامن سلامت کسب و کارهای حوزه فاوا است. به عبارت دیگر مجوز سازمان یکی از مدارک موردنیاز فروشگاه های رایانه ای برای دریافت پروانه  کسب از اتحادیه هاست.
به گفته سعادت، مجلس شورای اسلامی به عنوان قانون گذار  صراحتا  سازمان را به عنوان مسوول نظم بخشی و ساماندهی فعالیت های تجاری رایانه ای مجاز تعیین کرده و از این رو  تمام کسب و کارهای مبتنی بر شاخه های فناوری اطلاعات و ارتباطات باید ابتدا مجوز فعالیت خود را از سازمان نظام صنفی رایانه ای دریافت کنند.
 تبعیت از قانون، خط روشن سازمان است
سعادت با بیان اینکه این سازمان جایگاه روشن قانونی دارد، گفت: سازمان نظام صنفی رایانه ای براساس قانون مشخص و روشن مجلس شورای اسلامی تشکیل شده و قانون نظام صنفی نیز صنف فناوری اطلاعات را مستثنی کرده است؛ بنابراین ما به هیچ عنوان به هیچ تشکل یا اتحادیه ای اجازه دخالت در کسب و کار اعضای خود را نخواهیم داد. این خط روشن ما در سازمان است و همه باید از قانون تبعیت کنند.
وی افزود: اختلاف سلیقه ها قطعا از نقطه ای شروع خواهد شد که اتحادیه های جدید مانند اتحادیه کسب و کارهای اینترنتی بخواهند در کار اعضای تشکلی مانند سازمان نظام صنفی رایانه ای دخالت کنند.
 حوزه فعالیت اتحادیه کسب وکارهای اینترنتی مشخص نیست
رییس سازمان نظام صنفی رایانه ای گفت: از دیدگاه کارشناسی سازمان نظام صنفی رایانه ای،  لفظ اتحادیه کسب و کارهای اینترنتی لفظ اشتباهی است؛ چرا که حوزه دربرگیری آن در مشاغل مختلف مشخص نشده است. این یک مفهوم غیرمنطقی است و اتحادیه ای با این نام نمی تواند تشکیل شود؛ زیرا کسب و کارهایی که به واسطه فعالیت جانبی  خود در فضای مجازی به عضویت این اتحادیه در می آیند، وجه اشتراکی با یکدیگر ندارند.
 سعادت ادامه داد: به عنوان مثال فعالان صنفی درحوزه کشاورزی و مبلمان از یکدیگر مجزا هستند و هیچ ارتباطی با یکدیگر ندارند که بخواهند هر دو مجوز فعالیت اینترنتی خود را از این اتحادیه دریافت کنند. این در حالی است که اتحادیه ها براساس رسته های مختلف شغلی و محصولات متنوع تشکیل شده اند و صرفا موضوع استفاده از اینترنت نمی تواند موضوع تشکیل یک اتحادیه باشد و تمام کسب و کارها می توانند از اینترنت بهره بگیرند. مثل این است که بگوییم یک اتحادیه کلی به نام «اتحادیه تجار ایران»  تشکیل شود؛ با توجه به مفهوم اتحادیه ها این نقض غرض است. رییس سازمان نظام صنفی رایانه ای در پایان گفت: متاسفانه در کشور ما به جای اینکه اتحادیه ها و تشکل های صنفی را در امور و حوزه خود ارتقا دهیم؛ به دنبال ایجاد نهادهای موازی هستیم! اگر اتحادیه های سنتی همزمان با ارتقای هر کسب و کاری به کمک ابزارهای فاوا، به روز شود؛ همان اتحادیه های مربوطه می توانستند مجوزهای لازم  را برای شکل اینترنتی کسب و کارهای مختلف صادر کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :