آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 211944
تاریخ انتشار : 25 خرداد 1396 1:21
تعداد بازدید : 1085

130 پتافلاپ

ژاپن در حال ساخت سریع ترین ابررایانه جهان بوده و امیدوار است از این طریق بتواند مجددا به قطب فعالیت این نوع رایانه ها مبدل شود.

فارس- هدف از تولید این ابررایانه جدید انجام تحقیقات تازه در حوزه هوش مصنوعی است. ابررایانه جدید ژاپنی ها با سرعت 130 پتافلاپ فعالیت خواهد کرد و لذا می توان با استفاده از آن در هر ثانیه 130 کوادریلیون (130 میلیون میلیارد) محاسبه انجام داد. هر کوادریلیون برابر با 10 به توان 15 است.
ساخت این ابررایانه موسوم به AI Bridging Cloud Infrastructure (ABCI) در آوریل سال 2018 به اتمام می رسد و در آن زمان به قدرتمندترین ابررایانه دنیا مبدل خواهد شد. در حال حاضر چینی ها مالک سریع ترین ابررایانه جهان هستند که سرعت آن 93 پتافلاپ است.
ابررایانه ABCI دارای ماوس یا نمایشگر نخواهد بود و به طور متوسط یک میلیون بار از رایانه های شخصی موجود در بازار سریع تر است. این ابررایانه در عرض یک روز فعالیت ها و محاسباتی را انجام می دهد که برای یک رایانه شخصی 3 هزار سال به طول می انجامد.
ابررایانه مذکور فضایی برابر با جای پارک 30 تا 40 خودرو را اشغال می کند که برابر با هزار متر مربع است. این ابررایانه ژاپنی ها را برای تولید محصولاتی همچون خودروهای خودران، محصولات روباتیک و وسایل و ابزار پزشکی یاری خواهد کرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :