آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 211858
تاریخ انتشار : 24 خرداد 1396 10:43
تعداد بازدید : 1568

گزارشی از اجلاس جهانی جامعه اطلاعات

4 پروژه از ایران به WSIS 2017 ارایه شد

در حالی که وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات برای حضور در اجلاس جهانی جامعه اطلاعات (WSIS 2017) به ژنو رفته است، روابط عمومی وزارت ارتباطات هیچ اطلاعات مشخصی از فعالیت ایران در مهم ترین اجلاس جامعه اطلاعات دنیا منتشر نکرده است.


فناوران - اجلاس جهانی جامعه اطلاعات (WSIS2017) با شعار «جوامع اطلاعاتی و دانش بنیان در جهت اهداف توسعه پایدار» بزرگ ترین گردهمایی جهانی سالانه در خصوص فناوری اطلاعات و ارتباطات برای توسعه جوامع محسوب می شود. در این اجلاس فرصتی برای تبادل اطلاعات، خلق دانش و به اشتراک گذاری روش ها و همچنین شناسایی روندهای در حال ظهور و بهبود مشارکت، با توجه به تکامل جوامع اطلاعاتی و دانش بنیان فراهم می شود.
برنامه های اجلاس ۲۰۱۷ از یکشنبه ۱۱ ژوئن (۲۱ خرداد ماه ۹۶) با برگزاری رویداد هکتون سلامتی (رویداد برنامه نویسی) با همکاری اتحادیه جهانی مخابرات (ITU )آغاز شده و تا جمعه ۱۶ ژوئن (۲۶ خرداد ماه) ادامه دارد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات هم براساس اعلام پیشین از سوی وزارت ارتباطات قرار بود که بعد از ظهر دوشنبه در این اجلاس سخنرانی کند؛ اما خبری درباره این سخنرانی در دست نیست. 
 برنامه های WSIS
یکی از برنامه های مهم این اجلاس جهانی مربوط به رویداد جایزه جامعه اطلاعات با عنوان «WSIS PRIZES » است که در پاسخ به تقاضاهای ذینفعان WSIS به منظور ایجاد مکانیسمی موثر برای ارزیابی و شناسایی افراد، دولت ها، جامعه مدنی، آژانس های بومی، منطقه ای و بین المللی، موسسات پژوهشی و شرکت های بخش خصوصی و در راستای تجلیل از موفقیت های چشمگیر آنها در پیاده سازی راهبردهای توسعه گرایی که قدرت نفوذ فاوا را بهبود می بخشد، طراحی شده است. براساس گزارش مهر، این جایزه بخشی از فرایند گرفتن سهام WSIS است که نخستین بار در سال ۲۰۱۲ برگزار شد و به سرعت مورد توجه قرار گرفت و به محبوبیت فراوانی در جامعه فاوا برای توسعه دست یافت. از آن سال تاکنون این جایزه به عنوان بخشی از برنامه اجلاس به طور مستمر اجرا شده است.
تاکنون ۶ بار جایزه جهانی جامعه اطلاعات (WSIS PRIZE) برگزار شده که طی آن ۱۲۰۰ پروژه از سوی کشورهای عضو به ثبت رسیده و یک میلیون و ۶۵۰ هزار نفر در داوری و رای گیری به این پروژه ها مشارکت داشته اند که نتیجه آن ۷۰ منتخب و ۸۹ برنده جایزه بوده است.
 اهداف ۱۷ گانه توسعه پایدار چیست؟
اجلاس جهانی جامعه اطلاعات با تعریف ۱۷ هدف، فناوری اطلاعات را عامل توسعه پایدار می داند. این اهداف شامل پایان دادن به فقر در تمامی اشکال آن در همه جا، پایان دادن به گرسنگی، دستیابی به امنیت غذایی و بهبود تغذیه و ترویج کشاورزی پایدار، اطمینان از تبلیغ زندگی سالم و رفاه برای همه، اطمینان از کیفیت آموزش و پرورش فراگیر ، عادلانه و ایجاد فرصت های یادگیری مادام العمر برای همه، دستیابی به برابری جنسیتی و توانمندسازی همه زنان و دختران، حصول اطمینان از دسترسی به آب و بهداشت برای همه و حصول اطمینان از دسترسی به انرژی ارزان قیمت، قابل اعتماد، پایدار و مدرن برای همه می شود.
از سوی دیگر بهبود رشد فراگیر و پایدار اقتصادی، اشتغال و کار مناسب برای همه، ساخت زیرساخت های انعطاف پذیر، ترویج صنعتی پایدار و تقویت نوآوری، کاهش نابرابری در داخل و بین کشورها، ایجاد شهرستان های امن، انعطاف پذیر و پایدار، اطمینان از نحوه مصرف و تولید الگوهای پایدار، مرور بر اقدامات فوری برای مبارزه با تغییرات آب و هوا و اثرات آن، حفظ و به کارگیری پایدار اقیانوس ها، دریاها و منابع آبی در جهت توسعه پایدار، حمایت، بازیابی و ارتقای به کارگیری پایدار اکوسیستم زمین، مدیریت پایدار جنگل ها، مقابله با فرسایش خاک و توقف از انقراض تنوع زیست – محیطی و ارتقای جوامع صلح آمیز و فراگیر و مشارکت جهانی برای توسعه پایدار از دیگر اهداف مدنظر توسعه پایدار با بهره گیری از ابزار جامعه اطلاعات است.
 خط مشی های توسعه پایدار با بهره گیری از ابزار جامعه اطلاعات
در این راستا کشورها می توانند برنامه ها و پروژه هایی را که در جهت توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور خود یا در سطح بین الملل مطابق با اهداف ۱۷ گانه توسعه پایدار تعریف و به اجرا گذاشته اند، در ۱۱ خط مشی (Actin –Line) مشتمل بر ۱۸ دسته معرفی و ارایه کنند.
این دسته ها و خط مشی ها شامل نقش دولت ها و کلیه ذینفعان در ترویج فاوا برای توسعه، زیرساخت اطلاعاتی و ارتباطاتی، دسترسی به اطلاعات و دانش، ظرفیت سازی، ایجاد اعتماد و امنیت در استفاده فاوا، توانمندسازی محیط، دولت الکترونیکی، کسب و کار الکترونیکی، یادگیری الکترونیکی، سلامت الکترونیکی، اشتغال الکترونیکی، محیط الکترونیکی، کشاورزی الکترونیکی، علم الکترونیکی، تنوع فرهنگی و هویتی، تنوع زبانی، رسانه، ابعاد اخلاقی جامعه اطلاعات و همکاری بین المللی و منطقه ای می شود.
 کشورهایی که بیشترین طرح ها را ارایه دادند
آمارهای قابل توجه حضور کشورهای جهان در رویداد WSIS PRIZE 2017 از انتخاب ۳۴۵ پروژه توسط ۷۰ کشور عضو این اجلاس جهانی حکایت دارد. در این میان به ترتیب کشورهای عربستان سعودی (۲۸)، چین(۲۳)، مکزیک (۱۹)، اندونزی (۱۸)، پاکستان (۱۷) و روسیه (۱۵مورد) بیشترین تعداد طرح های توسعه فاوا در این ۱۸ دسته را به خود اختصاص داده اند. ۵ پروژه نیز به صورت بین المللی انجام گرفته است.
 ارایه ۴ پروژه از ایران برای جایزه WSIS 
تاکنون پروژه های مختلفی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات از کشورمان در این جایزه شرکت کرده و موفق به اخذ جایزه نیز شده اند. در رقابت جایزه ۲۰۱۷ نیز چهار پروژه از ایران در این رویداد جهانی شرکت کرده اند. این پروژه ها با توجه به دسته و خط مشی مدنظر شامل موارد زیر است:
دسته ۱، خط مشی نقش دولت ها و کلیه ذینفعان در ترویج فاوا برای توسعه با پروژه (Measuring the Information Society of Islamic Republic of Iran  )که توسط سازمان فناوری اطلاعات ارایه شده است.
دسته ۲ خط مشی زیرساخت  اطلاعات و ارتباطاتی با پروژه (Houshyar OSS: A solution for optimizing and improving quality and resiliency of information and communication infrastructure ) که توسط شرکت پرورش داده ها ارایه شده است.
دسته ۳ خط مشی دسترسی به اطلاعات و دانش با پروژه (Thematic Knowledge Generation and sharing within Academic Environment) که توسط کنسرسیوم محتوای ایران شاخه دانشگاه تهران ارایه شده است.
دسته ۸ از خط مشی کاربردهای فاوا، کسب و کار الکترونیکی با پروژه (Hubco: An online innovative procurement system  )که این طرح نیز توسط شرکت پرورش داده ها ارایه شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :