آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 211429
تاریخ انتشار : 17 خرداد 1396 10:17
تعداد بازدید : 1108

پنج شرکتی که فناوری های هک مغز را پیش می برند

بسیاری از شرکت های فناوری در چند ماه اخیر به فناوری هایی روی آورده اند که مغز انسان را با ماشین ها ادغام می کند. مطمئنا این شرکت ها در کار خود خبره هستند و به دستاوردهای عظیمی هم دست خواهند یافت، اما سوال اینجاست که این فناوری چه کمکی به جامعه خواهد کرد و چه شرکتی در این زمینه پیشگام خواهد شد؟ در ماه مارس خبرها حاکی از آن بود که ایلان ماسک، مدیرعامل اسپیس ایکس روی استارتاپی به نام «نورالینک» (Neuralink) سرمایه گذراری کرده است. این استارتاپ در زمینه رابط های کاربری مغز و کامپیوتر (BCI) فعالیت می کند. این رابط های کاربری در ابتدا برای تحقیقات پزشکی به کار می رفتند، اما هدف غایی آنها تبدیل کردن انسان به یک موجود غیرمنسوخ و مدرن است و قرار است هوش انسان را با هوش مصنوعی ادغام کنند. با این حال، ماسک تنها کسی نیست که سعی در نزدیک کردن انسان ها با ماشین ها دراد. در ادامه به معرفی پنج شرکت و موسسه ای که قصد هک کردن مغز را دارند، می پردازیم:


نسترن صائبی
 نورالینک
به گفته ایلان ماسک، مهم ترین مانع برای ادغام هوش انسان و ماشین «پهنای باند» ارتباطات است. به این معنا که استفاده از صفحه نمایش لمسی یا کیبورد روشی کاملا وقت گیر برای ارتباط با کامپیوتر است. ماسک با سرمایه گذاری جدید خود سعی دارد که ارتباط مستقیم میان مغز انسان و ماشین ها ایجاد کند.  اینکه این سیستم چگونه کار می کند، هنوز مشخص نیست. کلماتی مثل «تور عصبی» و «گرد و غبار عصبی» در تفسیر این سیستم بیان شده اند، اما باز هم گویای مدل خاصی از هوش مصنوعی نیستند. نورالینک به عنوان یک شرکت تحقیقاتی پزشکی ثبت شده است و ماسک می گوید که این شرکت تا چهار سال آینده محصولی را برای کمک به بیماران آسیب دیده مغزی ارایه خواهد داد. گمانه زنی ها حاکی از آن است که این شرکت در حال توسعه رابط کاربری مغز- کامپیوتری دیگری نیز هست که به منظور سلامت افراد طراحی شده است و می تواند به انسان ها کمک کند که به واسطه «تله پاتی با رضایت خودش» با دیگران تعامل کند. این سیستم نیز به گفته ماسک تا پنج سال آینده آماده خواهد شد. البته بعضی از دانشمندان، به ویژه دانشمندان جامعه عصب شناس، این طرح های ماسک ها طرح هایی کاملا بلندپروازانه نامیده اند.
 فیس بوک
تنها چندهفته بعد از اینکه ماسک نورالینک را معرفی کرد، فیس بوک اعلام کرد که در حال کار روی روشی است تا کاربران بتوانند با کمک افکارشان تایپ کنند. هدف این شرکت، ساخت ابزاری است که کاربران را قادر به تایپ بیش از 100 کلمه در دقیقه، آن هم با قدرت فکر، می کند. به گفته رجینا دوگان، مدیر گروه تحقیقات مخفیانه فیس بوک، این ابزار با یک «ماوس مغزی» کار خواهد کرد و مبتنی بر فناوری واقعیت افزوده خواهد بود و در این صورت نیاز به ردیابی حرکات دست برای کنترل نشانه گر یا کرسر را از بین می برد. فیس بوک جزییاتی را نیز در مورد این طرح های عجیبش ارایه داده و گفته است که کار کردن با این سیستم نیازی به کاشت ایمپلنت ندارد و به غیر از این نیز در حال توسعه نوعی کلاه است که می تواند به صورت غیرتعارضی فعالیت مغز را ردیابی می کند و بسیار شبیه به استفاده از عکسبرداری نوری است. البته این فناوری هنوز موجود نیست و فیس بوک اعلام کرده است که تا دو سال آینده نمونه مفهومی از یک ایمپلنت نوری را ارایه خواهد داد که زمینه را برای ابزارهای آینده هموار خواهد کرد. 
 کرنل
ماسک تنها کارآفرین میلیاردر و ثروتمندی نبود که پا به دنیای فناروی های عصبی گذاشت. اوت گذشته، برایان جانسون، بنیانگذار شرکت پرداخت آنلاین Braintree حدود 100 میلیون دلار برای تاسیس استارتاپی با عنوان «کرنل» (Kernel) هزینه کرد. هدف ابتدایی از تاسیس این شرکت ساخت تراشه ای بود که خاطرات را ثبت می کند و آنها را در فراخوان مغز بازیابی می کند. این ایده از نتیجه تحقیقات تئودور برگر، مهندس بیوپزشکی و عصب شناس دانشگاه کالیفرنیای جنوبی شکل گرفت. اما شش ماه بعد، این شرکت تغییر رویه داد و به همان راهی پا گذاشت که نورالینک گذاشته بود.  کرنل قصد دارد یک پلات فرم منعطف را برای ثبت و شبیه سازی نورون های مغزی بسازد؛ با این هدف که با بیماری هایی مثل آلزایمر و افسردگی مقابله کند. اما جانسون هم مانند ماسک از ادغام قابلیت های انسان با ماشین ها اصلا هراسی ندارد. طوری که خودش می گوید: مغز ما این پتانسیل را دارد که با فناوری ها کامل شود. 
 ایموتیو
ایموتیو (Emotiv) برعکس بقیه شرکت هایی که تاکنون ذکر شده اند، محصولاتی در قالب هدست های نوار مغزی ارایه می کند که فعالیت های مغزی را ثبت می کند. البته به نظر می رسد که این فناوری وفاداری و صداقت کمتری نسبت به ایمپلنت های عصبی دیگر شرکت ها مثل نورالینک دارد، ولی در عوض تشکیل یافته تر از آنهاست. 
ایموتیو نرم افزارهایی نیز طراحی کرده است که به کاربران امکان می دهد فعالیت مغزی شان را به صورت سه بعدی ببینند. این نرم افزارها سلامتی مغز آنها را ارزیابی می کند و حتی می تواند از طریق مغز، پهپادها، روبات ها و بازی های ویدیویی را کنترل کند. 
 دارپا
آژانس پروژه های تحقیقات پیشرفته دفاعی ایالات متحده آمریکا یا دارپا در تلاش است تا با هک مغز سربازان ارتش، مهارت های شناختی و توان یادگیری آنها را افزایش دهد. این سازمان به دنبال روش هایی برای ارتقای سریع تر عملکرد و مهارت های سربازان ارتش خود است و برای بررسی امکانات این پروژه، بودجه بیش از 50 میلیون دلاری را در نظر گرفته و در اختیار هشت تیم قرار داده است تا راه های مختلف را برای نحوه تحریک الکتریکی سیستم عصبی به منظور افزایش مهارت ها و تسهیل یادگیری مورد بررسی قرار دهند. در صورتی که این امر امکان پذیر باشد، افراد می توانند مهارت های بسیار پیچیده را در مدت زمان خیلی کم یاد بگیرند. دارپا در این پروژه چهار ساله که TNT نام دارد، روش های تحریک عصبی که می تواند باعث پلاستیسیته سیناپسی (Synaptic Plasticity) شود را شناسایی می کند. پلاستیسیته سیناپسی به علمی گفته می شود که قابلیت نورون ها را برای تغییر توانایی های خود به منظور ارتباط با یکدیگر بررسی می کند. در حال حاضر نیز محققان مشغول شناسایی مکانیسم های فیزیولوژیکی هستند که باعث می شود مغز، قابلیت همخوانی بیشتری در فرایند یادگیری داشته باشد. برای مثال، این روند می تواند موجب سرعت بخشیدن به یادگیری زبان های خارجی شود. همچنین گروهی از محققان دانشگاه تگزاس در حال مطالعه این تاثیرات هستند. 
هدف اصلی دارپا از راه اندازی پروژه هک مغز سربازان آمریکایی، افزایش روش های آموزشی موثر برای نیروهاست تا تمام توان آنها به کار گرفته شود. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :