آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 211421
تاریخ انتشار : 17 خرداد 1396 10:6
تعداد بازدید : 1292

نیازی به تشکیل شورای عالی فضایی نیست

معاون سازمان فضایی ایران درباره عدم تشکیل شورای عالی فضایی به عنوان تنها نهاد سیاستگذار بخش فضایی کشور گفت: هم اکنون برنامه های مصوب فضایی انجام می شود و نیاز عملیاتی به تشکیل این شورا نیست.


مهر - شورای عالی فضایی بالاترین نهاد سیاستگذاری و نظارت، هدایت و هماهنگی در حوزه فضایی محسوب می شود که سابقه ای ۱۳ ساله دارد و مطابق با مصوبه هیات وزیران، باید حداقل دو بار در سال تشکیل جلسه دهد. 
اما مستندات نشان می دهد که این شورا از زمان ایجاد تاکنون، آنطور که باید جدی و مهم ارزیابی نشد و با وجودی که طی این سال ها، باید حداقل ۲۵ بار تشکیل جلسه می داد، فقط ۳ بار جلسه تشکیل داده و در دولت یازدهم نیز اصلا تشکیل نشده است.
محمد همایون صدر، معاون سازمان فضایی ایران در خصوص ابهامات عدم تشکیل شورای عالی فضایی با بیان اینکه تشکیل شورای عالی فضایی جزء اختیارات سازمان فضایی ایران نیست، اظهار داشت: دبیرخانه شورای عالی فضایی در سازمان فضایی ایران قرار دارد و چنانچه مطابق با سیاست های کشور قرار باشد این شورا برگزار شود، ادوات برگزاری جلسات آن نیز فراهم است.
وی درباره لزوم تشکیل شورای عالی فضایی با بیان اینکه نیاز عملیاتی به تشکیل این شورا نیست، توضیح داد: هم اکنون پروژه های مصوب در حال انجام است و زمانی که بخواهیم پروژه جدیدی تعریف کنیم یا درباره تصویب بودجه اقدام شود، نیاز است که این شورا تشکیل شود.
معاون سازمان فضایی ایران با بیان اینکه پروژه های فضایی تعریف شده و مطابق برنامه، کارها در حال انجام است، گفت: هر زمان که قرار باشد تحولی در سیاست های فضایی کشور صورت گیرد، نیاز به تشکیل شورای عالی فضایی احساس خواهد شد.
وی در پاسخ به اینکه به دلیل عدم سیاستگذاری از سوی شورای عالی فضایی، بسیاری از پروژه های ماهواره ای در کشور به موازات هم پیش می رود، گفت: این موضوع به هیچ وجه صحیح نیست؛ چرا که پروژه های ماهواره ای که توسط دانشگاه ها درحال ساخت است با هدف توانمندسازی انجام می شود تا در نهایت به یک ماهواره عملیاتی برسیم.
صدر با بیان اینکه این پروژه ها، حداکثر ۳۰ میلیارد هزینه دارد و پروژه های ۴۰۰ میلیون دلاری نیست که بخواهیم بگوییم موازی کاری اتفاق افتاده است، افزود: با پروژه های دانشگاهی قصد داریم تمام توا ن ها را در قالب یک ماهواره عملیاتی که در مدار ژئو زمین قرار می گیرد، جمع آوری کنیم.
وی با بیان اینکه تاکنون پولی که در بخش های مختلف کشور برای فناوری فضایی هزینه شده زیاد نبوده است، ادامه داد: هم اکنون در حال هزینه برای ایجاد زیرساخت ها هستیم و محصول به صورت پله پله و تدریجی جلو می رود. ما نمی توانیم بدون توانمندسازی، ماهواره ژئو را سفارش دهیم. حتی اگر هزینه هم کنیم، این مراحل باید طی شود تا بتوان پروژه کلان طراحی کرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :