آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 211419
تاریخ انتشار : 17 خرداد 1396 10:0
تعداد بازدید : 1378

رییس مجلس خواستار شد

انتخابات بعدی کاملا الکترونیکی برگزار شود

رییس مجلس شورای اسلامی خواستار برگزاری انتخابات آتی به صورت کاملا مکانیزه شد.

خانه ملت - علی لاریجانی در نشست علنی روز گذشته مجلس شورای اسلامی پس از گزارش وزیر کشور در خصوص نحوه و روند برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا گفت: گزارش روشنی ارایه شد البته همانگونه که وزیر کشور متذکر شد اصلاحاتی در روش انتخابات باید صورت گیرد.
رییس مجلس شورای اسلامی افزود: با توجه به اینکه چندین بار در قوانین تاکید شده که انتخابات مکانیزه و نگرانی مردم رفع شود، اما عملا انجام نشده است و تنها در بعضی از حوزه ها اصول قانونی رعایت شد.
وی ادامه داد: کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس با کمک مرکز پژوهش ها، وزارت کشور و شورای نگهبان جلسات فشرده ای را باید برای رفع مسایل مذکور برگزار کند تا در انتخابات بعدی اگر لازم است نرم افزارها نیز کنترل شود و انتخابات آتی به صورت کاملا مکانیزه انجام شود.
لاریجانی بیان کرد: روز انتخابات فهمی نسبت به قانون و آیین نامه درخصوص ثبت مشخصات سجلی وجود داشت که بسیار وقت گیر بود هرچند وزارت کشور تلاش کرد تفسیر یگانه ای از قانون حاکم شود اما در کل زمانبر بود؛ بنابراین در این زمینه نیز در صورت نیاز به اصلاح آیین نامه کارهای لازم انجام شود تا تنها با ثبت کدملی نیازی به ثبت مشخصات سجلی نباشد.
رییس مجلس یادآور شد: در کل فرصت خوبی است که وزارت کشور ارتباط نزدیکی با کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور داشته باشد تا انتخابات آتی با سرعت بیشتری برگزار شود و آسایش لازم نیز برای مردم فراهم شود درنهایت از وزارت کشور برای برگزاری انتخابات آرام تشکر می کنیم کما اینکه نقش وزارت کشور در این زمینه کاملا روشن بود.
در همین رابطه نایب رییس کمیسیون قضایی مجلس بیان کرد در برنامه ششم توسعه نیز برای اجرای انتخابات الکترونیکی بودجه کافی پیش بینی شده است.
محمد کاظمی درباره ضرورت برگزاری انتخابات الکترونیکی اظهار داشت: تنها راه مطمئن، صحیح و غیرقابل تردید برای برگزاری انتخابات، مکانیزه کردن آن است ولی اجرای این طرح نیاز به مقدماتی دارد.
نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: نمی دانم چرا تهیه این مقدمات چندین سال است که در دست اقدام قرار دارد؛ ولی هنوز به نتیجه ای نرسیده است.
وی با بیان لزوم تهیه تجهیزات کافی و ارایه آموزش های لازم گفت: بخشی از انتخابات پنجمین دوره شوراها به صورت الکترونیکی برگزار شد ولی کاربران دستگاه های الکترونیکی اخذ رای به کار مسلط نبودند، لازم است مجموعه وسیعی را آموزش دهیم تا در جریان برگزاری انتخابات دچار مشکل نشویم.
کاظمی با بیان اینکه شورای نگهبان و دولت خواهان و پیگیر برگزاری انتخابات الکترونیکی هستند، متذکر شد: در برنامه ششم توسعه نیز برای اجرای انتخابات الکترونیکی بودجه کافی پیش بینی 
شده است.
نایب رییس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی گفت: امیدواریم دولت از حالا برای برگزاری انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی زیرساخت های برگزاری انتخابات کاملا الکترونیکی را فراهم کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :